Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jaký je průměrný věk maminek v Česku a jak jsme na tom v Evropě?

V posledních letech zažívá Česko velký nárůst rodiček, kterým je více než 50 let a také maminek, kterým se dítě narodí ještě před 14. narozeninami.

Jsme lehce pod evropským průměrem

V roce 2017 se u nás narodilo celkem 114 000 dětí, tedy nejvíce od baby boomu v roce 2011. Skoro 55 000 dětí se v Česku narodí prvorodičkám, kterým je 20 – 39 let. Průměrný věk prvorodiček vychází na 28,2 let, což vychází jen o něco málo méně než průměr jiných evropských zemí (29 let). Každé 25. prvorozené dítě se narodí ženě, které ještě nebylo 20, ale více než 3000 rodiček už na dortu sfouklo 40 svíček.

Dítě až po padesátce

Velký nárůst je vidět v počtu maminek padesátnic. Ty mohou většinou otěhotnět pouze díky umělému oplodnění a často se neobejdou ani bez darovaných vajíček. Umělé oplodnění mohou u nás podstoupit pouze ženy do 49 let věku, a proto se ženy nad 50 let musí obracet na zahraniční reprodukční kliniky. Lékaři však tyto ženy varují před riziky, které s sebou těhotenství ve vyšším věku nese. Hrozí poruchy vývoje plodu, předčasný porod, potrat i další komplikace. Přesto se u nás každoročně těmto ženám narodí přibližně deset dětí. Svého první potomka mají každý rok v průměru dvě bezdětné ženy s padesátkou na krku. Za posledních 5 let se v ČR narodilo 36 dětí ženám ve věku nad 50 let a 645 dětí ženám ve věku 45 – 49 let.

Matkou ve 40. Víte, co vás všechno čeká v těhotenství?

Když se dítěti narodí dítě

Naprostým opakem starších rodiček jsou dívky, kterým ještě nebylo ani 14 let. Těm se za poslední rok narodilo celkem 36 miminek.

Riziko těhotenství ve vyšším věku

Komplikace v těhotenství u padesátnic jsou častější v případě, kdy se jedná o jejich první dítě. Organismus ženy v tomto věku se těhotenství přirozeně brání, a proto jsou naprosto běžné samovolné potraty. Ženy si bohužel často neuvědomují rizika, která kvůli těhotenství v tomto věku podstupují. Gravidita je fyzicky velmi náročné období, na které není ženské tělo po padesátce bohužel stavěné.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jaký je průměrný věk maminek v Česku a jak jsme na tom v Evropě?