Tak a je to tady. Rozhodli jste se založit rodinu, jenže jak se ukazuje, „matka příroda“ má na vaše načasování jiný názor. Jak to, že se dvě čárky ne a ne objevit? Zachovejte klid, je spoustu zaručených tipů, jak jít „čápovi“ naproti.
Ovulace aneb když je vše připraveno
Zatímco jiné páry otěhotní „na první dobrou“, pro jiné je cesta k rodičovství mnohem trnitější. Úplným základem k početí miminka je však orientace v cyklu, a to zejména zachycení doby, kdy ovulujete. Sex, který probíhá cca 5 dní před ovulací a v den ovulace totiž zlepšuje šance, že se spermie a vajíčko potkají. A kdy k ovulaci dochází? V průměrném 28 denním cyklu je to okolo 14 dní před začátkem další menstruace, ovšem délka cyklu i doba ovulace je velmi individuální. Pomůže vám nejen vedení menstruačního kalendáře, ale také zakoupení ovulačních testů, které už dnes ovulaci velmi dobře detekují.
Nezapomeňte na preventivní prohlídku
Než do toho oficiálně „praštíte”, nechte si udělat preventivní prohlídku. Prozraďte gynekologovi váš plán a zeptejte se ho na prenatální vitaminy – obsahující kyselinu listovou – která nejenže k otěhotnění pomáhá, ale chrání také plod před vrozenými vadami. A i když kyselina listová působí v raných fázích těhotenství, dbejte na její dostatečný přísun ještě před otěhotněním. P.S. Trápí-li vás ještě jiné zdravotní problémy, zkuste je řešit ještě před tím, než se o miminko začnete snažit, popřípadě konzultujte s lékaři vaše rozhodnutí.
Nejlepší polohy pro otěhotnění? Zapomeňte na ně
Některé ženy by se kvůli miminku postavili na hlavu, a to doslova – ovšem nezapomínejte, že k přirozenému početí není potřeba nějaká extra gymnastika. Mýty o tom, že některé polohy šanci zvyšují, jsou opravdu jen mýty a neexistuje žádný vědecky důkaz, který by například tvrdil, že v poloze „žena nahoře“ se sen o miminku neuskuteční. Ano, určité polohy, které mají například co do činění s gravitací (například poloha ve stoje), mohou spermiím komplikovat trasu k cíli, ovšem neznamená to, že se musíte vrhat do krkolomných pozic, které jinak s partnerem nepraktikujete.
Zkuste se založením rodiny n-e-s-t-r-e-s-o-v-a-t
Mnoho párů podstupuje před početím řadu tzv. detoxů a přeje si od základu změnit svůj životní styl. To je jistě dobrý záměr, ovšem jen v případě, že vás takto nově nastavený režim nebude stresovat. Pokud něco totiž skutečně platí, tak to je to, že psychické uvolnění = jednodušší oplodnění. Nestresujte se sklenkou vína (i když se pití alkoholu nedoporučuje), nevyčítejte si denní potřebu kávy (protože to psali ve vašem oblíbeném magazínu) a zkuste dělat všechno proto, aby pro vás snahy miminko byly příjemnou kratochvílí, nikoliv dalším stresorem.
Žijte zdravě
Ženy s nadváhou a podváhou jsou vystaveny většímu riziku poruch ovulace, proto se vyplatí dbát o to, aby vaše váha byla v normálu. A s tím souvisí i cvičení: Ani v tomto případě se však nejedná o hodiny strávené ve fitness centru, jako spíš o pravidelná pohyb na čerstvém vzduchu, který mysli i tělu velmi prospívá. Dopřávejte tělu také dobré jídlo, nezapomínejte na spánek a dostatek minerálů i vitamínů. Máte-li pocit, že v této oblasti není váš příjem úplně optimální, neváhejte sáhnout po potravinovém doplňku.
Čemu se vyhnout pro zachování plodnosti
Nekouřit. Nepřehánět to s alkoholem a cvičením. To je alfa omega zachování plodnosti. kterou byste si na cestu k miminku měli zapamatovat. Je vědecky potvrzeno, že tabák plodnost negativně ovlivňuje (o vlivu na celkové zdraví a vývoj plodu ani nemluvě), proto pokud kouříte, požádejte o pomoc při odvykání ještě předtím, než se začnete snažit otěhotnět. Stejně tak nadměrná konzumace alkoholu může vaši plodnost snížit. A i v cvičení se vyplatí jistá dávka „umírněnosti” – nadměrný a intenzivní trénink by totiž mohl narušit průběh ovulace a ta, jak už víme, je pro otěhotnění naprosto zásadní.
Kdy se obrátit na lékaře?
Při pravidelném, nechráněném sexu, se většině párů podaří počít do jednoho roku. Pokud se snažíte déle a stále bez výsledku, je načase kontaktovat centrum asistované reprodukce. Jiné pravidlo platí pro ženy nad 35 let: ty by dle lékařů měly kontaktovat lékaře už po 6 měsících neúspěšných pokusů.