Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit děti lyžovat? Rady pro všechny rodiče

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 12. 2018

Také patříte k rodičům, kteří se nemohou každý rok dočkat, až horské vrcholy přikryje sníh a vyrazí konečně na lyžovačku? V tom případě je jasné, že chcete, aby s vámi jezdily i vaše děti. Kdy je vhodné začít s výukou a jak naučit děti lyžovat? Poradíme vám.

Kdy učit dítě lyžovat

V knížkách se dočtete, že nejlepší je začít ve věku tří let. Rodiče jste však vy a dobře víte, zda je vaše dítě připravené či ne. Zvažte, zda už je k lyžování fyzicky i psychické dostatečně zralé. Jak to ale posoudit laickým okem? Zde je několik tipů. Je schopné dítě vydržet i několik hodin na svahu? Zvládne klidně i delší pěší výlet? Jezdí na kole, umí kotrmelce? A jak se jim vůbec líbí představa, že budou lyžovat a mají rády zimu? Jestliže odpovíte na otázky kladně, můžete se směle pustit do výuky.

Jak vybrat lyže pro děti

Pro děti je velmi důležité, jak lyže vypadají, i když vám vzhled třeba nemusí přijít až tak důležitý. Když však vaše dítě bude vámi vybrané lyže hysterický odmítat, protože přeci chtělo ty zelené s kytičkami, uvidíte, že něco pravdy na tom bude. U malých dětí, které rychle rostou, se příliš nevyplatí kupovat nové lyže a klidně si zajděte do bazaru. Nechte si na místě seřídit vázání a vystavit certifikát. Důležitá je správná délka lží. Malý lyžař by měl mít lyže o 10 až 20 centimetrů kratších než sám měří. Měl by je mít asi po bradu. K lyžím potřebujete boty lyžáky, které rozhodně nesmí být úplně těsné. K tomu pořiďte i helmu a lyžařské brýle. Ty zkoušejte s nasazenou helmou.

Kam do Itálie na lyže s dětmi? 4 vhodná střediska i pro ty nejmenší

Nejdřív učte dítě lyžovat na suchu

Než vyrazíte na svah, obujte dětem doma boty a lyže a nechte je, ať si lyže vyzkouší. Jak se v nich chodí a stává ze země. Pozor ať si nepoškodíte podlahu, položte si na ní raději starou deku. Díky této zkoušce ještě můžete vyladit různé nedostatky.

Lyžování jako hra

Pro výuku je ideální mírný a přehledný svah, kde není příliš rušno. Když se budete muset neustále někomu vyhýbat, abyste náhodou do někoho nenarazili, moc si společnou výuku neužijete. Středisko vybírejte ideálně se sedačkovými lanovkami, protože rozhodně nedostanete dítě hned na vlek. Počkejte si na dokonalé počasí, kvalitní sníh, dítě dobře oblékněte a nezapomeňte ho dát na záchod a nakrmit. Není nic horšího, než protivné dítě na svahu, které potřebuje tu a tamto.

Lyžování dětí a metodika

A začínáme. Hned na začátku dbejte na správný postoj na lyžích bez záklonu. Jezdit můžete s hůlkami i bez nich, ale ze začátku je to lepší bez holí s rukama na kolenou. Nejdříve zkuste oblouk šikmo ke svahu, aby se dítě naučilo samo zastavit. Cvičte postavení lyží na hrany a práci kolen. Postupně přejdete k prvním napojovaným obloukům. Děti jsou učenlivé a hned, jak pochopí princip, začnou zatáčet samy. Většina dětí zvládne druhý až třetí den poměrně slušnou samostatnou jízdu. Učte dítě stát, když spadne a jestliže má váš potomek dostatek sebevědomí, můžete ho vzít i na první jízdu na vleku. Na nácvik jsou skvělé pomalé dětské vleky – poma.

Lyžování na Slovensku: Užijte si upravené sjezdovky i báječnou atmosféru Tater

Jak naučit děti lyžovat: Myslete na bezpečnost

Nezapomeňte, že děti jsou zranitelnější, malé a pohybují se na svahu mezi velkými a často trochu nezodpovědnými lyžaři. Nepodceňujte seřízení vázání v servisu, protože zlomená noha vašemu dítěti do lyžařského života příliš sebevědomí nedodá. Rozhodně neberte dítě na svah bez helmy. Oblečení volte pokud možno s reflexními barvami. Pro zahřátí vozte termosku s čajem. I když už dítě jezdí samo, musíte ho mít neustále pod dozorem. Ideální je, když jede jeden rodič vepředu a druhý vzadu za dítětem. Protože na velkých svazích bývá dost hustý provoz, budou pro vás možná lepší vyloženě dětské sjezdovky s malými vleky (Benecko v Krkonoších, Severák v Jizerských horách či Chotouň u Jílového). Velmi vhodné jsou i hotelové sjezdovky pro ubytované hosty. Lyžujte spíše brzy ráno či přes polední pauzu, kdy bývá na svazích prázdno.

Až vaše dítě přijde lyžování na chuť a zvládne základní modrou sjezdovku, točí plynule obloučky a dokáže bezpečně zastavit na místě, můžete přidávat náročnost a pustit se i na náročnější červené svahy. Důležitá je radost z učení i společně strávených chvil.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit děti lyžovat? Rady pro všechny rodiče