Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak donutit puberťáka chodit dříve spát? Tyto argumenty je možná přesvědčí!

Rodiče dospívajících dětí dobře vědí, že dostat puberťáka do postele, rozumějme spát, není nijak snadné. Mladý člověk přirozeně nadopovaný hormony a toužící poznat svět má jiné preference než spánek. Pokud však není víkend a musí ráno vstávat do školy, mnohdy to nejsou příjemná rána pro nikoho. Co na puberťáky zabírá?

Nedostatek spánku ovlivňuje stav pleti a výkonnost

Prvním pádným argumentem může být vzhled. Nedostatek spánku výrazně ovlivňuje stav pleti, která je v pubertě už tak citlivá a problematická. Dospívající děti tak mohou mít nepěkné tmavé kruhy pod očima, ale může i dojít ke zhoršení projevů akné! To už by mohlo být pádným argumentem pro nejednoho puberťáka. Kromě toho se po téměř probdělé noci snižuje fyzická výkonnost i aktivita mozku člověka, a to dost výrazně. Dochází k poruchám učení, k narušení paměti a snížení mozkových funkcí. Odborníci uvádějí, že dlouhodobý nedostatek spánku může zapříčinit i pozdější demenci. Nedostatek spánku u dospívajících prý také snižuje tvorbu a kvalitu spermií.

Navíc ten, kdo v noci málo spí, má pak tendence o to více zahánět únavu jídlem, a to zejména takovým jídlem, které obsahuje cukr, který organismus okamžitě nabudí. A sklon k tloustnutí a obezitě je hned na světě. A tohle také puberťáci neradi slyší!

Energetické nápoje dětem škodí

Kromě cukru, který povzbuzuje, si mnohé děti dopřávají i nějaké stimulanty. Puberťák by si ale určitě neměl dávat ke snídani kafe, a během dne energetický nápoj, aby vydržel ve škole, protože v noci pařil hry na počítači. Tohle by si ještě měli pohlídat rodiče, pokud jde o děti, které třeba ještě nemají ani 15 let. Popularita kolových a energetických nápojů je však poměrně velká, i když všichni víme, že tyto nápoje vůbec nejsou zdravé. Ale nejde jen o stimulanty, obecně nedostatek spánku může způsobovat i vážné zdravotní potíže!

Kolik spánku potřebují děti do 18 let?

Odborníci tvrdí, že dospělý člověk by měl mít optimálně 8 hodin spánku. Jedná se o zažitý, avšak často obtížně praktikovaný fakt. Spousta lidí spí 6 – 8 hodin denně, anebo ještě méně, 8 hodin bývá už pro někoho opravdu luxus. A zatímco malé děti obvykle prospí dvě třetiny celého dne, s přibývajícím věkem potřeba spánku samozřejmě klesá.

Například předškoláci by měli prospat 10 až 12 hodin, jinak hrozí narušení jejich vývoje a citové a komunikační problémy. Školáci by pak měli spát 8 – 10 hodin, ideálně 9 – 11 hodin. V případě spánkového deficitu se mohou objevit poruchy učení a chování.

Totéž ale platí pro puberťáky. I když jejich potřeba spánku klesá, pořád by měli spát 8 – 10 hodin, jinak se u nich mohou objevit nejrůznější zdravotní a psychické problémy. Velkým a zásadním nešvarem dnešní doby je závislost dospívajících na mobilních telefonech a tabletech, které je připravují nejen o čas, ale i o hormon melatonin, který pomáhá navodit klidný spánek.

Tipy pro rodiče dětí, které chodí pozdě spát:

  • argumentujte tím, že dítě bude ošklivé, tlusté a hloupé (na základě všech výše uvedených informací nebudete daleko od pravdy)
  • nastavte si jasná pravidla, která se v rodině budou dodržovat (pomáhají rituály – například čtení před spaním, sledování seriálu a večerka)
  • pokud chce dítě ponocovat, může si číst, v konkrétní večerní čas vypněte wifi a mobilní datová připojení
  • pokud jde dítě večer ven, či ke kamarádovi, stanovte přesný čas, kdy nejpozději se může vrátit (tohle by dítě v žádném případě nemělo porušovat)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak donutit puberťáka chodit dříve spát? Tyto argumenty je možná přesvědčí!