Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak si změnit jméno? U dítěte musí souhlas podepsat oba rodiče

Uvažovali jste někdy o změně jména? A co vaše děti? Jsou spokojeny se jménem, které jste jim vybrali, anebo čelí posměchu spolužáků a nechávají si raději říkat přezdívkou? Změna jména na matrice je skutečně možná a nestojí vás žádné velké úsilí. Za dodržení určitých podmínek lze změnit křestní jméno i příjmení, a to u dospělého i dítěte.

Jak změnit jméno dítěti

Změnit jméno dítěti je skutečné možné, a to se souhlasem obou biologických rodičů, kteří musí žádost o změnu jména podepsat. Pokud jste rozvedeným rodičem, který má dítě v péči, přičemž se druhý rodič na výchově dítěte nepodílí, je možné dodat pravomocné rozhodnutí soudu, avšak souhlas druhého rodiče by byl určitě lepší. Jestliže chcete změnit jméno dítěti, které je starší 15 let, ono samo s tím musí souhlasit a svůj souhlas doložit podpisem.

K žádosti o změnu jména je kromě podpisů potřeba přinést veškeré dokumenty jako je rodný list a občanský průkaz, případně cestovní pas nebo oddací list, podle toho o jakou změnu žádáte. Ze všeho nejdůležitější je však patřičné odůvodnění, proč vlastně změnu jména požadujete. Argumenty by měly být dobře promyšlené a jasně srozumitelné. Žádost spolu s dokumenty a poplatkem je třeba doručit na matriku náležející k vašemu místu bydliště. Pak už jen zbývá počkat si na vyřízení zhruba jeden měsíc, v některých případech také dva.

Kolik stojí změna jména na matrice?

Pokud vás zajímá, kolik to všechno vlastně stojí, v případě pádných důvodů je to poplatek ve výši 100,- Kč. Když budete chtít vymýšlet trochu více, zaplatíte si částku o jednu nulu vyšší, čili 1000,- Kč. Mezi pádné důvody patří například to, že je jméno či příjmení hanlivé,výsměšné, zkomolené nebo cizojazyčné. Například člověk, který se příjmením jmenuje Šoustal a požádá si o změnu jména, zcela jistě nebude muset platit tisícovku.

Sto korun zaplatíte také, když si budete chtít změnit příjmení na své dřívější. Dále také když si požádáte o změnu příjmení pro dítě, které máte v náhradní rodinné péči, a budete si přát, abyste všichni měli příjmení společné.

Chci si změnit příjmení

Také změna příjmení je možná a nemusí to být pouze příjmení, které se vyskytuje ve vašem rodu, ale v podstatě jakékoli si vymyslíte. Pokud chcete změnit příjmení celé své rodině, poplatek 1000,- Kč zaplatíte jen jednou. Vztahuje se totiž i na manžela či manželku a vaše společné děti. Takže pokud nechcete být Novákovi, protože se tak jmenuje kdekdo, můžete být třeba Broučkovi.

Jestliže si žena chce vzít své rodné příjmení po rozvodu, anebo rozvedený manžel odmítá používat společné příjmení, poplatek se platit nemusí. Je však potřeba toto rozhodnutí oznámit spolu s rozhodnutím soudu o rozvodu manželů do šesti měsíců od nabytí právní moci rozsudku. Změna jména a příjmení u transsexuála, který prochází proměnou, je rovněž osvobozená od poplatku.

Jak se bude vaše dítě jmenovat

V dnešní době spousta rodičů dává svým dětem velice pozoruhodná jména s tím, že to vlastně jde, tak co by ne? Můžeme se tedy setkat s malým Apačem, Pokémonem, Afroditou nebo Laskonkou? Naštěstí snad ne. Je asi dobré si především rozmyslet, že rozmar rodiče si váš potomek ponese celý život, pokud se ovšem nerozhodne si své jméno změnit. Praxe je ale taková, že zase tak úplně všechno nejde. O tom, jaké jméno v naší republice můžete svému dítěti dát, rozhodují vyšší orgány.

Čekáte-li narození potomka, určitě si pořiďte knihu s názvem Jak se bude vaše dítě jmenovat od PhDr. Miloslavy Knappové Csc. Tato jazykovědkyně se zaměřuje na onomastiku, což je nauka o vlastních jménech. Právě její kniha může rozhodnout o tom, jaké jméno pro vaše dítě vám na matrice povolí, neboť matrikářka na vás vytáhne přesně tuto publikaci.

Kniha obsahuje 17 000 českých a cizojazyčných jmen, včetně 3000 doplněných orientálních jmen. Pouze na základě obsahu vašeho zvoleného jména v této bichli, je možné jméno pro vaše dítě schválit v souladu se zákonem. Pokud v knize není, máte smůlu. Ale pozor, můžete si vybrat třeba podobně znějící variantu vysněného jména, které se vám podaří objevit. Volit lze i zdvojená jména.

Numerologie a změna jména

Ne každý se spokojí jen tak s něčím. Spousta rodičů si přeje, aby jejich dítě mělo krásný osud a touží po ověření výběru jména numerologem. Proč vlastně ne? Jméno je určitý kód, který si neseme po celý svůj život a nemůžeme říct, že by to na nás nemělo žádný vliv.

Jestliže se sami věnujete numerologii, anebo si chcete nechat udělat numerologický rozbor jména vašeho dítěte, směle do toho. Stačí jen převést písmena na čísla a následně pracovat se základní symbolikou daných čísel, případně si provést ciferný součet. Technik, na základě kterých lze vybrat to správné jméno, je jistě spousta.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Jak si změnit jméno? U dítěte musí souhlas podepsat oba rodiče