Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Jak upravit dům, aby byl bezpečný pro malé děti?

Dítě v domě znamená mnoho radostí i starostí. Když se dítě začíná samo pohybovat, zkontrolujte, zda někde nečíhá nebezpečí.

Mezi největší rizika patří elektřina a elektrické spotřebiče

První věc, kterou zmíníme, je elektřina. V celém domě byste měli zabránit tomu, aby se dítě mohlo dostat k elektrickému vedení. Na mysli tím máme především zásuvky bez zálepky. Jestliže někde takováto zásuvka číhá, měli byste do ní záslepku pořídit.

Kromě toho pozor na všechny rozdvojky, prodlužovací kabely nebo třeba přívodové kabely ke spotřebičům. Ve chvíli, kdy jsou tyto kabely pod proudem, jsou pro dítě život ohrožující. Stačí jen drobná skulinka v izolaci a neštěstí může být na světě.

Kromě toho může dítě mít tendenci za kabel tahat a shodit na sebe spotřebič, který může být nebezpečný (obzvlášť nebezpečné jsou rychlovarné konvice či ruční mixéry). Spotřebiče by tedy neměly být zapojené v zásuvce u země, je-li to možné.

Žádné ubrusy a přehozy

Máte na svém konferenčním stolku nebo jídelním stole odjakživa ubrus? Na několik let byste měli ze své tradice ustoupit. Děti s oblibou tahají za ubrus, ze kterého na sebe mohou shodit ovladače, vázy, sklenice a další předměty.

Raději ubrus na nějakou dobu oželte a dejte přednost tomu, že dítě ze stolu jen tak něco neshodí.

Oheň musí zůstat z dosahu

Neplatí to zdaleka jen pro kuřáky. Kdo doma s oblibou zapaluje svíčky, ten by měl dávat pozor na to, kam ukládá zapalovač nebo sirky. Oheň mnoho dětí fascinuje a nevinná snaha o zapálení sirky může skončit život ohrožujícím požárem.

Každopádně je dobré myslet i na to, že přes vaši veškerou snahu může k požáru v domě dojít. Proto byste si měli sjednat pojištění nemovitosti, díky kterému vám pojišťovna finančně pomůže s opravou domu v situacích, kdyby na nejhorší skutečně došlo.

Pojistka na všem

Když už jsme u pojistek, věnujme chvíli pozornost i jiným pojistkám. Ve své domácnosti byste měli mít dětské pojistky na mnoha spotřebičích. Mluvíme o pojistkách na vodovodních bateriích, na troubě, na sporáku nebo na oknech a šuplících.

Do této kategorie bychom mohli zařadit také ošetření ostrých hran nábytku a spotřebičů. Existují speciální nalepovací polštářky, které pomohou zmírnit rizika v případě pádu dítěte na ostrou hranu.

Na co dávat pozor venku?

Stačí vteřina a dítě je z dohledu. Na zahradě byste měli především prověřit, že se nikde nepovalují předměty, o které se dítě může nepříjemně zranit. Jde o nejrůznější dráty, plechy, skleněné tabule a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak upravit dům, aby byl bezpečný pro malé děti?