Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Jak co nejlépe rozvíjet své dítě? Pomocí edukativních hraček

Asi každá bychom chtěla, aby náš potomek vynikal ve školce, ve škole a následně z něj vyrost raketový inženýr, slavná spisovatelka nebo úspěšný doktor. Zkrátka, aby naše dítko bylo v životě úspěšné a spokojené. Musíme sice konstatovat, že univerzální recept, jak toho docílit jsme ještě nenašli, ale alespoň jsme při našem bádání objevili, že není hračka jako hračka. Některé totiž mohou s dovednostním rozvojem vašeho dítěte opravdu pomoci.

Edukativní a kreativní hračky. O co jde?

Je celkem logické a také je to už mnohokrát dokázáno, že dětský mozek funguje o něco jinak, než u dospělého. Především funguje efektivněji a již od prvních dnů se v něm propojují stovky miliard nervových spojení, které mají velký vliv na jeho motoriku, logické myšlení nebo fantazii. Není potom lepšího způsobu, než spojit hru s rozvíjením dovedností. A to už od batolat, která například díky speciálně navržené závěsné hračce, jednoduše rozvíjí svůj hmat, sluch i zrak.

Proč přemýšlet o výběru hraček?

Plyšák nebo panenka jsou sice fajn, ale k nim je vhodné vybírat také hračky, které u dětí stimulují i další smysly a rozvíjejí jejich představivost. Třeba takové, které učí děti něco skládat, nebo interaktivně poznávat tvary a barvy, jako to dělá chytrý stoleček od FISHER-PRICE. Ten naučí děti nejen rozpoznávat tvary a barvy, ale provede je hned v několika úrovních (určené dětem od 6 až 18 měsíců) zajímavými prostředími jako je zoo, trh, farma nebo domov. A věřte, že pro děti není nic lepšího, než se učit počítání nebo abecedu, pomocí pěkné písničky.

U větších dětí se zase zaměřují na logické myšlení a manuální zručnost, jako například edukační hračka Woody didaktická kostka, kde díky xylofonu, počítadlu nebo hodinám mohou děti rozvíjet další důležité dovednosti. Hračka, která zároveň umožní dětem zajímavý pohled do světa melodie, čísel a souvislostí mezi nimi, je skvělou přípravou pro další poznávání umění nebo matematiky.

Stimulace tohoto druhu pak podle výzkumů pozitivně mění, trénuje a rozvíjí neuronové sítě v mozku. Zkrátka, jsou pro naše ratolesti přínosem.

Jak to vlastně funguje?

Naprosto jednoduše. Děti milují barvy, zvuky a zajímavé tvary. To je první krok – zaujmout je. Hračky jsou pak navrženy tak, že dítěti něco ukazují nebo po něm vyžadují nějakou činnost. Například zmáčknutí tlačítka, nebo vložení kostičky do příslušného otvoru. Hračky jsou tedy především interaktivním partnerem a dítěti vždy odpoví, jestli danou činnost provedlo správně.

Jsou skvělým způsobem, jak spojit příjemné s užitečným, a naše neposedné dětičky nejen zabavit, ale také rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti.

Pro koho jsou edukační hračky jsou určeny?

Odpověď je – pro všechny zvídavé děti! Od batolat, přes předškolní věk a malé školáky, až po náctileté puberťáky, které klasické učení u opravdu jen tak nezaujme.

Dejte tedy prostor pro rozvíjení smyslů a kreativity vašich dětí! Kdo ví, třeba se to na jejich budoucnosti skutečně odrazí! A pokud stále trochu tápate, jak a podle čeho vybrat hračku, tak si můžete přečíst článek, který se právě tímto tématem zabývá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak co nejlépe rozvíjet své dítě? Pomocí edukativních hraček