Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Investiční nemovitosti: OSVČ vs. s. r. o.

Investice do nemovitostí stále nabývají na popularitě. Plánujete si pořídit investiční byt? Prozradíme vám, zda se jeho koupě vyplatí víc fyzickým, nebo naopak právnickým osobám.

Financování

Především při pořizování investičních bytů je vhodné sáhnout po úvěru (po hypotéce v případě fyzické osoby a po podnikatelském úvěru v případě právnické osoby), i kdybyste měli dostatek vlastních financí. Při jeho schvalování přitom banky nahlížejí jinak na žadatele živnostníky a na ty, kteří zastupují firmu.

OSVČ

Přestože vám na podnikatelském účtu leží miliony, nemusíte na hypotéku dosáhnout. Jako živnostník si musíte veškeré úvěry plánovat dlouho dopředu. Banky při jejich schvalování přihlížejí k daňovému přiznání, které by mělo být k získání úvěrů uzpůsobeno – například uplatněním nižších paušálních výdajů získáte vyšší přiznaný zisk, a tím se pro banky stanete atraktivnější.

Pozor: Hypoték na investici si jako fyzická osoba můžete vzít jen omezený počet, než se začne jednat o předmět podnikání.

S. r. o.

V případě s. r. o. rozhoduje o získání podnikatelského úvěru vaše podnikatelská historie. Pokud máte společnost jen krátce, banky se mohou zdráhat vám na firmu poskytnout větší obnos peněz, a vy nebudete mít jinou možnost než podat žádost jakožto fyzická osoba.

Daň z nabytí nemovitosti

Od roku 2021 se daň z nabytí nemovitosti, která dříve činila 4 % z kupní ceny, neplatí.

Pronájem

Pronájem nemovitostí tvoří výraznou část výnosu z investice. U OSVČ a s. r. o. se liší hlavně zdanění těchto příjmů.

OSVČ

Coby živnostníci můžete vést investiční nemovitost jako soukromou. V takovém případě příjmy z pronájmu nevstupují do vyměřovacího základu pro sociální a zdravotní pojištění. Musíte je však zdanit.

Pozor: Paušální výdaje u příjmů z pronájmu mohou činit maximálně 30 %.

S. r. o.

U investičních nemovitostí pořízených na firmu na výběr nemáte a musíte je vést jako obchodní majetek. V takovém případě se jejich zdanění řídí podle § 7 zákona o daních z příjmů.

Ať už budete investovat za sebe, nebo za svou společnost, v nemovitosti můžete své finance zhodnotit lépe, než když je jen necháte ležet na podnikatelském účtu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Investiční nemovitosti: OSVČ vs. s. r. o.