Pokud zvažujete, že si do rodiny pořídíte psího kamaráda, je dobré zvážit několik důležitých věcí. Jak velké máte děti? Máte k dispozici zahradu? Jste zkušený chovatel nebo začátečník? Bydlíte ve městě nebo v menší obci? Podle čeho poznat, zda je pes k dětem vhodný?
Pes k dětem – co je nutné zvážit?
Někteří zkušení chovatelé doporučují pořídit štěně rovnou k miminku, aby si na sebe oba zvykli už od malička. Z dítěte a psa se pak stanou nerozluční parťáci. Pokud si na to ale z pochopitelných důvodů netroufáte (přeci jen péče o štěně a o malé miminko, to si žádá trpělivost a hodně času), nebude problém pořídit si pejska ani později. Možná by ale bylo dobré počkat, až budou dítěti alespoň 3 roky. Některé děti, které nejsou na psa zvyklé od narození, se mohou psů bát. Zejména štěňat, která mohou být divoká a občas škrábnout nebo omylem cvaknout zuby.
Pejsek pro školáka
Jako ideální se jeví věk přibližně okolo druhé třídy. Sedmileté či osmileté dítě již dokáže být velice zodpovědné, může dokonce jít s pejskem i na krátkou procházku. Dítě zažije s pejskem spoustu legrace. Na druhou stranu starší dítě už má hodně koníčků, po škole úkoly atd. Rodiče školáků již chodí většinou do práce na celý den, tak dobře zvažte, zda by se u vás doma pejsek netrápil o samotě přes den. Máte k dispozici nějakou babičku nebo sousedku, která bude moci v poledne pejska vyvenčit?
Štěně pro puberťáka
Zcela jiný rozměr dostává pořízení vymodleného pejska pro dvanáctileté či čtrnáctileté dítě. Funkce takového psího kamaráda v období, kdy s dětmi začíná cloumat puberta, je maximálně přínosná. Děti se upnou na něco vnějšího, nezabývají se tolik sebou a svými problémy, nalézají nový smysl života. Dívkám, které v tomto věku mohou trpět např. mentální anorexií nebo bulimií, nezřídka terapeut doslova psa (nebo koně) doporučí. Nešťastnou lásku je také možné vytěsnit čtyřnohým kamarádem a v neposlední řadě se pes stává součástí pracně hledané identity takového puberťáka. Děti získají pocit, že jsou již dospělé, když se mohou starat o psa a učit ho nejrůznější povely. Když je jim smutno, mohou se s psím kamarádem pomazlit a svěřit se mu.
Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?
Štěně nebo starší pejsek?
Samozřejmě je nanejvýš chvályhodné pořídit si pejska z útulku. Rozhodně to ale neriskujte k dětem předškolního věku. Nikdy nevíte, co pejsek prožil. Navíc malé děti mohou být pro některé psy příliš aktivní či dotěrné. Většinou mají rádi klid. Nejlepší je pořídit si pro předškoláky pejska od štěněte, kdy si ho sami vychováte k obrazu svému. Desetileté děti už teoreticky zvládnou pejska staršího (z útulku). Chce to ale opravdu dobře zvážit a nechat si v útulku poradit.
Kříženec nebo rasa?
Ať už je pejsek z útulku nebo nebo si ho pořizujete od štěněte, určitou představu o jeho povaze a charakteru by vám měla poskytnout psí rasa. V rámci plemen jsou samozřejmě rozdíly v povaze mezi jednotlivými psy, ale je na to přeci jen větší spoleh, než na zcela nečitelnou povahu „voříška“. Pokud znáte rodiče křížence a víte, že se jednalo o hodné pejsky, neměl by to být problém. Pokud ale sousedovi utekla hárající fenka a vy opravdu netušíte, kdo je nastávajícím tatínkem, nenechte si takové štěně vnutit. Rozhodně ne k dětem. Co když byl otec agresivní rotvajler nebo dobrman? Jaký pes k dětem je tedy vhodný?
Velký nebo malý pes?
Důležité je, kde se bude pes nacházet. Pokud je k dispozici zahrada, na které bude moci trávit většinu svého času, je možné přemýšlet o větších plemenech. Naopak, jestliže psa plánujeme do bytu, vhodnější je pochopitelně menší rasa, která nepotřebuje tolik pohybu. A rozhodně neplatí, že do rodiny je ideální pouze malý pes. Velcí psi snesou děti stejně dobře a nechají si spoustu věcí líbit. Malí psi mohou být frustrovaní. Mají strach a ze strachu se mohou chovat agresivně. Statisticky nejčastěji člověka kousne jorkšír a jezevčík, tedy nikoli staford nebo pitbul (samozřejmě, že když kousne jezevčík nejsou následky srovnatelné s pitbulem).
