Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Kamna nepatří jen na chalupu, vytopit s nimi lze celý dům

Kamna máme jako hlavní způsob vytápění spojený spíše s chatami a chalupami než s celoročně obývanými rodinnými domy. Přesto však nic nebrání tomu, využít je i v tomto případě. A co víc, jedná se o způsob, který nabízí obyvatelům domu nejednu výhodu. Co tedy vytápění domu kamny znamená?

Nejsou kamna jako kamna

Pojem kamna je velice široký a každý, kdo se začne poohlížet po kamnech pro svůj dům, ať již je jakéhokoliv typu, brzy narazí na prostý fakt: v tak bohaté nabídce není snadné se vyznat. Třídit a dělit lze kamna podle řady různých kritérií. Jedním z těch nejdůležitějších je to, zda kamna budou či nebudou disponovat výměníkem.

Právě to totiž určí, zda budou kamna vhodná jen pro vytápění jedné konkrétní místnosti či vytvoření příjemné atmosféry, anebo zda bude s jejich pomocí možné skutečně vytápět celý dům. Pokud vás láká ta druhá možnost, budete potřebovat kamna s výměníkem.

Jak fungují kamna s výměníkem a jaké mají výhody?

Jako výměník se v tomto případě označuje systém umožňující rozvod tepla z kamen i do dalších částí domu, třeba do radiátorů, podlahového topení, ale v některých případech i do systému pro ohřev vody apod.

V době raketově rostoucích cen za elektřinu či plyn není těžké odhalit hlavní výhodu kamen s výměníkem: nižší náklady na vytápění domu a ohřev vody. K tomu je třeba připočíst i univerzální použití tohoto způsobu topení a možnost kombinovat jej s jinými.

Další doplňky pro efektivní vytápění

Další užitečnou věcí pro maximálně efektivní vytápění je možnost interiér dělit podle potřeby tak, aby bylo možné vytápět právě tu část, kterou vytápět potřebujeme. K tomu se velmi dobře hodí např. praktické posuvné dveře, se kterými lze přeměnit např. vhodný výklenek nebo nevyužívanou část místnosti na šatník, případně oddělit dvě části místnosti, třeba ve chvíli, kdy chceme vytápět především jednu její část.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kamna nepatří jen na chalupu, vytopit s nimi lze celý dům