Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit dítě hodiny a kdy je správný čas začít?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 1. 2017

O hodiny se začne dítě zajímat poměrně brzy, už z toho důvodu, že o nich rodiče často mluví a navíc je vidí každý den. Ale kdy přesně přichází ten pravý čas, kdy by se dítě mělo učit poznávat čas?

Rozhodně to nemá smysl dříve než v předškolním věku. Není potřeba, aby je umělo naprosto perfektně, v první třídě se je doučí velmi rychle spolu se znalostmi matematiky a většino vnímání časové souvislosti. Samozřejmě, pokud se o ně zajímá už dříve, klidně mu nějakou lehčí formou funkci hodin můžete vysvětlit.

Jak naučit dítě hodiny?

Vysvětlete, jaké jsou rozdíly mezi velkou a malou ručičkou a ze začátku ukazujte jen celé hodiny. „Podívej, je sedm hodin, jdeme snídat. Je dvanáct, čas na oběd, Už je šest hodin, rychle večeřet.“ atd. K jednotlivým hodinám můžete i nakreslit obrázky, tedy k sedmé vstávání a snídani, ke dvanácté oběd a všechny vaše nejdůležitější činnosti během dne. Dítě si mnohem lépe zapamatuje, že když jde do školky, je malá ručička na osmičce a velká nahoře. Až tyto informace dítko vstřebá, vysvětlete mu i funkci velké ručičky. Z počátku to bude asi pro dítě trochu zavádějící a bude mít problém, že velká ručička ukazuje i čtvrt, půl a tři čtvrtě. Vysvětlete dítěti, jaký je rozdíl mezi hodinami a minutami. Pomoci vám mohou různé pomůcky, např. jablko, které se dá rozkrájet na půlky a čtvrtky.

Až dítě hodiny pochopí, můžete mu vysvětlit i hodiny digitální. Hlavně mu řekněte, že den má 24 hodin a 18:00 je vlastně 6 večer.

Nejlepší jsou obrázkové hodiny

U malých dětí se velmi často k výuce používají obrázky a vhodné je to i u hodin. Klidně můžete s dítětem namalovat vlastní obrázkového hodiny, buď si zakoupíte předlohu v papírnictví, nebo si je vyrobíte doma. Nejdůležitější je, aby se s ručičkami dalo pohybovat.

Obrňte se trpělivostí

Tak jako u všeho s dětmi, i při učení hodin musíte mít nekonečnou trpělivost. Procvičujte hodiny stále dokola, i když se vám může zdát, že to nikam nevede. U některých dětí je potřeba delší doba, než pochopí. Nezapomeňte na velkou chválu a podporu, aby neztratilo chuť se učit. Můžete dítěti třeba i koupit hodinky podle jeho výběru. Hned bude mít větší chuť do učení.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Jak naučit dítě hodiny a kdy je správný čas začít?