Pes nebo fena?
Důležité je také zvážit, jaké pohlaví je vhodné. Ačkoli existují i agresivní feny, do rodiny se přesto z 90% hodí hlavně fenka. Psi jsou pod vlivem testosteronu. Nemohou za to. Jsou přirozeně toulavější, agresivnější a dominantnější než feny. Chovají se navíc silně teritoriálně. I když je pes zcela nekonfliktní s dětmi doma, taková procházka, kde může potkat jiné psy, se kterými se chce neustále porovnávat nebo prát, není nic, o co byste s dětmi stáli. Někdy mohou psi značkovat i uvnitř v bytě. Naopak feny potřebují obecně méně pohybu, jsou mazlivé a dorůstají menší výšky. Jedinou nevýhodou je, že hárají (musejí se neustále hlídat, aby je nějaký poblouzněnec neobskočil, plus hygiena s tím spojená), pokud nejsou kastrované.
Pes k dětem – volba vhodného plemene
Volba plemene se odvíjí od předpokládaných vlastností jednotlivých plemen. Vybírat do rodiny můžete z aktivních plemen, která potřebují hodně pohybu, anebo z domácích mazlíčků, které jsou akorát tak na pohovku nebo pro radost a zpříjemnění času. Sbírejte informace z odborných knih, časopisů a internetových portálů, kde naleznete podrobné informace o rase, po které toužíte. Sledujte on-line diskuze, ptejte se kamarádů, sousedů, kolegů, kteří vlastní psa a děti zároveň. Zvažte charakter a temperament psa, aby odpovídal vašim představám. Při výběru štěněte se u chovatele zajímejte o charakter jeho rodičů. Je-li otec psa silný obranář a nemá rád děti, poohlédněte se raději někde jinde. Dokonce i štěňata z jednoho vrhu od pohodových rodičů se liší navzájem. Dobrý chovatel by vás měl upozornit, zda je pes pro vás vhodný.
Nikdy, ale opravdu NIKDY nenechávejte dítě, a už vůbec ne malé, s jakýmkoli psem o samotě! I ten nejlepší domácí přítel může napadnout člověka. Uvědomte si, že pořád je to „jen“ zvíře se svými instinkty. Navíc psi většinou útočí u dětí na obličej a na krk, což může mít nedozírné následky (u dospělých pokoušou nohy nebo ruce).
Pro alergiky
Pokud je vaše dítě alergické na psí chlupy, vybírejte z „nelínavých“ plemen jako portugalský vodní pes, pudl, kříženec labradora a pudla zvaný labradoodl nebo i yorkshire. Pokud je vaše dítě alergické na roztoče, jedinou volbou může být naháč.
Boxer
Chcete veselého kamaráda k dětem? Najdete ho v boxerovi. Navzdory hrozivému výrazu je toto inteligentní, taktní a čistotné plemeno trpělivým dětským přítelem. Málokterý rodič-chovatel na něj dá popustit.
Retrívr
Pokud dáváte přednost klidné, rozvážné a laskavé povaze, zvolte zlatého či labradorského retrívra. Čím dál tím oblíbenější jsou také další druhy retrívrů jako flat coated retriever nebo chesepeakebay retriever. Ale nezapomeňte, že i tato vděčná a vlídná plemena potřebují výchovu a že mají sklony k tloustnutí. Potřebují opravdu hodně pohybu. Většinou netrpí separační úzkostí a chovají se přátelsky ke všem bez rozdílu. Mimochodem to je také důvod, proč jsou tak oblíbení pro asistenční účely – retrívři se snadno adaptují v rámci nové rodiny.
Ohaři a setři
Velice oblíbenými psy zejména pro starší děti (kvůli vyššímu vzrůstu), jsou ohaři či setři. K nejoblíbenějším ohařům patří maďarská vizsla nebo německý ohař. Oblíbený je také irský setr. Tito psi se ale hodí opravdu spíše do rodiny se zahradou nebo alespoň do aktivní sportovní rodiny. Někdy mívají ohaři problém se separační úzkostí. Jsou příliš vázaní na své pány a nechtějí být doma sami. V některých případech jsou schopní štěkat a naříkat celé hodiny, když nikdo není doma. Pořizujte si k dětem raději feny, které jsou mírnější. Někteří psi se totiž mohou chovat velice dominantně, zejména k jiným psům.
Bígl
Docela oblíbeným je do rodiny také bígl. Většinou je to pes mírné povahy, ale někdy může trpět tvrdohlavostí a neposlušností. Pokud ho budete brát ven na vodítku, nebudete mít pravděpodobně žádný problém a najdete v něm přítulného kamaráda pro vaše děti. Pozor na sklony k nadváze.
