Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Jak si mezi tisíci dětských hraček vybrat tu nejlepší?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 12. 2022

Držet krok s dětmi není vůbec snadné, ale snažíme se o to každý den! S tím, jaké množství hraček je na trhu a jak rychle se mění trendy v této oblasti se ani není čemu divit. Kromě toho abychom dítě zaujali, je zároveň velmi důležité vytvořit dítěti co nejlepší podmínky pro hru a projevení jeho vrozené tvořivosti. Hra se mění s tím, jak dítě roste. Proto se s věkem vašeho dítěte mění i výběr nejvhodnější a nejbezpečnější hračky.

Výběr hračky je třeba promyslet a věnovat mu správné množství času. Hračky mohou sloužit pro dítě jako odměna i jako motivace, ale nikdy by se nemělo zapomínat na jeho hlavní smysl, a to je přirozený vývoj dítěte. Dítě by nemělo mít nadměrné množství hraček, které budou odhozené v koutě, ale raději menší množství kvalitních hraček z vhodných materiálů, které budou rozvíjet jeho fantazii a intelekt a budou správně vybrány i vzhledem k věku a zájmům dítěte.

Jaké hračky vybírat?

Motorické a kognitivní hračky

Ideální vlastnosti hraček se samozřejmě liší v závislosti na věku dítěte a jeho motorických a kognitivních schopnostech. Pro malé děti by hračka měla mít velikost vhodnou pro uchopení a držení, tj. měla by být dostatečně malá, lehká a s držadly. Protože jednou z rozvíjejících se dovedností v této fázi je schopnost spojit dohromady informace ze zraku, sluchu, hmatu, chuti, čichu a pohybu, přidanou hodnotou hraček bude možnost stimulovat mnoho smyslů dohromady, tedy zajímavé tvary a barvy, vydávání zvuků a povrch nabízející různé hmatové zážitky.

Symbolické hračky

Dalším důležitým typem hraček, kromě těch, které rozvíjejí manipulační a průzkumné chování, jsou projekční, symbolické hry, které dětem umožňují přenášet své emoce, spojené s jejich vztahovým životem, na předměty kolem nich. K tomuto typu předmětů patří panenky, plyšová zvířátka a později postavičky ze stavebnic, loutky a marionety. Děti se základními verbálními schopnostmi jsou schopny tyto postavy přimět jednat, nechat je mluvit mezi sebou a s nimi a promítnout do tohoto imaginárního divadla všechny události svého citového a vztahového života. Proto by v sortimentu hraček pro mluvící a chodící děti neměla nikdy chybět.

Pohybové hračky

Zároveň jsou děti čím dál více nezastavitelné při skákání, lezení, běhání a dalších činnostech. Dovednosti, které se stále více zdokonalují. Proto jsou ideální hračky pro děti, které jim umožňují zdokonalovat tyto pohybové dovednosti, které mohou využívat nejen doma, ale především na čerstvém vzduchu, kdykoli je to možné. Zelenou mají míče, tříkolky, ale i drobné sportovní vybavení, jako jsou kruhy a lezecké stěny, a také klasické skluzavky a trampolíny pro ty, kteří mají více prostoru.

Kreativní hračky

Děti více přitahují také kreativní hračky, jako jsou fixy, prstové barvy, barevné tužky atd. Od tohoto věku děti více přitahují barvy a materiály. Navíc se naučí vybarvovat, dělat nepořádek, lepit. Proto se oblíbenou hračkou mohou stát barvy, sešity, nebo nejrůznější samolepky.

Edukativní hry

Přímé pozorování a zkoumání přírodních jevů je nejbrilantnějším přístupem k poznávání světa, který lze dětem nabídnout. Hračky, které stimulují učení v mnoha oblastech jako je historie, příroda, zeměpis, umožňují dětem procvičit si vědomosti zábavnou formou. Nabídka je opravdu široká, a to v nejrůznějších oblastech. Děti poznávací hry milují, zabaví se na celé hodiny, a navíc se i něco dozví o světe kolem nich.

Ať už se rozhodnete k výběru jakékoli hry, pamatujte, že u jakéhokoli hraní dítě nejvíce ocení vaši přítomnost a fakt, že si budete hrát s ním.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si mezi tisíci dětských hraček vybrat tu nejlepší?