×
MotherClub.cz

Jak obléct dítě v zimě do školky? A jak v průběhu roku?

Jak obléct dítě v zimě do školky
Jak obléct dítě v zimě do školky? Hlavně pohodlně.

S tím, jak dítě nastoupí do školky, řeší každá maminka, jak své dítě obléct, aby mu nebyla zima či naopak vedro. Jak obléct dítě v zimě do školky? To je velice důležitá otázka, kterou si každý rodič denně pokládá. Podíváme se na to, jak obléct dítě v zimě, jak na podzim či na jaře a v čem se liší oblečení pro holky a pro kluky. Podíváme se také na správnou obuv.

Jak oblékat dítě do školky?

Nejprve se zaměříme na oblečení, ve kterém dítě tráví většinu dne, tedy do školky dovnitř. Naprosto nejdůležitějším aspektem je pohodlí dítěte. Co se týče kalhot, veškeré oblečení pro děti bez ohledu na věk, by mělo mít v pase gumu. Nemůžeme od tří-, čtyř-, ani pětiletého dítěte ještě očekávat, že si dokáže samo zapnout knoflík či zašněrovat tkaničku. Dítě by bylo odkázané na pomoc učitelky, ale ta ne vždy má čas (dětí, kterých musí obléknout, je mnoho najednou). Navíc by ji to mohlo časem začít obtěžovat, zapínat knoflík po každé návštěvě toalety. Kalhoty na zip také nejsou vhodné, aby si náhodou dítě neskříplo kůži při neopatrném zapínání (zejm. se to týká chlapečků).

Oblečení do školky

Vždy je potřeba vycházet z přirozených potřeb dítěte, které si jednu chvíli hraje a pohybuje se, a hned chvíli na to odpočívá a věnuje se klidové činnosti. Každé dítě je navíc jiné. Některé dítě se snadno zpotí a je mu spíše teplo, jiné dítě je častěji nemocné a možná více zimomřivé. V místnosti ve školce má dítě vesměs punčocháče nebo hrací kalhoty s ponožkami a k tomu tričko nebo mikinu. Při volbě oblečení dítěte reagujeme zároveň podle ročního období a teploty v místnosti. Co se týče materiálů, volíme primárně čistou bavlnu, která nejvíce umožňuje pokožce dýchat.

Na bazarových věcech do školy a školky můžete ušetřit a ještě vydělat

Jaké kalhoty do školky?

Opravdu je zbytečné vymýšlet něco jiného, než kvalitní tepláčky pro chlapečky a legínky pro dívky. Ale pozor, některé tepláky mohou být příliš tlusté a dětem by v nich mohlo být vedro. Je potřeba být velice dobře seznámen s teplotou v herně ve školce. Pamatujte, že u země, kde si děti hraní, bývá chladněji. Také nižší patra budov mohou být po ránu méně vyhřátá. Naopak pokud je školka orientovaná na východ a má prosklená okna, může být okolo desáté ráno již v herně pěkné vedro. Nejvhodnější je volit lehčí tepláčky. U dívek volíme legínky. Variantou jsou také punčocháče.

Jak obléct dítě v zimě do školky?

Přes tepláčky nebo legíny si pak nejsnadněji děti obléknou nepromokavé kalhoty (na podzim a na jaře) a zateplené nepromokavé kalhoty v zimě. Opravdu se vyplatí nešetřit a koupit kvalitní kalhoty, u kterých budete mít jistotu, že nepromoknou ani v navlhlém sněhu. Takové kalhoty je možné sehnat ve sportovních potřebách (např. Sportissimo či Decathlon), anebo v různých akcích (Tchibo, Lidl atd.). Přes to již většinou stačí vatovaná bunda. Další variantou na zimu na ven je pochopitelně kombinéza. Pod kombinézu je vhodné dát ještě slabší propínací úpletový svetřík nebo mikinu bez kapuce, aby se snadněji oblékala.

Sukně a šaty si raději nechte doma

Ačkoli holčičkám šatičky moc sluší, ve většině školek si nepřejí, aby holčičky nosily do školky šaty. Jde hlavně o praktické hledisko. Holčičky mají se sukýnkami a se šaty problém, když jdou na toaletu. Mnohdy si sukýnkou přisednou nebo si kvůli ní pozdě sundají punčocháčky či legínky, a je „vymalováno“. Další problém se šaty je (hlavně v zimě), že se musejí buď sundávat nebo komplikovaně zastrkávat do venkovních kalhot, které si děti berou na zahradu. Jediné období, kdy se dají bez problémů nosit šatičky, na léto. Přesto ale vybírejte šaty jednoduché a spíš krátké, doplněné např. legínkami, aby si holčičky zbytečně nešpinily spodní kalhotky na pískovišti.

Jak vybrat dětské boty? V čem rodiče nejvíce chybují?

Jak obléct dítě do školky – horní díly

Základem je samozřejmě tričko. Dejte si pozor, zejména v zimě, aby bylo tričko dostatečně dlouhé. Děti tráví mnoho času na zemi v předklonu a mohlo by jim táhnout na záda. Snažte se jim neustále připomínat, že by si měly zastrčit tričko do kalhot, zejména když jdou se školkou ven, ale co si budeme povídat – není to příliš reálné a o učitelek to také moc neočekávejte. Podle toho, zda je ve třídě spíše teplo či chladno, dávejte dětem tričo s dlouhým či krátkým rukávkem. Chce si to opravdu vyzkoušet a zajít do třídy osobně. Dítě vám bohužel většinou nedokáže říct, zda je mu ve školce teplo či zima. Dejte také na názor paní učitelky.