Nejlínější psí plemena. Jakého psa si vybrat, pokud nejste milovníci dlouhých procházek
Menší plemena vhodná k dětem
Do skupiny malých psů vhodné do rodiny patří několik plemen. Většina z nich patří do kategorie společenských plemen. Jak již bylo řečeno, malí psi mohou být agresivní ze strachu, dobře se proto informujte o rodičích štěněte a snažte si vybrat to nejklidnější z vrhu. Velmi známým a v poslední době oblíbeným je yorkshireský teriér (vhodný pro alergické děti), dále např. malý knírač, King Charles Cavalier nebo pražský krysařík. Velice populární je nyní Jack Russel terier. Ten se ale pro svou nevyrovnanou povahu k dětem spíše nehodí. Samozřejmě záleží případ od případu. Teriéři obecně ale mívají sklony k neklidu a obsesivním projevům chování či dokonce neurotismu (typickým příkladem je posedlost míčkem, pro který jsou schopní skočit i ze skály).
Ovčáci
Velké popularitě se těší v současnosti také border kolie. S tou si to ale opravdu dobře rozmyslete. Borderka vyžaduje neustálé nasazení. Každý den alespoň dvouhodinové procházky v lese nebo aportování. Je to pes, který prostě potřebuje k životu plnit úkoly. Pokud bude jen tak zavřený na zahradě, klidně se z něj může časem vyklubat agresivní neurotik posedlý štěkáním na kolemjdoucí. Borderka je vhodná pro nadšenou patnáctiletou dívku, která s ní bude trávit veškerý volný čas na cvičáku nebo v parku, ale rozhodně ne k tomu, aby byla celý den zavřená sama v bytě. Celkově je k malým dětem vhodnější z ovčáků např. sheltie, která je menší a také klidnější. Pozor na německého ovčáka, který je vhodný spíše pro zkušeného chovatele a k dětem nejvhodnější zrovna není, i když samozřejmě existují výjimky, pokud je pes dobře zvládnutý.
Francouzský buldoček
Buldoci jsou skvělým plemenem, pokud si děti chtějí se psem hlavně hrát. Jedná se o loajální a přátelské plemeno psa, které je učenlivé a snadno přilne nejen k „páníčkovi“, ale i ke všem členům rodiny a ostatním domácím zvířatům.
Pudl
Pudlové jsou velmi jemní, elegantní a inteligentní psi. Jsou vhodní do rodiny s dětmi a také pro alergiky. Na rozdíl od jiných plemen méně línají. Na druhou stranu jsou náročnější, co se týče právě údržby srsti. Pro děti jsou nicméně skvělými společníky.
Stafordšírský bulteriér
Někteří rodiče nedají dopustit na tzv. „babydog“. Miluje děti.
Které psy k dětem raději nepořizovat?
Pokud chcete mít klid v duši, raději se vyhněte se některým agresivnějším plemenům. Zejména pokud nejste zkušený chovatel a neznáte rodokmen psa. Většina z plemen původně šlechtěných např. na psí zápasy sice ztratila v průběhu let své agresivní dispozice a dokáže bezmezně milovat všechny členy své rodiny, včetně dětí, když ale dojde na kontakt s jinými lidmi nebo zejména s jinými psy, můžete mít o problémy postaráno. Život se psem, u kterého se musíte každou procházku modlit, abyste nepotkali jiného psa, se kterým by se mohl poprat, to opravdu není to nevhodnější k dětem, i když doma to může být sebevětší miláček. Na základě tlaku veřejnosti byly např. v Německu uzákoněny specifické podmínky chovu tzv. bojových plemen – mj. mohou ven jen na vodítku a s náhubkem. U některých ras se již postupně šlechtěním agresivita eliminovala a hodí se k dětem (např. stafordshireský bulteriér), ale rotvajlera, tosa inu, cane corso, thajskeho ridgebacka, akita inu nebo argentinskou dogu je lepší přenechat zkušeným chovatelům.
Na co si dát pozor
Dalším problémem mohou být návštěvy. Ačkoli většina majitelů psů se dušuje, jak jsou jejich psi mírumilovní, pokud máte malé děti, raději návštěvy u takových známých dobře zvažte. Nejčastěji napadne děti právě pes z rodiny nebo na návštěvě. Pes nemá doma, kam před rozjívenými dětmi utéct a může se chovat teritoriálně. Dávejte si také pozor, pokud má někdo agresivní psy v sousedství. Častým problémem bývá např. otevírající se brána, když přijíždí majitel domů, kdy pes může ze zahrady vyběhnout ven. Pozor také na více psů pohromadě, u kterých může převládnout smečkové chování. Snažte se předvídat nebezpečné situace a předcházet jim.