Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Gumoví medvídci Haribo se vyrábí už 100 let. Oslavte Mezinárodní den gumových medvídků

Redakce

Redakce

3. 7. 2020

Léto je tu a s ním i prázdniny plné zábavy. Zpestřete si tyto dny a 15. července oslavte Mezinárodní den gumových medvídků, kteří se po generace těší oblibě po celém světě. Významný je tento rok především pro Haribo, největšího výrobce želatinových bonbonů, které letos slaví 100 let od svého založení. Znáte všechny medvídky, kteří patří do jeho rodiny?  

15. červenec je i v České republice již několik let spojován s gumovými medvídky, jejichž svátek na tento den připadá. Na gumových bonbonech ve tvaru medvídků si tak pochutnávají lidé po celém světě, malí i dospělí. Největším výrobcem a leadrem světového trhu je v tomto segmentu německá společnost Haribo, která letos slaví úctyhodné jubileum. Pojďme se podívat na zajímavosti z uplynulých sto let, kdy světlo světa spatřily první bonbony Haribo.

Od nuly k hvězdným výškám

Hans Riegel se narodil 3. dubna 1893 a zprvu působil jako cukrář. Již ve svých dvaceti sedmi letech se ale osamostatnil a 13. prosince 1920 založil vlastní společnost Haribo (akronym HAns RIegel BOonn). Počáteční kapitál obnášel pytel cukru, mramorovou desku, stoličku, kamna, měděný kotlík a jeden váleček. I přesto zvládl relativně rychle získat zákazníky a již o tři roky později si mohl dovolit koupi automobilu, který podstatně urychlil zásobování klientů. Velkou oporou mu byla i jeho manželka Gertrud, která se stala historicky první zaměstnankyní společnosti. Na začátku museli všichni ukázat velké nasazení, každý produkt byl totiž do formy lit ručně. I přesto zvládali zaměstnanci připravit i 100 kilogramů bonbonů za jeden den. Dnes se jich po celém světě vyrobí za stejný čas 160 milionů kusů.

Gumoví medvídci = okamžitý hit

Gumový medvídci Haribo spatřily světlo světa po dvou letech fungování společnosti, tedy v roce 1922. Tehdejší figurky tančících medvídků z ovocného želé byly větší než dnešní Zlatí medvídci, ale také štíhlejší. I tak se rychle stali klasickou pochoutkou vedle dřív tolik oblíbených „sladkých čertíků“. Dva kusy želatinových bonbonů ve tvaru medvídků stály u kiosku, v té době inflací postiženém Německu, pouze jeden fenik. Ve 30. letech se rozrostla paleta výrobků Haribo o další přírůstek – „příbuzného“ tančícího medvídka, medvídka Teddyho. Ten byl menší, kulatější a inspirací k jeho jménu byl Theodor Roosevelt, prezident Spojených států, který byl znám svou zálibou v lovení medvědů.

Stoletý růst

Sto let je opravdu dlouhá doba, Haribu se jí však podařilo projít velmi dobře. Až na válečná léta, kdy se vzhledem k nedostatku surovin stočila výroba k farmaceutickému segmentu, se Haribu dařilo stále růst a vyvíjet nejen technologie, ale i nejrůznější druhy nových želatinových či lékořicových bonbonů a podpory prodeje. V roce 1960 se navíc zrodila opravdová legenda, tančící medvídky nahradily dnes již legendární Zlatí medvídci, kteří se po generace těší oblibě, a to dodnes.

15. červenec = Den gumových medvídků

Oslavte třetí červencovou středu Mezinárodní den tolik oblíbených bonbonů. Zvolíte léty prověřenou kvalitu nebo vyzkoušíte letní edici medvídků Goldbären Summer – edition s příchutěmi exotického ovoce? Zapojit se navíc můžete i do velké rodinné soutěže o zážitky dle vlastního výběru, více informací se dozvíte na www.haribo100let.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gumoví medvídci Haribo se vyrábí už 100 let. Oslavte Mezinárodní den gumových medvídků