Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Domácí monitor srdíčka. Co vám prozradí a jak ho bezpečně používat?

První poslech tlukotu srdíčka miminka z nitra dělohy patří mezi významné okamžiky každé těhotné ženy. Přináší radost a zároveň ubezpečení, že je dítě zdravé. Do srdečního tepu se můžete zaposlouchat nejen při pravidelných lékařských prohlídkách u svého gynekologa, ale také s pomocí domácího monitoru srdíčka. O co přesně jde a jak tento přístroj funguje?

Co je domácí ultrazvuk pro těhotné?

Monitor srdce je kapesní zařízení, které vám díky zvukovým vlnám umožní slyšet tep miminka. Těmto monitorům se někdy přezdívá také „Dopplerovy monitory“ nebo „monitory srdečního rytmu“. Jsou malé, lehké, snadno se přenáší a jsou pro všechny těhotné ženy dobře dostupné. Zatímco lékaři a porodní asistentky je používají při prenatálních prohlídkách, vy je můžete pohodlně používat i doma.

Typy monitorů plodu

 • Dopplery neboli Dopplerovy sondy či doptony – tlukot srdce miminka s nimi může slyšet každý v místnosti
 • Fetoskopy – jsou podobné stetoskopům a umožňují slyšet tlukot srdíčka pouze jedné osobě

Víte, co si sbalit do porodnice, a co klidně můžete nechat doma?

Rozsah normální srdeční frekvence plodu

Abyste si mohli při poslechu srdečního tepu ověřit, zda je miminko v pořádku, je třeba znát běžný rozsah srdeční frekvence. Pohybuje se mezi 110 a 160 tepy za minutu (bpm). Frekvence je měřitelná od 6. týdne těhotenství a v jeho průběhu se postupně mění. Podle výsledků studie se kolem 10. týdne zvyšuje na 170 tepů/min. a s přibližujícím termínem porodu klesá až na 110 tepů/min.

Jak funguje monitor srdíčka miminka?

Monitor srdíčka má v sobě ukrytou sondu, která využívá ultrazvukovou technologii k detekci vysokofrekvenčních zvukových vln produkovaných srdečním rytmem. Sonda vysílá do dítěte ultrazvukové vlny přes jeho kůži a tkáň. Vlny se pohybem srdečního svalu odrazí zpět a zařízení je převede na zvuk, který je reprodukcí srdečního rytmu dítěte. Přístroj poté zvuk zesílí, takže ho můžete slyšet na vlastní uši.

Srdeční monitor seženete online i v kamenných obchodech

Zařízení pro prenatální odposlech můžete koupit online nebo v obchodě se zdravotnickými potřebami. Pokud se rozhodnete monitor pořídit, zjistěte si předem, zda je zařízení schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv jako bezpečné.

Návod na domácí použití monitoru srdíčka

I když může být zpočátku představa používání domácího monitoru lehce zastrašující, uvidíte, že je to snadné.

Připravte si:

 • Domácí monitor
 • Ultrazvukový gel
 • Pohodlné místo k sezení nebo ležení
 • Kapesníčky nebo ručník

Pusťte se do poslechu:

 1. Na břicho si namažte ultrazvukový gel (pokud to daný přístroj vyžaduje), díky kterému minimalizujete přítomnost statické elektřiny a usnadníte tak detekci srdečního rytmu plodu.
 2. Zařízení zapněte a hladce jej posouvejte přes spodní část břicha.
 3. Poté ho posuňte směrem nahoru k pupku, dokud neuslyšíte zvuk srdce.
 4. Jakmile srdeční tep uslyšíte, podívejte se na obrazovku zařízení. Pokud ukazuje srdeční rytmus 120 bpm nebo vyšší, jde pravděpodobně o srdeční tep plodu připomínající zvuk cválajících koní.
 5. Až bude hotovi, vypněte přístroj a gel si z břicha otřete kapesníky nebo ručníkem.
 6. Monitor očistěte suchým hadříkem a nechte ho pořádně oschnout. K jeho čištění nikdy nepoužívejte žádné chemikálie.
 7. Pokud srdeční frekvence není v takovém rozmezí, v jakém by měla být, poraďte se o tom se svým lékařem.

Od kdy můžete tlukot srdce poslouchat?

S domácím monitorem můžete tlukot srdce poslouchat už kolem 12. týdne těhotenství. Přesný termín však závisí na poloze dítěte a hmotnosti matky.

