Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jaký je hraniční věk pro mateřství podle lékařů a podle pojišťoven?

Redakce

Redakce

6. 11. 2019

Halle Berry, Janet Jackson nebo Brigitte Nielsen– celebrity inspirující ženy po celém světě nejen v módních trendech, ale někdy i v pozdním zakládáním rodiny. Herečka Bridgitte Nielsen známá z filmů Rocky nebo Policajt z Beverly Hills porodila dceru až v 56 letech. Janet Jackson v 50 a Halle Berry ve 47 letech. Lékaři však varují – medicína dokáže zázraky, ale je důležité znát své nejen biologické hranice. Nechceme dělat děti babičkám – říkají. V Česku může žena podstoupit IVF nejpozději ve 49 letech.

„Podle mého názoru je biologický limit mateřství mezi 45 a 46 lety. Hranici asistované reprodukce bych proto určitě neposouval. Má ale smysl posunout věk, u kterého proplácí umělé oplodnění pojišťovna,“ říká MUDr. Štěpán Machač.

Průměrný věk prvorodiček se v České republice přehoupl přes 30 let. Zvyšuje se i věk těch, kteří vyhledají specialisty na umělé oplodnění. V klinice Reprofit se oproti loňsku zvýšil o téměř jeden rok na 37 let. Počet dětí, které se v Česku rodí, naopak klesá.

„Společenský trend je rodičovství odkládat a dětí se rodí málo. Později rodí nejen ženy, které mají problém s početím a podstupují umělé oplodnění, ale i ty, které otěhotní přirozeně,“ vysvětluje ředitel kliniky Reprofit Jonáš Vokřál. Podle něj by se proto měla změnit vyhláška, jež umožňuje umělé oplodnění proplácet.

Dříve pojišťovny hradily IVF ženám do 40 let. Nyní jen do věku 39 let. Odborníci proto usilují, aby se hranice posunula zpět na 40 let. „Nemůžeme ignorovat společenský trend, lidé chtějí děti v pozdějším věku. Navštěvují nás ženy, které mají mezi 39 a 40 lety a pokoušejí se otěhotnět. Léčba je v tomto věku relativně úspěšná. U žen starších 40 let už vidíme znatelný pokles úspěšnosti. Hranici bych proto dál neposouval. Ten jeden rok by ale řadě žen pomohl,“ říká MUDr. Štěpán Machač.

„Žena kolem 40 let je na vrcholu života. Zpravidla ví, co chce, a je na dítě připravená jak emočně, tak materiálně. Rozhodně nejde o žádnou babičku. Musíme si uvědomit, že se prodlužuje i kvalita života a ženy se dožívají 80 let,“ připomíná MUDr. Machač. Biologický limit mateřství je podle něj mezi 45. a 46. rokem, plodnost však s věkem prudce klesá.

Podle zahraničních studií je jedna léčba asistované reprodukce úspěšná pouze u 10 % žen starších 42 let. Páry odkládají rodičovství z nejrůznějších důvodů. Ať už kvůli kariéře, studiu, cestování nebo hledání vhodného partnera. Podle MUDr. Machače reprodukční kliniky často vyhledávají ženy, které již děti mají, ale s novým partnerem chtějí založit druhou rodinu. „Rozhodně bych netvrdil, že děti starších rodičů trpí. Naopak, děti mladých rozvedených párů a matek samoživitelek mohou strádat a často je vychovávají skutečně jejich babičky.“

Páry často vyhledávají reprodukční kliniky opakovaně a chtějí více potomků. Úhrada pokusů o umělé oplodnění se ale ženám sčítá. Na všechny děti proto mají pouze čtyři pokusy. Další si musí již zcela hradit. „To, že pojišťovna proplácí pouze čtyři pokusy u jednoho dítěte, je v pořádku. Šance otěhotnět po třech až čtyřech cyklech totiž rapidně klesá. Přijde mi ale nefér, že se pokusy sčítají, když se žena snaží o další potomky. Nemáme v Česku tolik dětí, abychom si mohli dovolit budoucí maminky odrazovat od dalších potomků,“ říká Jonáš Vokřál.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaký je hraniční věk pro mateřství podle lékařů a podle pojišťoven?