Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak připravit vaši kočku na příchod novorozence

Redakce

Redakce

14. 5. 2024

Čeká vás brzy porod a vy možná přemýšlíte, jestli vůbec může fungovat spojení kočky a dítěte v jedné domácnosti. Uklidníme vás – funguje. Musíte na to jít ale chytře, a to už několik týdnů či měsíců před samotným porodem. Jak zajistit, aby soužití vašeho dítěte a kočky probíhalo hladce?

Narození dítěte je významnou životní událostí nejen pro vás, ale také pro vaši kočku. Kočky všeobecně nezvládají změny úplně dobře, a takový nový, malý, hlučný člen domácnosti změna rozhodně je. Naštěstí s trochou přípravy a znalostí mohou dítě i kočka spokojeně žít společně – nebo se alespoň tolerovat.

Na co myslet už před porodem

Naštěstí už dnes vše pro kočky najdete i na internetu, proto budete mít doma veškeré pomůcky dva dny po tom, co si usmyslíte, že je potřebujete. Existují však určité kroky, které je vhodné dělat ještě před příchodem z porodnice – a to rovnou několik týdnů nebo ještě lépe měsíců před termínem porodu. Tak pomůžete kočce se aklimatizovat na fakt, že se v domácnosti objeví dítě.

Nové miminko znamená nové pachy, zvuky i pohyby. Jak se postarat, aby si na ně vaše kočka zvykla předem?

  • přehrávejte nahrané zvuky dětského pláče
  • každý den zapněte na několik minut elektronická zařízení, která budete v blízké budoucnosti s dítětem běžně používat
  • začněte používat všechny krémy nebo emulze, které plánujete na své dítě aplikovat
  • pokud je to možné, požádejte přítele nebo člena rodiny, který má dítě, aby vás se svým dítětem několikrát navštívil; tak se vaše kočka seznámí s tím, jak to vypadá, když je v domácnosti dítě; a během těchto návštěv kočku odměňujte chutnými pamlsky, aby si vytvořila pozitivní asociace
Jak připravit kočku na novorozence

Zdroj: Shutterstock

Další tipy

Vaše kočka velmi ocení, pokud jí pořídíte nové škrabadlo. Pro ni to může být skvělý antistresový prostředek, ke kterému se může uchýlit, jakmile bude potřebovat. Vám to pomůže stejně tak – alespoň vám postýlka a další součásti výbavy pro dítě vydrží co nejdéle nepoškrábané a nezničené.

Tip: Kromě škrabadla se poohlédněte také po hračkách, které jí pomůžou uvolnit stres. Ty najdete, stejně jako všechny potřeby pro kočky, v internetovém obchodě ZooRoyal.

Dávejte pozor na to, aby se kočka nenaučila spát na místech určených pouze pro dítě (např. postýlka a přebalovací pult). Kočky nemají rády lepivé povrchy, proto může být užitečné připravit povrchy určené pouze pro dítě pomocí lepicí pásky. Tak nenásilně zajistíte, že se těmto místům bude kočka vyhýbat.

Pokud jste se o kočku vždy starala vy, je rozumné začít nyní předávat některé z těchto povinností partnerovi. Díky tomu se nestane, že by vaše kočka měla po příchodu dítěte pocit, že ji odmítáte – nebo ještě hůř, že by z náhlé změny obviňovala vaše dítě.

Nastavte kočce denní režim, který bude platit i po příchodu dítěte. Režimem myslíme čas krmení, hraní i mazlení. Je důležité, abyste neopomíjeli potřeby vaší kočky, jakmile se s dítětem vrátíte domů. Pokračování v uspokojování potřeb vaší kočky je nejen zásadní pro její pohodu, ale také zvýší pravděpodobnost, že se vaše kočka na dítě snadno adaptuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak připravit vaši kočku na příchod novorozence