Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak zvládnout dovolenou s malými dětmi

Příchod potomků je velkou životní změnou. Ještě více se tato změna projeví, když opustíte s potomkem svůj domov. Typickým příkladem je cestování. Jak si s malými dětmi užít dovolenou?

Na dovolenou nemusíte spěchat

Mnoho rodičů je dnes vystaveno tlaku ze strany influencerů. Ti na sociálních sítích sdílí svůj „dokonalý“ život, kdy jsou schopni několik týdnů po narození potomka vyrazit na cestu kolem světa. Pozor na to, že se u nich sice můžete inspirovat, v první řadě byste ale měli brát ohled na své vlastní možnosti, pocity a potřeby.

Není tedy nic špatného na tom, pokud se po narození dítěte rok, dva nebo i více budete soustředit jen na to, abyste vše zvládali, ať už po finanční, nebo psychické rovině.

Až tedy nastane správný čas a vy budete vědět, že jste na dovolenou připraveni, můžete ji začít plánovat.

Bez důkladně přípravy to nepůjde

Zatímco před narozením potomků jste si mohli dovolit trochu rizika a cesty tak plánovat na poslední chvíli, případně si nechat značný prostor pro improvizaci, s malými dětmi toto možné není.

A tak byste měli mít včas zarezervované letenky, ubytování i vše ostatní. Zkontrolujte například platné cestovní doklady (případně je zřiďte svým potomkům), směňte si hotovost za zahraniční měnu, počítejte i s cestovní lékárničkou, kterou byste si měli včas připravit. Zkrátka se snažte připravit na všechna rizika a pokuste se je předem eliminovat.

Autem, nebo letadlem?

Důležité rozhodnutí vás čeká při volbě dopravy. Dáte přednost cestování automobilem, nebo vsadíte na leteckou či vlakovou dopravu? Zde záleží do značné míry na věku vašich dětí a také na tom, jak jednotlivé dopravní prostředky snášejí. Některé děti mají tendenci v letadle plakat, jiné si zase cestu díky spoustě zážitků užívají a nudí se naopak při dlouhé cestě automobilem. Snažte se tedy odhadnout, která varianta bude s vašimi dětmi nejlepší volbou.

Ani bez zábavy to nepůjde

S dětmi můžete dělat cokoliv, pokud se u toho budou dobře bavit. Na cestách to platí dvojnásob. Začnou-li se děti nudit, objeví se nervozita, pláč, případně nežádoucí projevy chování. A tak byste měli myslet na to, abyste během celé dovolené vždy měli nějaké eso v rukávu, kterým své dítě zabavíte a potěšíte. Telefon či tablet by přitom neměl být první, ale spíše poslední volbou, kterou si necháte v záloze, pokud nic jiného nezabírá. Přednost dejte knihám, říkankám, různým plastovým, dřevěným či plyšovým hračkám.

Krize potkají každého

Děti jsou nevyzpytatelné. Nejen doma, ale i na dovolené vás proto potkají situace, kdy se děti projeví jinak, než by si rodiče přáli. Je důležité s těmito situacemi počítat a naučit se je rychle řešit. A hlavně není nutné se z nich hroutit – jde o přirozenou součást výchovy potomků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zvládnout dovolenou s malými dětmi