Oblečení na ven do školky v průběhu roku

Na ven by mělo mít dítě ve školce připravené převlečení dle instrukcí konkrétního zařízení. Nicméně většinou se jedná o tepláčky a mikinku na ven. Dobré je také ve školce nechte učitelkám k dispozici např. softshellovou vestu na zip, podle toho, jaký ten den bude počasí. Maminkám se zejména na podzim a na jaře osvědčilo různé funkční oblečení (Regatta, Didrickson, Dare2be atd.), které je nepromokavé, ale zároveň se v něm dítě nepotí.

Oblečení do školky v zimě

Největší problém nastává s oblékáním do školky v zimě. Kromě spodního oblečení (dítě si nechává to, co mělo během dne ve školce na sobě), je asi nejvhodnější pro školkové děti jednodílná kombinéza na zip, kterou si děti dokáží samy obléknout a zapnout. Další variantou jsou zateplené kalhoty se kšandami a zimní bunda přes to, jak již bylo uvedeno výše. Samozřejmostí je nákrčník nebo šátek na zavazování, příp. svetřík s rolákem či se stojáčkem. Na hlavu pak čepici a na ruce rukavice. Když nesněží, stačí pletené rukavice, když je nasněženo nebo hodně mrzne, tak zimní nepromokavé. Vhodnější jsou do školky palčáky, aby si je děti zvládly obléct samy (což stejně asi nezvládnou, ale pořád lepší, než prstové rukavice).

Druhy mateřských škol. Od poznávání přírody po výuku cizích jazyků

Pro případ nehody

Vybavte dítě do školky i náhradním prádlem. Může se snadno stát, že se dítě při obědě zamaže, polije a pak se náhradní tričko nebo mikina více než hodí. U menších dětí je potřeba i náhradní spodní prádlo pro případ nehody, kdy nestihne nebo zapomene doběhnout na záchod. Když je přihrádka ve školce na šatně kapacitně nedostatečná, alternativně poslouží taška nebo závěsný sáček na převlékací oblečení.

Co dávat dětem do školky za boty?

Dítě ve školce se učí samostatnosti, postupně zvládá sebeobslužnou činnosti, a proto by mělo mít oblečení, které zvládne zapnout, rozepnout, přezůvky by měly mít zapínání, které dokáže ovládat. Některým dětem se potí nohy v běžných bačkůrkách a jsou pro ně vhodnější sandálky na suché zipy.  Co se týče obuvi na ven, dejte přednost obuvi na suchý zip či na utahování s gumou. Zavazování na tkaničky dítě ve školce ještě nedokáže zavázat a mohlo by to učitelky zdržovat každý den mu s tím pomáhat, zejména pokud má ve třídě dětí hodně. Ve většině zařízení mají mít děti ve školce připravené holiny. V zimě pak volíme vyšší nepromokavou zateplenou obuv, která je kvalitní a v žádném případě do ní nezatýká.4 Komentáře Jak obléct dítě v zimě do školky? A jak v průběhu roku?

  1. Radfy jako pro slabomyslné. V létě, když půjde dítě na koupaliště, dám mu sebou lyže a rukavice, v zimě dítě obleču do kraťasů a trička.

  2. Zdá se, že autorka článku netuší, že dítě se bere do školky s tím, že se musí umět obléct a zavázat boty. A omlouvat i 5 leté dítě, že toto neumí, je projev opičí lásky. Ostatně, dokáže si někdo představit jak dlouho trvá obléci a obout 5 leté dítě ? A když jich má paní učitelka 25 ? Než obleče posledního, tak ti první se již za těch 25 minut stihnou porvat, rozbít si hlavu, případně se tak zapaří, že pak venku nastydnou. A „pindíka“ si díky tomu, že má i trenýrky, nebo slipy, neskřípne do zipu ani ten největší nemotora. Nebo tak autorka článků soudí podle svého přítele, co chodí zásadně naostro ? Fakt trapný článek, který psal někdo, kdo o školce nic neví. Moje žena se ve školce setkává s matkami, které v parném létě chodí málem nahé, ale svým dětem dávají i punčocháče, protože by mohli být nemocné. No a děti se zapaří, navlhnou, pak je ofoukne a jsou nemocné. Takže méně opičí lásky a více rozumu a pochopení ze stran matek.

    • To jako vážně? Já třeba neznám čtyřleté nebo pětileté dítě, že by si umělo zašněrovat tkaničky. A ve školce jich potkáváme s tkaničkami hodně. Kdo myslíte, že jim s tím musí pomáhat?? V článku radí co nejmíň zatěžovat učitelky, tedy dávat boty na suchàče. Co na tom zpochybňujete? Teď mají učitelky co dělat s rukavicema, to také děti nedávají samy…

    • No naší malou vzali do školky když ji bylo 2,5 roku. Oblékat se nezvládala téměř vůbec a obout také pouze s dopomocí. Jediný požadavek ze strany školky byl aby děti byli bez plen a dudlíku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*