Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak vybrat nejlepší dětské kolo? Tipy, jak na to

Dítě se vyvíjí, roste až je časem natolik velké, aby začalo používat jízdní prostředky. Zprvu to začíná plastovou motorkou, která se následně vymění za odrážedlo (tedy kolo bez šlapátek) a poté i za samotné kolo.

K přechodu se postupuje rozvážně, dle věku, a hlavně schopností jednotlivce. Každý by měl svého potomka znát a neměl by jej srovnávat. Rozhodně dítě k ničemu nenutíme, abychom mu jízdu nezprotivili.

Pokud je šikovné a má dostatek sil na šlapání, vyměňte mu odrážedlo za jízdní kolo. Jízda na kole totiž dodává sebevědomí, zvyšuje pohyblivost a trénuje udržení rovnováhy. Navíc pohyb souvisí s vývojem řeči a odbourává její vady. Malý cyklista tak mluví lépe než vrstevníci. Dále pomáhá vybít přebytek energie, umožňuje rychlejší přesuny a socializuje s okolím.

Vybrat správné jízdní kolo nemusí být nic těžkého, pokud budete respektovat postavu, osobnost a schopnosti jedince.

 

Správná velikost

Dětské kolo

V prvé řadě, je potřeba změřit celkovou postavu dítěte a vzdálenost rozkroku po kotníky. Podle naměřených hodnot pak vybereme správný rozměr kola. Dětská kola jsou vyráběná jako 12”, 14”, 16”, 20”, 24” a 26”.

průměr kola orientační výška dítěte orientační věk dítěte
16″ dětská kola 100 – 115 cm 4 – 5 let
18″ dětská kola 110 – 120 cm 5 – 6 let
20″ dětská kola 115 – 130 cm 6 – 9 let
24″ dětská kola 125 – 155 cm 9 – 12 let

12” kola jsou určena pro skutečně malé děti. Nedílnou součástí jsou přídavná kolečka, která pomáhají udržet rovnováhu a jsou určena dětem do výšky 100 cm. Brzdí se zadní brzdou, tedy sešlápnutím pedálů dozadu. Občas bývá namontována i čelisťová přední brzda, kvůli nácviku na pozdější užívání. U takovýchto modelů jde spíše a pochopení šlapání, řízení a udržení rovnováhy v jedné chvíli.

Pak tu jsou větší kola, opět rozdělená dle výšky malého cyklisty: 14” – 105 cm, 16” – 115 cm, 20” – 130 cm, 24” – 145 cm a 26” – 158 cm. Jednoznačně však platí, že řídítka jsou v úrovni pasu. Dítě na ně lehce ze sedla dosáhne, neleží na rámu a snadno nohy položí na šlapátka. Ti menší i na zem. Jízda tak bude pro ně jistější a přejde se mnoha nepříjemným pádům. Správná velikost rámů se jednoduše určí i dle triku. Když je kolo v klidu a dítě stojí na zemi, mezi rozkrokem a rámem se vejde zatnutá pěst.

Dítě vezměte do obchodu sebou

Dětská kola odrážedla

Pokud to lze, vyrazte na nákupy celá rodina. Dítě bude mít prostor pro vyzkoušení kola přímo v prodejně před zraky vyškolených prodavačů, a navíc si vybere barvu a doplňky. Nechte dítě samo nastoupit a sestoupit z bicyklu a jestli prostor umožní, nechte jej zkusit cvičně projet. Rodiče často dělají tu chybu, že koupí o číslo větší model s tím, že do něj dítě doroste. Ušetří, ale zároveň potomka učí špatným návykům v držení těla a prohlubují demotivaci. Větší kolo se zkrátka hůř ovládá.

Čím lehčí, tím lepší

Dětské kolo

V neposlední řadě velmi důležitým faktorem pro výběr kola je jeho hmotnost. Tu ovlivňuje především materiál rámu. Dítě si musí kolo umět samo zvednout ze země a přizvednout na výstup na chodník ze silnice. Ty nejlehčí rámy jsou z hliníkových slitin, což se ale odráží na vyšší ceně. Jenže investice se vrátí v podobě úsměvu na tváří spokojeného malého cyklisty. Na českém trhu můžete zakoupit lehká dětská kola od značek Rascal Bikes či Woom.

A na konec připomeneme jedno pravidlo – Na kole jen v helmě!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat nejlepší dětské kolo? Tipy, jak na to