Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit děti házet? Důležitý je čas a trpělivost

Míčové hry rozvíjí dětskou motoriku, zlepšují pozornost a trénují postřeh. A předškolní věk je naprosto ideální k učení základů házení. Trénování této dovednosti si však žádá trpělivost a správný postup.

Ideální věk? Začít s učením můžete už ve dvou letech

Jakmile se děti orientují v prostoru a začne se u nich vyvíjet koordinace, je ten správný čas na různé pohybové aktivity. Kolem druhého roku života můžete začít dítě postupně seznamovat s míčem. Pro začátek postačí pouhé držení míče a jeho posílání po zemi. Důležité je, aby hra dítě bavila, netrvala příliš dlouho a zbytečně ho nepřetěžovala. Jakmile dítě bez potíží míč udrží a umí jej i posílat po zemi, můžete přejít k dalšími kroku, kterým je kopání do míče. Chvíle, kdy je dítě připraveno na samotné házení, se však těžko určuje. Některé dítě to zvládne ve 2,5 letech, jinému to trvá trochu déle. Vše závisí na mnoha faktorech a také na tom, kolik času hrou s míčem stráví. Je třeba přistupovat ke každému dítěti individuálně, protože některé má talent na pohyb a další vyniká třeba v kreslení.

Házení vyžaduje trénink

Už v útlém věku se může dítě naučit běhat, házet a kopat do míče. Nejvíce se ale zlepší až s pravidelným tréninkem nově nabytých dovedností. Trénování by mělo probíhat formou hry, aby se dítě bavilo a cítilo se u toho dobře. Dejte svému dítěti dostatek času a buďte trpěliví. Zároveň mějte realistická očekávání a dítě co nejvíce podporujte.

Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?

Nejlepší míč a technika

Pro ty úplně nejmenší děti je ideální menší měkký míč, který se dobře drží a s nímž jde házení a chytání daleko lépe. Navíc případný úder do těla nezpůsobí dítěti bolest nebo zranění. Pokud ale chcete trénovat místo házení kopání, pak určitě zvolte míč tvrdší.

Tipy na učení:

  1. Učte děti formou hry. Vytvořte třeba slalom z plyšových hraček, předstírejte, že si házíte horkou bramboru nebo nechte děti, aby se do vás strefovaly míčem.
  2. Pokud je vaše dítě soutěživé, vymyslete při tréninku házení hru a bodujte ji, jako by šlo o soutěž.
  3. Zapojte do hry i sourozence, kamarády nebo další členy rodiny. Můžete si mezi sebou míč předávat nebo ho vyhazovat do výšky a opět chytat. Starší děti si mohou předávat míč kolem těla, za zády nebo v předklonu a ve dvojicích si házet míč. Můžete se domluvit třeba na tom, že před chycením míče dítě tleskne nebo vyskočí.
  4. Každý (i sebemenší) úspěch chvalte.
  5. Nebuďte kritičtí. Dítě si může kárání spojit se samotným míčem a hru si tak hned od začátku zprotivit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit děti házet? Důležitý je čas a trpělivost