Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Jak ušetřit na vánočních dárcích?

Redakce

Redakce

14. 11. 2021

Vánoce se kvapem blíží. Nastává tedy nejvyšší čas začít pořizovat překvapení pod stromeček. Pokud letos chcete při nakupování vánočních dárků ušetřit, máme pro vás hned několik zajímavých tipů, jak na to.

Nakupte včas

Určitě nenechávejte nákup vánočních dárků na poslední chvíli. Ideálně byste je měli dokonce pořizovat v průběhu celého roku. Kamenné a internetové obchody nabízejí zákazníkům pravidelné slevy, takže průběžným nakupováním můžete ušetřit opravdu výrazně. Pravidelné slevy jsou totiž pouze jednou, nikoliv jedinou možností, jak ušetřit na vánočních dárcích.

Využijte cashback

Cashback je specifická forma úspory, která se v posledních letech stává i u nás nedílnou součástí online nakupování. Zjednodušeně řečeno spočívá v podstatě v tom, že vám část peněz z nákupu prodejce vrátí většinou skrze nějakého prostředníka (cashback portál), jako je kuponer.cz (https://kuponer.cz/). Nakoupíte-li v daném e-shopu prostřednictvím cashback portálu, bude vám určité procento z utracených peněz vráceno zpět na bankovní účet. Může se přitom jednat „pouze“ o 2 %, ale také o 12 % z ceny celého nákupu.

Neberte si půjčku

Mnoho lidí má tendence brát si v předvánočním období půjčku. To ale v žádném případě nedoporučujeme. Kvůli dárkům pod stromeček se zadlužíte, a to často s vysokými úroky. Na Vánoce tedy spíše šetřete v průběhu celého roku. Pokud se vám ani tak nebude dostávat financí, nezoufejte. Kupte svým blízkým pouze nějakou maličkost, i ta je jistě potěší. Mnohem důležitější je ostatně rodinná pohoda a příjemná atmosféra, která by k vánočním svátkům měla patřit především.

Pořiďte vánoční dárky v průběhu Černého pátku

Black Friday neboli Černý pátek je marketingová akce, která se koná každoročně na konci listopadu. Účastní se jí mnoho internetových i kamenných obchodů, jež na vybrané produkty nabízejí výrazné slevy, které mohou někdy činit i více než 75 %. Ušetřit je tedy možné opravdu výrazně. Mnoho obchodů (především těch větších) navíc zvýhodněnou nabídku neomezuje pouze na samotný poslední pátek v listopadu, ale celá akce může trvat mnohem déle, někdy i několik týdnů

Běžnou praxí bohužel je, že před Black Friday si eshopy plošně zvednou cenu prodávaného zboží, aby slevy, které během Černého pátku prezentují vypadaly ještě lépe. Sleva 50 % sice vypadá hezky, ale pokud se za dvojnásobnou cenu vybrané zboží nikdy neprodávalo, zas tak moc neušetříte. Zkuste si tedy třeba na Heuréce zjisti, jak se cena vámi vybraného zboží vyvíjela během celého roku.

Obrázek: https://images.pexels.com/photos/5705102/pexels-photo-5705102.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&dpr=2&h=750&w=1260

Upozorňujeme: v České republice se v posledních letech stává tradicí i další marketingová akce, která se nazývá Cyber Monday neboli Kybernetické pondělí. Té už se účastní výhradně internetové obchody a určena je pro zákazníky, kteří nestačili nakoupit během Černého pátku.

Porovnejte si ceny jednotlivých prodejců

Pořizovací ceny se mohou u jednotlivých prodejců výrazně lišit, ať už díky cenové politice, anebo kvůli výše zmíněným slevovým akcím. Pokud chcete nákup vánočních dárků zařídit v kamenných obchodech, což je ovšem obecně dražší a časově náročnější (nabízené produkty si ale zase můžete „osahat“), budou se vám ceny porovnávat těžko. Při nákupu v e-shopech naopak můžete využít různé srovnávače cen, mezi kterými jsou známé především dva, a to Heureka.cz či Zbozi.cz.

„Udělej si sám“

Pokud se vám v letošním roce nedostává financí, máte ještě jednu možnost, jak ušetřit. Náklady na dárky lze dokonce snížit naprosto na minimum. Nikde totiž není psáno, že je nutné překvapení pod stromeček kupovat (i když se vás jednotliví prodejci budou snažit přesvědčit o opaku). Vlastnoručně vyrobené dárky navíc nemusí být jen prakticky zadarmo (lze využít to, co už máte doma, anebo komponenty, které naleznete v přírodě), ale navíc mohou obdarovaného potěšit daleko víc

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak ušetřit na vánočních dárcích?