Rýma bývá pro malé děti noční můrou. A nejen pro ně, ale i pro rodiče. Východiskem je, naučit je správně smrkat. Jenže jak na to a kdy je ideální čas začít s výukou?
Vyberte si správný čas
S nácvikem začněte co nejdříve. Možná vám přijde divné, začít učit smrkat už miminko, ale je to tak. Se smrkáním můžete klidně začít už mezi 8. a 10 měsícem věku, protože v té době dítě rádo napodobuje a opičí se. Když tento ideální čas propásnete, bývá pak se smrkáním u starších dětí docela problém. Ale samozřejmě i starší děti se smrkat naučí. Tedy i ve druhém roce života můžete začít nacvičovat. Musíte být trpěliví a nenechat se odradit případným neúspěchem. A kdy je nejlepší období? Přeci to, když má dítě skutečně rýmu.
Jak naučit dítě smrkat?
Při nácviku většinou dítěti sami předvádíme, jak celý proces smrkání probíhá a dítě napodobuje. Smrkáme jednou z levé a jednou z pravé nosní dírky. Druhá musí být stisknutá prstem. Když budeme pečliví a dítě povedeme, může za chvíli smrkání zvládnout samo.
- Dítěti předvádějte opakovaně, jak se nosem fouká. Přikryjte si rukou ústa a hlasitě foukněte nosem. Mnoho dětí totiž často fouknout špatně pusinkou.
- Jakmile zvládnete foukání, přejděte k přiložení kapesníku k nosánku.
- Hlava by měla být u starších batolat v mírném předklonu.
- Hlasité troubení je špatně. Vyvolává špatné tlaky ve středouší.
Smrkání může být zábava
Smrkání může být i zábava. Zkuste třeba hru na slona (foukání nosem nahlas, jako když troubí slon), na ježečka (děti funí jako ježek), foukání do zrcátka aby bylo zamlžené, foukání nosem do papírové kuličky na stole. Můžete zkusit i odfukování peříček z dlaně nosem nebo hru na králíčka. Fantazii se rozhodně meze nekladou.
Osvojte si společně několik snadných kroků, které jsou dítěti blízké. Nejlépe se totiž učí hrou:
- Naučte je vyfukovat nejdříve ústy
Vzpomeňte si, až nastane čas koupání. Můžete dítěti například navrhnout, ať zkusí foukat pusou proti vodní hladině, až uvidí bublinky. Stejně tak můžete domů pořídit bublifuk, snažit se spolu udržet letící peříčko ve vzduchu anebo před jeho ústy jednoduše přidržet kapesník a ukázat mu, jak ho může vzduchem rozpohybovat. Zahrajte si s ním na kouzelníka a nejdříve mu to sami předveďte. Získáte tak jeho zájem, a pokud se směje, jste na nejlepší cestě.
- Nosem – pěkně jedno po druhém
Dále přejděte k foukání nosem se zavřenými ústy. Zacpěte jim jednu nosní dírku a pak druhou. Osvojení vyfukování vzduchu je tak daleko snazší, a hlavně vede k správné technice smrkání. Vyprazdňovat nosní dutiny je třeba postupně a nepříliš velkou silou. Příliš intenzivní smrkání (stejně jako odsávání) vede ke zduření nosní sliznice a s tím spojeným nepříjemným pocitům „ucpaného“ nosu.
Děti jsou velice soutěživé, vyzvěte je k závodu o to, kdo se zacpanou jednou nosní dírkou dříve proudem vzduchu z druhé nosní dírky sfoukne papírovou kuličku nebo pírko ze stolu. Hravě jim předveďte, jak funí ježeček anebo troubí slon. Dítě se pak na „lekce“ s vámi bude těšit a zažijete spolu spoustu legrace.
- Oblíbené kapesníčky
Než do vaší domácnosti rýma opravdu přijde, ujistěte se, že máte dostatek různých kapesníčků. Některým batolatům nemusí vyhovovat papírové kapesníčky, které se jim mohou lepit na ústa. Pořiďte jim pak raději látkové, které postačí prát na 60 °C a žehlit ideálně s napařováním. Objevte spolu jejich oblíbený kapesník, se kterým budou nejradši trénovat, a při nejbližší příležitosti se pusťte do tréninku. „Při samotném smrkání jim zbytečně nezakrývejte kapesníkem oči, ale povzbuďte je k lehkému smrkání do kapesníku, kterým jim lehce stiskněte nejdříve jednu nosní dírku, vyzvěte je k smrknutí, setřete uvolněný hlen a stejně tak to zopakujte u druhé nosní dírky,“ doporučuje MUDr. Michal Jurovčík, primář ORL kliniky 2. lékařské fakulty UK při FN Motol.
Tipy a triky od úspěšných maminek
I u nejmenších dětí je velice důležité, aby celý proces pochopily. Cvičte s nimi před zrcadlem, ať samy vidí, jak mohou kapesník při hře šikovně rozpohybovat, a vysvětlete jim, proč tuto dovednost při nachlazení zúročí. Pokud trpí rýmou někdo jiný z vaší domácnosti nebo například ve školce, nebojte se na to dítě upozornit. Když pochopí souvislost, bude posléze daleko lehčí dítěti vysvětlit, kdy a proč se má vysmrkat.
Jaká jsou rizika špatných návyků?
Právě u dětí je správné smrkání nejdůležitější. Kvůli malému sklonu Eustachovy trubice, která je zároveň kratší a širší než u dospělých, se zde mohou škodlivé bakterie a viry snadněji usazovat a pronikat společně s hlenem. Rýma je u dětí nejčastější příčinou zánětu středouší a vážnější případy někdy končí i chirurgickým zákrokem. Špatná technika smrkání, kdy dítě až moc hlasitě troubí, způsobuje ve středním uchu nežádoucí tlak. I proto by měla být u starších batolat při vyprazdňování nosu hlava v předklonu. „Často se setkáváme s tím, že když rodiče dávají dítě vysmrkat, dítě vydechuje oběma nosními dírkami a rodič mu nos přerušovaně zacpává. Může to sice působit decentněji, ale je to náročné pro dutiny a silně neefektivní současně. Populární odsávačky připojitelné na vysavač se nesmí nadužívat. Sliznice na mechanické podráždění totiž reaguje větším zduřením. Smrkání je zkrátka nejšetrnější a nejlepší cestou ke zbavení se hlenu,“ doplňuje MUDr. Michal Jurovčík, primář ORL kliniky 2. lékařské fakulty UK při FN Motol.
Pozor na komplikace
U kojenců a malých dětí by mohla rýma způsobit i zdravotní komplikace. Častým onemocněním je právě zánět středního ucha u dětí. Infekce se snadno rozšiřuje díky ne ještě úplně vyvinuté Eustachovo trubici, která je spojená s hltanem. U kojenců navíc při rýmě bývá problém i s kojením, protože dítě nemůže sát a dusí se. Těmto komplikacím lze předejít poctivým čištěním nosu s vhodnými kapkami a za pomoci odsávačky hlenů, jestliže dítě ještě neumí smrkat.