Jak použít stetoskop v těhotenství? Zkuste si poslechnout srdíčko vašeho miminka!

Mohou monitory poškodit dítě?

Při občasném používání Doppleru ze strany porodní asistentky nebo lékaře není důvod k obavám. Pokud si však pořídíte domácí monitor a budete ho používat příliš často, dítě bude vystavené ultrazvukovým vlnám, které pro něj mohou být v nadměrné míře škodlivé. O pořízení domácího monitoru se proto raději poraďte se svým lékařem, který vám řekne, jakým způsobem a jak často je bezpečné přístroj doma používat.

Možná rizika používání srdečního monitoru

Nesnadné rozlišení zvuků

Pro laiky může být těžké zachytit tlukot srdíčka. Jakýkoliv jiný zvuk, který uslyšíte, se vám může zdát jako srdeční tep.

Posedlost

Na poslouchání srdeční frekvence miminka se mohou některé těhotné stát závislými, a tím bohužel i ohrozit zdraví nenarozeného dítěte.

Obtížný poslech

Někdy může být používání srdečního monitoru složité. Zejména ve chvíli, kdy se dítě nachází ve špatné poloze, nebo pokud monitor přestane reagovat.

Stres

Pokud se nepodaří srdeční tep zachytit, může těhotná žena zpanikařit. Vyvolaný stres je přitom pro dítě velmi rizikový.

Nedostatečná kvalita

Domácí monitory neposkytují přesné výsledky, protože nejsou technologicky tak propracované jako zařízení určené pro nemocnice. V některých případech jde jen o vysoce výkonné přístroje, které však vydávají škodlivé ultrazvukové vlny. Kvalitnější monitory pro domácí použití bývají většinou dražší.

Nebezpečí ultrazvukových vln

Ultrazvukové vlny mohou zahřívat tkáně a vytvářet tzv. kavitaci uvnitř tkání, která je pro miminko nebezpečná. Vždy se nejdříve poraďte s odborníkem na optimální frekvenci používání domácího monitoru srdíčka. Získáte tak jistotu, že svému dítěti neublížíte.

Co dělat, když se o své dítě bojíte?

Pokud z monitoru neslyšíte tlukot srdce a dítě se pohybuje méně než obvykle, případně se nehýbe vůbec, neprodleně se poraďte se svým gynekologem. Mezitím můžete vyzkoušet několik věcí, pomocí kterých můžete miminko rozhýbat:

 • Dejte si studený nápoj.
 • Dopřejte si sladkou svačinku.
 • Na chvíli si lehněte.
 • Přestaňte zařízení používat pro bezpečnost svou i svého dítěte.
 • Zbytečně se nestresujte a nechte si poradit od svého lékaře.

Jak funguje přístroj AngelSounds

Angel Sounds monitor

AngelSounds umožňuje poslech tlukotu srdíčka i pohybů dítěte od 12. týdne těhotenství. S jeho pomocí můžete slyšet dokonce i kopání a škytání miminka. Veškeré zvuky je možné s pomocí zařízení nahrát a schovat si je jako památku na těhotenství. Přístroj má dva výstupy, takže může nastávající maminka poslouchat miminko společně se svým partnerem, rodinou nebo třeba kamarádkou.

Co koupit pro miminko? Tipy na základní výbavu

Používání AngelSounds

Tento domácí monitor nepotřebuje pro snímání ozev ultrazvukový gel. Pro lepší fungování ale můžete použít trochu dětského oleje nebo vody. Snímač přístroje přiložte na břicho a pomalým krouživými pohyby hledejte nejlepší signál. Jakmile narazíte na zvuk připomínající koňský cval, právě posloucháte srdíčko svého miminka. Někdy je pro získání kvalitního signálu nutné natočit nebo lehce upravit úhel snímače.

Je monitor AngelSounds bezpečný?

Zařízení AngelSounds splňuje řadu bezpečnostních norem a standardů. Funguje na principu ultrazvuku a detekuje rychlost pohybu srdečních stěn. Dopplerovské signály odražené od pohybujícího se srdce mají zvukové charakteristiky, které lze odlišit od signálů podmíněných krevním oběhem. Proto přístroj snadno vyselektuje správný zvuk.

I přesto, že má přístroj spoustu funkcí a možností, nenahrazuje plnohodnotné lékařské prohlídky v průběhu celého těhotenství.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Domácí monitor srdíčka. Co vám prozradí a jak ho bezpečně používat?