Jak zabavit děti doma v nevlídném počasí, aby neseděly u počítače?
Taťána Kročková
1. 10. 2019
Už jste se někdy zamysleli nad tím, co si budou pamatovat vaše děti ze svého dětství? Snažíte se připravit jim nějaké zážitky? A jaké třeba? Dětské dny v nákupních centrech s pískováním a malováním na obličej? Nebo domácí pohodu u počítače s chipsy a slazenou limonádou? Co takhle být trochu více tvůrčí a zavzpomínat na své vlastní dětství?
Domácí mazlíček naučí děti zodpovědnosti
Pokud chcete zabavit děti v nevlídném počasí a nepošlete je rovnou k tabletu nebo k počítači, zapojte je do domácích prací. Trocha snahy a zodpovědnosti nikdy neuškodí. Co takhle pomoci mamince s loupáním brambor a vařením oběda? I luxování pokojů nebo zametání předsíně může děti bavit. V neposlední řadě je to péče o domácí mazlíčky, které si stejně na vás vyprosili pod podmínkou, že se o ně budou hezky starat. Aby všechno nebylo jen na vás, dejte dítěti do ruky lopatku, ať vyčistí kočce záchod, vymění králíkovi stelivo, nakrmí rybičky nebo si pohraje s pejskem, který se v pochmurném deštivém počasí jistě taky nudí.
Zábava se psem může být vhodná pro dítě kteréhokoliv věku. Zkuste mu říct, aby na chvíli zavřelo psa do místnosti, kde zrovna nikdo není. Mezitím mu dítě, třeba v pokoji, kde trávíte většinu času, schová pamlsky. A to tak, aby to pro pejska bylo co nejzábavnější a nejnáročnější. Pak jej přivede a nechá, aby si dobroty zasloužil a hezky sám našel. Podobné hry s pejskem si dítě může dítě i vymyslet samo. A jakmile se vyčasí, je vhodné, aby trávilo co nejvíce času venku – třeba klidně na procházce se zmíněným pejskem.
Stolní a vědomostní hry jsou lepší než ty počítačové
Když je venku počasí, že by skutečně ani psa nevyhnal, vsaďte na stolní hry. Zabaví se celá rodina a dítě se něco nového naučí. Co třeba dostihy, pexeso, člověče – nezlob se, dáma nebo dokonce šachy? Ale i nové a zajímavé vědomostní hry pro starší děti mohou být velkým přínosem. Sáhněte do šuplíku a podívejte se, jestli ještě stále neschováváte klasické stolní hry z dob vašeho dětství nebo ještě z dětství vašich rodičů. Dobře je opatrujte, dnes jsou opět v módě a jejich cena stoupá! Čím starší, tím lepší! Schválně, jestli si ještě vzpomenete na jejich názvy. Třeba mnohé z nich najdete ve svém rodném domově, u rodičů nebo na půdě. Děti mohu zaujmout také stavebnice, kostky nebo puzzle.
Šibenice a další hry na papír, které známe z dětství
Velkou zábavu mohou poskytnout tvůrčí hry na papír. Většinou se jedná o různá procvičování paměti, hádání a skládání slov nebo psaní rýmovaček. Nepotřebujete k tomu vůbec nic, jen papíry, tužky a bystrou mysl. U těchto her se dá skutečně zažít velká legrace. Pochopitelně je budete hrát se staršími dětmi, které už umí číst a psát. Mezi typické hrátky, které si i jistě pamatujete ze školních výletů nebo prázdninových táborů je takzvaná (a lehce morbidní) šibenice, dále třeba jméno – město – zvíře – věc nebo piškvorky.
Další zábavnou hrou může být skládání a vyměňování papírků, na které se píše – jaký, kdo, co dělal, kdy, kde, s kým a proč. Určitě si na tuto hru vzpomínáte. Když se pak čtou výsledky, děti se obvykle mohou potrhat smíchy. A vy jistě s nimi… Jiná varianta této hry spočívá v tom, že se překládají verše, které pak dohromady tvoří básničku. Samozřejmě nikdo ten předchozí verš nevidí, ale reaguje jen na ten poslední, ke kterému hledá rým. Veršování ale můžete hrát jen s dětmi, které to dokážou zvládnout. A to často, jak víme, není o věku, ale o určité mentální zralosti a obratnosti…
Když si Spejbl s Hurvínkem vymění role
Když opomeneme hry na papír, děti mají také rády hry se slovy, které se povídají ústně. Hry, u kterých mohou volně popustit uzdu své fantazie. Klidně si s nimi zahrajte slovní fotbal nebo jakékoli slovní hry na procvičování paměti. Je jich celá řada, například něco ve stylu tetička jela do Brna a vzala si s sebou mýdlo, kartáč na vlasy, jablka, župan, a tak se pokračuje dál s tím, že vyhrává ten, kdo bezchybně vyjmenuje všechna slova. Pak jsou tu ale hry na jako. A ty baví děti ze všeho nejvíce.
Zkuste si s nimi zahrát na četníky a zloděje, vodníka a rusalky, kuřátka a lišku, princezny, automobilové závodníky, kriminalisty, lékaře a cokoli dalšího si vymyslíte. Děti mají často tendence napodobovat povolání dospělých nebo chování svých oblíbených pohádkových postaviček. Když vynecháme mlčícího krtečka nebo současné animované zrůdičky, zkuste sáhnout po klasice a střihnout si role Spejbla a Hurvínka. Například ve chvíli, kdy byl Spejbl dítětem a Hurvínek dospělým. Pokud to vydržíte minimálně do chvíle, než vám dítě zdemoluje celý byt nebo místo vás odejde do práce, může to obě strany hodně bavit.
Čtení knih v podání plyšáků a panenek
Během nevlídného počasí se kromě sledování televize dají s dětmi číst hezké, zábavné a poučné knihy. Mnohdy mohou být větším přínosem než často bezduchá televizní zábava. Nejen, že si děti samy procvičí schopnost čtení, ale mohou se i skvěle zabavit. O obsahu četby můžete spolu diskutovat a také se střídat ve čtení.
Aby dítě čtení více bavilo a mělo dostatek podnětů a legrace, zkuste vymyslet hru, při které vy i dítě čtete hlasem plyšového zvířátka nebo například panenky či jiné hračky. Můžete tak střídat barvu hlasu, rejstříky i tóny, nebo vydávat různé zvuky. Ze čtení se tak stane opravdová zábava a hotové divadlo. Zkuste to ale ukočírovat, ať se to úplně nezvrhne, to by děti z obsahu čtené knihy zase vůbec nic neměly.