Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak vybrat lyže pro dítě a jaká výbava je povinná?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 12. 2019

Pokud se po novém roce, anebo o jarních prázdninách, chystáte někam s dětmi na lyže, je vhodné mít dostatečně předem zakoupenou výbavu pro sjezdové lyžování. Jestli nezaúřadoval Ježíšek, vydejte se na novoroční nákupy a připravte se na zimní radovánky s předstihem! Poradíme vám, jak vybrat ty správné lyže pro dítě, a na co byste určitě neměli zapomenout!

Lyžování s dětmi v závěsu

Spousta rodin jezdívá během zimního období na lyže do Rakouska či jiných oblíbených destinací. Někomu však stačí místní hory a oblíbené sjezdovky, na kterých si přijdou na své i méně zkušení lyžaři. A což teprve děti! Pokud budete svého prcka teprve učit lyžovat, dbejte především na jeho bezpečnost, která by měla být na prvním místě.

Spousta rodičů volí lyžování v závěsu s malými dětmi, které je neuvěřitelně praktické a zábavné. Dítě pak máte pod neustálým dohledem a dost se toho s vámi naučí.

Kdy postavit dítě poprvé na lyže?

Ideální je, když postavíte dítě na lyže co nejdříve, to znamená klidně kolem třetího až pátého roku. Je to v podstatě stejné, jako když se dítě učí plavat. Pochybí základní pohyby a už je nikdy nezapomene. Pokud jdou rodiče dětem příkladem, dítě si sport oblíbí a pěstuje si k němu vztah až do dospělosti. Ostatně lyžařské školičky se nabízejí už dětem v mateřských školách, a to velmi kvalitně. Víte, jak se to říká, co se v mládí naučíš…

Malé děti mívají neuvěřitelně pružné a odolné tělo, mnohem méně často jim hrozí různá zranění, zlomeniny kostí a podobně. Zimní sporty jako je lyžování nebo bruslení jsou pro ně jako dělané. Základem však je začít s lyžováním co nejdříve a mít k němu kladný vztah. Těžko můžete dítě nutit k něčemu, co vlastně vůbec dělat nechce.

Zdravá svačinka pro děti na svahu

Opravdovou nutností je výběr vhodného lyžařského vybavení, zejména lyží a obutí, ale samozřejmě také oblečení. Dítě by se mělo cítit komfortně a hlavně se nenachladit, nezpotit a podobně. Pokud dítě zabavíte, vydrží vám na svahu celé hodiny. Dbejte však na to, aby mělo dostatek tekutin a energie, kterou mu můžete doplnit v podobě zdravé a sladké svačinky, například sušených datlí nebo raw tyčinek.

Lyžařská výbava pro dítě a její správný výběr

Lyže pro dítě by měly vždycky být menší než dítě samotné. Měly by být o 10 až 20 cm kratší, než dítě samo měří. Lyže by dítěti měly dosahovat pod jeho bradu. Vybírejte také kvalitní a bezpečné vázání. Dítěti, které na svahu ještě nestálo, je vhodnější nejprve pořídit sjezdové lyže, teprve později až snowboard, na kterém třeba jezdíte vy – jeho rodiče.

Lyžařská přilba pro dítě je povinná

Opravdu se nevyplatí kupovat delší lyže s tím, že dítě stejně rychle roste. Pro něj je naopak vhodnější mít lyže co nejkratší, a to klidně i o více než 20 cm. Pokud nechcete prozatím investovat, dokud se výška dosud malého človíčka neustálí, anebo nevíte, zda vašeho potomka vůbec bude lyžování bavit, pořád zde existuje možnost využít nabídky půjčovny lyží. Nezapomeňte na to, že ke standardní lyžařské výbavě patří také ochranné pomůcky – dítě musí mít na svahu lyžařskou helmu!

Lyžování jako ideální sport pro malé děti

Lyžování je každopádně skvělým sportem pro děti různého věku. Poskytuje totiž dostatečnou a rovnoměrnou zátěž pro svalové partie celého těla a umožňuje tak správný vývoj celého pohybového aparátu. Pro děti, které se hrbí v jednostranné poloze doma u počítače, je lyžování perfektní zábavou v zimě, kdy nemohou jen tak běhat venku v přírodě, nebo se věnovat jiným druhům sportu.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jak vybrat lyže pro dítě a jaká výbava je povinná?