Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak vybrat vhodný jídelní stůl a židle?

Jídelna je často jedinou místností, ve které se scházíme s celou rodinou a přáteli. Je proto důležité zařídit ji tak, abychom se v ní cítili dobře, mohli si vychutnávat výtečné pokrmy a užívat společné chvíle. Je nasnadě, že pozornost je dobré věnovat především jídelnímu stolu a židlím, jelikož právě tyto kusy nábytku jsou tím, co jídelnu vytváří. Jak vybrat vhodný jídelní stůl a židle, které se k němu budou skvěle hodit?

Výběr jídelního stolu může být poměrně zdlouhavou a někdy i komplikovanou záležitostí. Nabídka kamenných prodejen i e-shopů s nábytkem je široká, proto nákup zkrátka nějaký čas zabere. V internetovém obchodě Restilo jsou k nalezení stoly i židle všech možných provedení, pokud jde o materiál, barvy a celkový design. S výběrem toho pravého produktu pomůže přehledné filtrování na základě nejrůznějších parametrů.

Jaký je váš styl?

Dobře se budete cítit především v místnosti, která odráží váš vkus a vaši celkovou osobnost. Nebojte se proto popustit uzdu fantazii a nábytek do jídelny vybírat podle toho, co se vám osobně skutečně líbí. Nikde ostatně není psáno, jak přesně by měl výsledek vypadat – můžete si vyhrát s barvami či kombinacemi vzorů, nebo vsadit na minimalismus. V tomto případě se kreativitě meze nekladou.

Klasikou, která bude vypadat dobře za každých okolností, je nábytek ze dřeva. V kategorii https://restilo.cz/drevene-zidle najdete židle v široké škále provedení, a tak jistě seženete to pravé pro svou jídelnu. Pokud dřevěné židle doplníte stolem z totožného druhu dřeva, je skvělý výsledek prakticky zaručen – ať už zvolíte stejné barevné provedení, nebo židle od stolu barevně odlišíte.

Kombinace klasického a moderního

Pokud byste raději něco neotřelého, můžete zkombinovat klasický nábytek s modernějšími, designovými kousky. Skvěle vypadá například kombinace stolu z masivního dřeva a plastových židlí, které jsou dostupné v této kategorii https://restilo.cz/plastove-zidle. V tomto případě se doporučuje vždy najít nějaký prvek, který mají židle a stůl společný. Tím může být například barva. Pokud jsou totiž jednotlivé kusy nábytku naprosto odlišné, nemusí výsledek vypadat nejlépe.

Kolik lidí budete hostit?

Při výběru stolu a židlí je samozřejmě potřeba myslet také na praktickou stránku věci. Rozmyslete si, kolik lidí budete běžně zvát na návštěvu, a přizpůsobte tomu délku stolu a počet židlí. Doporučuje se počítat s cca 60 cm prostoru u stolu pro jednoho hosta.

Pohodlí na prvním místě

Vzhled nábytku je jistě důležitý, nicméně je dobré myslet v první řadě na pohodlí. Krásná designová židle je možná potěšením pro oko, ovšem pokud je nepohodlná, ani pěkný vzhled situaci nezachrání. Někdy může být lepší slevit z nároků na vzhled a pořídit například méně okázalé židle s polstrováním, na kterých je zkrátka radost sedět.

Praktičnost

V neposlední řadě je potřeba vzít v úvahu také to, jak náročná bude péče o nábytek. Některé materiály, jako je například kůže nebo bavlna, se čistí velmi snadno, u jiných je čištění a celková údržba náročnější. To samé platí i pro jídelní stůl – na dřevěné jídelní stoly je zpravidla potřeba dávat větší pozor než na stoly z plastu nebo kovu. Samostatnou kapitolou jsou skleněné jídelní stoly, které jsou sice skvělým doplňkem moderních interiéru, na druhou stranu může být náročné udržet je beze šmouh, zejména v domácnostech s dětmi.

Jídelní stůl a židle patří k nejpoužívanějšímu nábytku v celém bytě, proto je vhodné zvážit všechny výše zmíněné aspekty a výběr před nákupem dobře promyslet. Na závěr si můžete pohrát s doplňky, například osvětlením, stolními dekoracemi, prostíráním či polštářky. I tyto zdánlivě nedůležité maličkosti totiž dokážou ovlivnit celkový vzhled jídelního koutu a koneckonců i celé místnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat vhodný jídelní stůl a židle?