Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak se správně starat o tenisky

Komerční sdělení

Komerční sdělení

29. 12. 2021

Tenisky jsou typem obuvi, která si již více než 150 let drží vysokou oblibu mezi lidmi všech věkových kategorií. A ačkoliv byly tenisky v minulosti obuví určenou především pro sport nebo volný čas, módní trendy dnešní doby velí nazouvat tenisky při nejrůznějších příležitostech, včetně těch formálních. Tenisky zkrátka „frčí“. Aby ale mohly opravdu obohacovat naše outfity, je třeba, aby jim byla věnována náležitá péče. Jak se o tenisky dobře starat?

Co jsou vlastně tenisky?

Pod pojmem tenisky rozumíme obuv s gumovou podrážkou a plátěným či koženým vrškem. Dostupné jsou dnes v nepřeberném množství designů a barevných provedení. Máme tenisky s nízkou podrážkou, s vysokou podrážkou apod. Mnohé modely se staly proslulými a jsou opravdovým módním pojmem. Vnímáme-li tenisky jako skutečně módní doplněk, velkou oblibu mají především bílé boty tohoto typu, které lze kombinovat s velkým množstvím různých outfitů.

Péče o tenisky

O plátěné tenisky s gumovou podrážkou, které jsou lehké, pohodlné i dobře vypadající, je potřeba správně pečovat a chovat se k nim s náležitou opatrností. První pravidlo je, používat při obouvání obouvací lžíci, díky které nebudete ničit většinou měkkou patu tenisky.

Boty, které vyzujete, je lépe ponechat v dobře větrané místnosti nebo přímo na balkoně či verandě, a to i s vyjmutými stélkami, které v teniskách většinou jsou. Nohy se často rychle zpotí, a proto je nutné vlhkost z bot odstranit ihned, jakmile to bude možné. Platí to dvojnásob v případě, že jste v teniskách sportovali. Vlhkost v botách totiž narušuje strukturu stélky.

Vedlejším efektem je samozřejmě i nepříjemný zápach, který lze odstranit pomocí čajových sáčků vložených na noc do tenisek. Tento starý známý trik je nesmírně efektivní. Tenisky je třeba udržovat pravidelně, protože jedině tak lze předcházet přetrvávajícímu a poté již prakticky neodstranitelnému znečištění a zápachu.

Další typy

Tak kvalitní a dobře vypadající boty jako jsou Air Force dámské si zaslouží náležitou péči. Pro udržení stálého tvaru bot je pokud možno vždy ponechejte na napínáku. A pokud plánujete s botami první vycházku, nezapomeňte boty naimpregnovat a nakrémovat příslušným prostředkem podle typu boty. Vytvoříte tak botám ochrannou vrstvu, před kterou budou vaše boty vždy chráněny a budou vypadat jako by byly stále nové.

Specifické požadavky klade na tenisky velké nároky. Tenisky vždy chraňte před posypovým materiálem, který může způsobit na povrchu tenisek nevzhledné mapy, které by nemusely jít odstranit.

V době sychravého počasí je doma vždy potřeba boty řádně vysušit od sněhu a vody. Na botách někdy vzniknou i tmavé šmouhy, které vypadají jako by je někdo pomaloval. Právě na takové šmouhy existuje krycí fix, který překryje ta místa, která jsou nápadně viditelná. Poté vyčistěte obuv teplou vodou a mýdlem. Tenisky rozhodně nikdy neperte v pračce. Voda by pravděpodobně poničila vnitřní část obuvi a stélka by pak nedržela tvar. Vlhkost teniskám škodí a voda není vhodným čistícím prostředkem k udržení čisté obuvi. Rozpouštědla, nebo podobné přípravky na čištění také nejsou vhodné. Již při nákupu tenisek, třeba prostřednictvím katalogu Flexdog, se ujistěte, jaké jsou možnosti jejich čištění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se správně starat o tenisky