Hlídání dětí on-line. Hlídací služby i babičky pomáhají rodinám v době pandemie
Redakce
9. 11. 2020
Výchova dětí je krásná, ale náročná práce. Obzvláště v této době je těžké úspěšně skloubit všechny aktivity. Rodiče v mnoha zemích světa tak objevují tzv. virtuální chůvy. Už jste o nich slyšeli i vy?
Svět se aktuálně ocitá v těžkých dobách. Kdybychom chtěli jmenovat, na koho aktuální situace nemá vliv, asi bychom hledali marně. V těžkostech se často ocitají také rodiče, kteří nyní musí zvládat několik rolí najednou. Velká část z nich pracuje z domova a je tak nucena si pracovní prostředí i domácnost zároveň přizpůsobit tak, aby vše klapalo.
Věnovat se na 100% svým malým ratolestem bohužel zároveň se zaměstnáním často nejde. Za běžných podmínek lze tuto situaci řešit chůvou, jenž dochází ve smluvený termín k zájemci přímo do domu, a dokáže vyplnit tyto mezery, kdy rodič musí pracovat nebo obstarávat cokoli jiného. Jak to ale řešit v době, kdy je na nás apelováno, ať dodržujeme tzv. social distancing, tedy ať se vyhýbáme nadměrnému počtu jiných lidí, podnikáme cesty jen v nutných případech apod.?
Řešením by mohla být novinka, ve světě známá pod pojmem „virtual babysitting“.
O co se vlastně jedná?
Nebojte se, nejde o žádné sci-fi výmysly. Jde o to, že místo klasického fyzického kontaktu chůvy s dítětem, dochází ke spojení skrz různé platformy, například přes FaceTime, Skype nebo aplikace Zoom, jež jsou lehce nainstalovatelné do každého telefonu, počítače nebo tabletu. Takovéto „hlídání na dálku“ funguje podobně, jako když je chůva přítomna u dítěte, jen je to přes obrazovku. Chůva si s dítětem přes aplikaci povídá, může mu zadávat jednoduché úkoly či si spolu mohou zahrát virtuální hry.
Kde najít virtuální chůvu?
Osoby, jež se vám postarají o dítka v době vaší nepřítomnosti, můžete nalézt např. na těchto webových stránkách:
- Care.com
- The Babysitting Company
- SitterCity
- Minutes 4 Moms
- Broadway Babysitters
Vyzkoušet můžete i síť NextDoor, která shromažďuje kontakty a dokáže vám pak najít vhodného kandidáta z Vaší blízkosti.
Možností jsou ale i reference od rodiny či někoho známého. Tak můžete dokonce zvolit někoho z okolí, jenž může fungovat i „offline“, až se svět vrátí zpět do běžného stavu. Vy pravděpodobně oceníte dlouhodobou a spolehlivou spolupráci a dítko zase věrného „parťáka“, kterého již dobře zná.
Aktuální situace nám napovídá, že leckdy by tuhle „práci“ mohli zastat osvědčení rodinní
pomocníci – alespoň trochu technicky zdatné babičky či dědečkové. Právě oni spadají do generace, jež je nejvíce riziková a často z důvodu obavy z nákazy izolovaná od svých nejbližších. Tyto osoby se pak mohou cítit odříznuti od okolí, pociťovat pocit méněcennosti, prožívat smutek či deprese. Tímto zapojením rozhodně potěšíte všechny zúčastněné.
Doporučení
Pro tento způsob je nutné, aby dítě chápalo, jak se hovor uskutečňuje a také aby spolupracovalo. Proto se doporučuje, aby bylo dítě ve věku přibližně pěti let. Dále se místo několikahodinového „hlídání“ doporučuje zvolení pouze kratší doby, protože tento způsob vyžaduje takřka neustálou přítomnost dítěte u obrazovky, což je někdy s jejich temperamentem velice těžko proveditelné.
Kompromis v aktuální situaci
Tato doba je pro nás v lecčem převratná a svět v době pandemie objevuje mnohé možnosti, které by nás dříve ani nenapadly. Pokud lze i během vykonávání zaměstnání z domácnosti či dalších povinností věnovat našemu dítěti pozornost, péči a vzdělání alespoň touto cestou, navíc i s důkazem o funkčnosti této služby v podobě mnohonásobně se zvyšující poptávky s možností tím dokonce upevnit rodinné vztahy, tak proč tomu nedat šanci?