Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Jak naučit miminko sedět a přitom mu neublížit?

Zvládá vaše dítě bez problémů převalování na bříško i lezení, ale stále čekáte, kdy si samo dokáže sednout? Na tento milník ve vývoji dítěte se těší každý rodič. Povíme vám, jak můžete svému potomkovi s učením sezení pomoci.

V jakém věku se dítě naučí sedět?

Děti se obvykle samovolně začínají posazovat kolem 8. až 10. měsíce. Tendence k pasivnímu sedu mívají nejčastěji od půl roku života. Neznamená to však, že se v této době skutečně posadí samy a dokážou v této pozici déle vydržet. Sed patří k vrcholným okamžikům celého vývoje miminka. Většina dětí se naučí nejprve lézt a stát, a teprve poté si začne sedat. K sedu většinou dospějí tak, že z polohy na všech čtyřech přehodí zadeček na stranu a poté přestanou opírat o ruce. Při prvních pokusech se ale mohou některé děti stále držet rukama země. Jakmile dítě ruce samostatně uvolní, jsou jeho záda dostatečně posílená a připravená k sedu.

Někdy si mohou děti začít sedat i ze zvýšené polohy v autosedačce, v kočárku nebo na klíně. Případně se mohou vytáhnout za hračkou, chytit se za příčku v postýlce nebo za madlo v kočárku. V těchto případech se však jedná o pasivní sed. Aby dítě mohlo dosáhnout sedu aktivního, potřebuje trénovat lezení a posilovat zádové svaly. Pokud tedy vaše dítko v půl roce ještě nesedí, v žádném případě se nemáte čeho bát. Jedná se o běžnou situaci, protože zádové svaly dítěte ještě nejsou na sed připravené. Pamatujte, že každé dítě roste a vyvíjí se vlastním tempem. Dejte mu čas a do ničeho ho nenuťte.

A jak můžete svému dítěte k sezení pomoci? Trénujte s ním lezení, které posiluje zádové i břišní svaly. Jen díky posíleným svalům vydrží dítě v sedu, aniž by si ničilo záda.

Předčasné posazování dětí. Je to bezpečné?

Dovednosti, které si děti potřebují osvojit ještě předtím, než se naučí sedět

  • Kolem 2 měsíců věku – dítě už je schopné zvedat a držet hlavičku pod úhlem 45 stupňů, zatímco několik minut leží na bříšku.
  • Kolem 3 měsíců věku – zvedá hlavu a hrudník pod úhlem 45 stupňů v leže na břiše. Hlavu přitom drží stále pevněji.
  • Kolem 4 měsíců věku – může držet hlavu v úhlu až 90 stupňů při lehu na břiše.
  • Kolem 5 měsíců věku – s největší pravděpodobností zvedá celou horní část těla z lehu na bříšku. Stejně tak se dokáže samo převrátit.
  • Kolem 6 měsíců věku – je schopné přetáčet se z lehu na obě strany.

Tipy, jak naučit dítě správně sedět

Paste koníčky

Chcete svému dítěti pomoci se snadnějším a rychlejším sezením? Dopřávejte mu dostatek času v pozici na bříšku od chvíle, kdy je schopné převzít určitou kontrolu nad svou hlavou. K tomu obvykle docházím kolem 1 měsíce. Zpočátku ho nechte ležet na svém klíně nebo břiše, a jak bude dítě růst a sílit, nechte ho ležet na břiše na bezpečném povrchu.

Posilujte zádové svaly

Ležení na bříšku je důležité pro posílení svalů krku a horní části těla. Stejně tak je ale třeba, aby dítě posílilo svaly zádové, břišní, hrudníku a trupu. Nechávejte ho pravidelně ležet v pozici na zádech s jeho oblíbenou hračkou. Brzy uvidíte, že se začne převracet.

Poznejte správný sed

Vaše dítě už si sedá, ale vy nevíte, zda je jeho poloha správná? Při optimálním sedu by mělo mít dítě rovná záda. Zcela nevhodný je sed mezi patami, při kterém dochází k vytáčení chodidel a nadměrnému zatěžování kyčelních kloubů.

Jak dlouho může být miminko ve vajíčku, nosítku nebo šátku a proč to nepřehánět?

Co byste naopak neměli dělat?

Pokud chcete dítěti sezení usnadnit, raději odolejte pokušení. Snahou trénovat pasivní sezení byste narušili jeho přirozený vývoj.

  • Nikdy neposazujte dítě tahem za ruce.
  • Dítě neposazujte uměle do sedu a ničím ho neobkládejte.
  • Dokud dítě samo nesedí, neposazujte ho do dětské židličky ani do sportovního kočárku.

 

Pomocná cvičení, které vedou k sezení jsou velmi užitečná a praktická. Rozhodně to s nimi ale nepřehánějte. Každé dítě je jiné a dosahuje vývojových milníků svým vlastním tempem. Nenuťte ho proto do něčeho, na co ještě není připravené. Pokud se vaše dítě samo neposadí do věku 10 měsíců, obraťte se na svého lékaře a požádejte ho o pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak naučit miminko sedět a přitom mu neublížit?