Kam s dětmi za zvířátky? Farmaparky a agroturistika u nás
Taťána Kročková
26. 9. 2020
Agroturistika se těší skoro tak velké oblibě jako zoologické zahrady, a to pochopitelně hlavně u lidí žijících ve městě. Pohled do zeleně uklidňuje, říká se. Ale pohled z očí do očí zvířeti, ten je ještě vřelejší a zajímavější. Setkání s domácími zvířaty bude přínosné hlavně pro vaše zvídavé děti. Kam tedy můžete vyrazit za zvířátky, pokud zrovna nemáte známé na statku?
Farmapark Blaník nabízí kontakt se zvířaty, jízdy na ponících i jiné atrakce
Na jihu Středočeského kraje, pod legendární horou Blaník, se rozkládá přívětivý zábavní areál s venkovskou atmosférou. Farma Blaník, která disponuje také restaurací, ubytováním a sportovním hřištěm, je navštěvovaným místem hlavně díky zvířátkům a dalším turistickým atrakcím.
Dospělý návštěvník zaplatí ve Farmaparku Blaník cenu 140 Kč za vstupné, za dětskou vstupenku 100 Kč. S tímto lístkem si můžete s dětmi vyzkoušet desítky různých věcí. Děti si určitě rády pohladí kozy a ovečky v přístupné ohradě nebo nakrmí prasátka a oslíky. Také si mohou na modelu vyzkoušet, jak se dojí kráva. Za příznivého počasí od 15:00 se konají za 70 korun jízdy na oslech a ponících. Krásné je, že se farma stará také o pár divokých zvířat po úrazu, která by v divočině nepřežila ‒ mají tam kupříkladu volavku.
Na farmě Blaník uvidíte mnohem více než pasoucí se dobytek. Děti si mohou hrát na dětském hřišti, jezdit lanovkou, zaskákat si na velké trampolíně, vylézt do dřevěného hradu nebo se projít kamenným bludištěm. Čeká je i malý pohanský chrám s druidem, hejkalové, močálníci, strašáci a dokonce miniaturní Blaník s rytířskou jeskyní a rozhlednou nahoře.
Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?
Farmapark Soběhrdy: Výlet na celý den se vším všudy
Farmapark Soběhrdy kousek za Prahou se pyšní množstvím zvířat, o která se ošetřovatelé s láskou starají. Výběhy jsou zde opravdu velké a snaží se simulovat přirozené prostředí těchto zvířátek. Vaše děti a vy se osobně setkáte nejen se skotem, ovcemi a kozami. V Soběhrdech na farmě totiž žijí také buvoli, emu, klokani, lamy, nutrie a dokonce kapybary!
Chcete-li si některá zvířata nakrmit, což je možné o víkendech, připlatíte si 50 Kč za náramek, se kterým vás nechají účastnit se organizovaného krmení po zbytek dne.
Asi již tušíte, že tento velký rodinný park má pro děti požehnané množství aktivit a atrakcí. Kromě prolézaček, trampolín, dřevěné lodi, traktůrků, skákacího hradu a pohodové stezky se můžete také projet vláčkem či vozítkem připomínajícím miniaturní jeep. Malí milovníci adrenalinu se v doprovodu dospělého rádi svezou z kopce na tubingové dráze.
Jaký má Farmapark Soběhrdy ceník a otevírací dobu? Vstupné pro dospělou osobu dělá ve všední den 190 Kč, o víkendu 240 Kč. Děti do 90 cm výšky mají vstupné zdarma, nad 90 cm za 150 či 210 Kč. Otevřeno bývá v dubnu až srpnu každý den, v březnu, září a říjnu jen o víkendech, a to od deseti do sedmi hodin. Určitě oceníte také široký výběr občerstvení v areálu.
Farmapark Muchomůrka v Krkonoších: Nechte děti vydovádět!
O něco jednodušší, zato klidnější a autentičtější, je farmapark Muchomůrka. Leží v odlehlé části obce Svoboda nad Úpou, severozápadně od Trutnova. Farma je přístupná pěšky nebo na kole s přístupem ze Svobody nebo z Jánských Lázní. Čeká vás relaxace i zábava v přírodě.
Farmapark Muchomůrka mívá otevřeno za hezkého počasí, a to v období leden – březen odpoledne a od dubna do konce září v rozmezí 10:00 – 18:00. Za vstupné dáte 80 korun na osobu. Vaše děti zde čeká volný pohyb a přímý kontakt s ochočenými zvířátky. Byť se zákazem krmení, přístup je s doprovodem starším 18 let téměř neomezený. Zvířata se po areálu pohybují víceméně navolno. Seznámíte se s ovečkami, králíky, kozami, krůtami a slepicemi, a také s prasátkem a poníky, na kterých je možno se i projet.
Mezi další atrakce patří rozhledna, prolézačky, houpačky, pískoviště, trampolína nebo možnost zahrát si indiánský tenis. Vy sami je můžete hlídat z pohodlí lavičky u občerstvení. Určitě se vám zalíbí také poklidná a příjemná stezka Krakonošova muchomůrka, kde si na deseti místech můžete prohlédnout nadrozměrný dřevěný nábytek i Krakonošovy pomocníky.
Madonan Farm park ‒ Bojničky jsou domovem zábavního westernového ranče
Do farmaparku můžete zavítat i na dovolené u našich slovenských sousedů. Madonan leží v Bojničkách nedaleko od Trnavy, mívá otevřeno od 10:00 do 22:00 a setkáte se tam s koňmi, ale také s lamami, kozami a ovcemi. Čeká vás jak svezení na koni, tak i krmení domácích zvířat. Mají tam však také trampolíny, hřiště pro děti, tubingovou dráhu a westernové městečko, dokonce si můžete vyzkoušet lukostřelbu nebo práci s lasem.
Madonan se specializuje na westernové ježdění a konají se tam jezdecké kurzy pro ty, kteří to s koňmi myslí vážně. Zajímavý je zdejší způsob provozu podle motta “Cíťte sa tu ako doma”. Přijdete a pohybujete se volně, věnujete se, čemu jen chcete. Pití a svačinky jsou volně k dispozici, vezmete si, na co máte chuť, a sepíšete to na účtenku. Ohlásit je třeba jen zájem o svezení na koni a samozřejmě odchod, kdy proběhne vyrovnání účtu za občerstvení.
Do Jeseníků za agroturistikou: Malá Morávka
V Česku se dá kromě farmaparků zažít i ryzí agroturistika, tedy pobyt na farmě, kde si také vyzkoušíte, jak se o hospodářská zvířátka pečuje. Příkladem je ekofarma ve vsi Malá Morávka v Jeseníkách. Kromě toho, že tento rodinný statek produkuje české biopotraviny, nabízí také setkání s tímto vesnickým stylem života.
Na statek se hosté přijíždějí ubytovat na několik dní do různě velkých apartmánů. Oblast je velice vyhledávaná horskými turisty a cyklisty. Během svého pobytu můžete dle libosti chodit po horách a objevovat krásy přírody. V okolí je možnost koupání v rybnících i lyžování.
Farma Malá Morávka je vybavená půjčovnou kol, saunou, krbem, klavírem, dokonce i výletním mikrobusem. Po večerech se můžete připojovat na místní Wi-Fi, pokud opravdu cítíte tu potřebu. Samozřejmě velmi důležitou součástí vašeho výletu budou hospodářská zvířata, o které si můžete zkusit pečovat, včetně koní, na kterých je možnost se i svézt. Ten pravý venkovský relax zažijete také při plení záhonů, sběru bylinek, kosení trávy a dalších pracích.