Plánujete nebo už máte děti? S příchodem potomků se rodičům často změní celý jejich život a, jak postupně zjistí, také domácnost. Pokud tedy v současné době rekonstruujete nebo plánujete nové bydlení, myslete už teď na to, že v něm budou bydlet také malé děti, jejichž zvědavost nezná hranic. Vhodně zařízený domov pro rodinu s dětmi je bezpečný a podporuje jejich bezproblémový růst. Pokud nevíte, kde při zařizování začít, přinášíme vám pár tipů, jak přizpůsobit domácnost dětem.
Myslet dopředu se vyplatí
Na některé věci člověk myslí, až když je pozdě. V případě, že jste čerstvými rodiči, brzy zjistíte, že, jak bude dítě růst, čeká na vás řada nepříjemných překvapení, která můžou mít za následek újmy na vaší domácnosti a jejím hodnotném vybavení. Stačí chvilka nepozornosti, malé autíčko přistane na obrazovce vaší LCD televize a škoda je na světě. Žádný rodič by tak neměl zapomenout na kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti, ve kterém bude zahrnuto také pojištění odpovědnosti či doplňkového pojištění. To by mělo krýt také škody zaviněné samotnými dětmi.
Předcházejte nebezpečným situacím
Na to, že vaši domácnost jednou budou obývat také malí človíčci, byste se měli připravit už při prvotním zařizování vašeho domova, abyste nemuseli po pár letech měnit nábytek nebo zařizovat některé místnosti nanovo.
Při zařizování se vyhněte především ostrým kovovým či skleněným hranám. Například skleněný stůl není do domácnosti s dětmi zcela vhodný. Pokud už ale doma takový nábytek máte, zvažte jeho výměnu, případně jej přesuňte do méně frekventované části domácnosti. V opačném případě byste mohli vaší ratolesti znepříjemnit její první krůčky.
Oblíbenou aktivitou malých neposedů je také šplhání na nábytek. Nejlépe tak uděláte, když všechny velké skříně i menší komody pořádně upevníte ke zdi. To zachrání nejednoho malého horolezce.
Zdroj: Pexels
Dalším kamenem úrazu v domácnosti s malými dětmi jsou také elektrické zásuvky. Jejich ochrana snižuje riziko úrazu elektrickým proudem. Na trhu je dnes dostupná řada produktů, které tento problém hravě vyřeší.
Nezapomínejte ani na zabezpečení oken a dveří, která jsou pro děti neskutečné atraktivní.
Léky, prací prostředky a další nebezpečné produkty skladujte v dobře uzavíratelných nádobách a mimo dosah dětí, nejlépe na hodně vysokých poličkách.
Na materiálech záleží
Někdy stačí pár vteřin nepozornosti a nehoda je na světě. V ideálním případě si to odnese jen nábytek či potah na sedací soupravě. Abyste eliminovali možnosti znečištění nábytku všetečnými dětskými ručičkami, které právě začaly objevovat svět kolem sebe, dejte si pozor na správný výběr materiálů. Zpravidla je nejlepší vybírat povrchy, které nejsou náchylné k poškrábání, není na nich vidět prach a špína a v případě znečištění je snadné je vyčistit.
Zdroj: Pexels
S bezpečností to příliš nepřehánějte
Eliminovat možnost nejčastějších zranění dětí ještě před jejich příchodem na svět je více než důležité. Na druhou stranu, přehánět to s bezpečností, balit nábytek do bublinkové fólie či pokrýt celou podlahu protiskluzovými podložkami také není ideální. Možná to zní šíleně, ale i drobná poranění v domácnosti mají svá pozitiva. Díky nim si dítě buduje odolnost, dodají mu sílu a, co je nejdůležitější, poučí se z nich do budoucna. Nejlepší je proto najít zlatou střední cestu a vytvořit prostor, ve kterém bude moci vaše ratolest objevovat svět, růst, učit se, aniž by hrozilo riziko fatálního poranění.