Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak nejlépe děti motivovat a vést ke sportu?

Redakce

Redakce

27. 7. 2021

Pokud chcete svého potomka motivovat a vést ke sportu, můžete to udělat několika způsoby. Stojí to ostatně za snahu. Sportovní aktivity totiž děti mohou nejen bavit, ale zároveň budou žít zdravě. 

Veďte děti ke sportu nenásilně 

Sami si to dobře pamatujeme. Rodiče nám něco přikazovali a nám se to příliš nelíbilo. Danou aktivitu jsme tedy nedělaly příliš rády. Proto bychom se měly stejného postupu vyvarovat. Děti je tedy nejlepší vést ke sportu nenásilnou cestou. Jistě, někdy se zřejmě i tak setkáte s menším odporem, ale pokud dokážete děti dobře motivovat, ani v takových případech se nebudete muset uchylovat k příkazům. Holky i kluci by zkrátka měli mít pocit, že jednotlivé kroky dělají dobrovolně, protože jen tak se budou při sportovních aktivitách bavit, a to je rozhodně nejdůležitější. 

Pořiďte svým potomkům náležité vybavení

K některým sportovním aktivitám dětem postačí jen vhodné oblečení a kvalitní boty. V takovém případě musíte pouze znát dětské velikosti a můžete svým potomkům jednoduše pořídit náležité vybavení. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že některé sporty (jako např. hokej) nejsou z tohoto hlediska nejlevnější záležitostí a budete muset trošíčku zruinovat rodinný rozpočet. Přesto při nákupu výbavy pro danou sportovní aktivitu nešetřete za každou cenu. I na tom totiž záleží, jak bude děti sport bavit, protože s kvalitním vybavením bude vše o poznání lehčí.

Jak dítě motivovat ke sportu

Příklady táhnou

Pokud chcete, aby děti cokoliv dělaly, dělejte to samy. Jednoduchá logika. Holky a kluci se totiž obvykle učí nápodobou a chtějí dělat to, co dělají jejich rodiče. Pokud vás tedy uvidí pravidelně běhat, jezdit na kole nebo cvičit, s největší pravděpodobností budou chtít činit přesně to samé. Sport navíc budou vnímat jako automatickou součást života. Ostatně rodiče nejlepších sportovců světa se často nějakému sportu věnovali, ať už profesionálně nebo rekreačně. Ale pozor! Platí to samozřejmě i naopak. Jestliže budete trávit většinu času u televize na gauči, i to bude dětem připadat samozřejmé. 

Podnikejte vše společně

Ačkoli existují různé kroužky (viz níže), nic nezkazíte (minimálně zpočátku), když děti povedete ke sportu společnými rodinnými aktivitami. Se svými potomky tedy můžete chodit běhat a hrát různé hry, při jejichž vymýšlení navíc lze být velmi kreativní. Děti navíc můžete vést k pohybu už od nejmladších let. Pořiďte si tedy třeba cyklosedačku (viz recenze cyklosedaček) a vyrazte celá rodina na kolo. Možností ale máte bezpočet. Mezi další oblíbené rodinné aktivity patří pobyt na horách, u vody anebo si můžete jít zabruslit na zamrzlý rybník

Jak dítě motivovat ke sportu

Přihlaste děti na sportovní kroužek

Sportovní kroužky bývají mezi dětmi obecně poměrně oblíbené. Zpočátku se sice některým holkám a klukům nemusí příliš chtít, na druhou stranu si zde najdou nové kamarády, s nimiž navíc budou spolupracovat nebo soutěžit. Ovšem pozor! Někteří rodiče mají tendenci k tomu, aby své děti za každou cenu vedli ke sportu, které baví je samotné, případně se v něm dříve sami realizovali. Své dítě znáte nejlépe, takže tušíte, jaká sportovní disciplína by mu nejvíce vyhovovala. Dítka se samozřejmě také můžete zeptat, co by ho bavilo. Hlavně ale nic nelámejte přes koleno!

Pěstujte zdravý životní styl

Pokud chcete, aby vaše dítě sportovalo, měli byste jej od malička vést ke zdravému životnímu stylu. Jeho součástí je přitom nejen pravidelná fyzická aktivita, ale také zdravá strava, správný pitný režim a dostatek odpočinku. Budou-li se děti cítit dobře a vitálně, budou sport považovat za něco příjemného. Naopak děti, které tráví všechen čas u počítače a televize a navíc jedí nezdravě, často zápasí s nedostatkem energie. Pak se jim do sportu příliš nechce. Na závěr ovšem ještě jednou zdůrazněme, že je vhodné vést děti ke sportu nenásilně, jinak jim ho můžete zošklivit

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak nejlépe děti motivovat a vést ke sportu?