Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Dítě nemá rádo matku. Jak poznat, že vás má váš potomek rád?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 4. 2018

Děti jsou nevyzpytatelné a často svou náklonnost projevují velmi specifickým způsobem. Když neustále křičí, mračí, se, kope kolem sebe, odstrkuje nás a nechce ani pochovat od té, která ho miluje nejvíc na světě, je jasné, že to vypadá, jako když dítě nemá rádo matku. Tak to ale samozřejmě není. Děti své matky milují. Bezprostředně a bezpodmínečně. I když někdy se mohou objevit problémy, starosti a stres, tento vztah přetrvává až do dospělosti. Jak poznat, že vás má váš potomek skutečně rád, i když to tak někdy nevypadá?

6 případů, jak poznat, že vás má vaše dítě rádo:

1. Když vás nevidí, hledá vás

Zejména malé děti nemají rády, když se jim jejich maminka ztratí z dohledu. Přibližně od osmi až dvanácti měsíců už vás bezpečně pozná a jakmile vás nemá na očích, hledá vás, otáčí hlavu a může i spustit křik, který přestane hned, jak se zase objevíte.

2. Dívá se vám do očí

Novorozená miminka ještě lásku nijak výrazně projevovat nedovedou. Větší miminka, která již dokáží fixovat očima, mohou svou náklonnost projevit určitým způsobem. Že vás odlišuje od chrastítka nebo něčeho jiného poznáte tak, že vám zírá do očí. Tak se snaží zapamatovat si vaši tvář. I když ještě nechápe, co mu říkáte, ví, že jste pro něj důležitá. Však také váš hlas je to, co si pamatuje ještě z dělohy.

3. Obdarovává vás a svěřuje vám tajemství

Malé děti rádi dávají svou lásku najevo různými dárky. Utrhnou vám lístek, který se mu zvlášť líbí, sebere zajímavý kamínek, namaluje vám obrázek. Tím, že vám dává dárky, projevuje vám svou lásku. Ukazuje vám, že jste pro něj maximálně důležití. Nikdy žádný z jeho dárku nezesměšňujte a ani před ním nevyhazujte, i kdyby to byla sebemenší hloupost nebo jen hrouda bláta. Je to přeci z lásky darované. Stejně tak je to s tajemstvími. Pro vás možná může být to, co vám váš potomek nanejvýš tajemně sděluje, hloupostí, ale pro něj je to životně důležitá věc. Proto ji berte vážně. Tím, že vám své tajemství neváhá svěřit, vám dokazuje svou důvěru a lásku.

4. Vzteká se

I když o tom určitě nejste přesvědčeni, i záchvaty vzteku vám vaše dítě ukazuje, jak moc vás miluje. I když leží na zemi a snaží se vás kopnout nebo praštit. Vy jste v tu chvíli nejspíš ve velkém pokušení mu pořádně naplácat nebo mu vynadat, ale i tato situace je testem vaší lásky. Dítě se chce ujistit, že i když takto vyvádí, vy ho stále budete mít rádi.

5. Potřebuje vaše uznání

Malé děti a vlastně i ty větší potřebují pochvalu. Musí vědět, že si vážíte toho, co zrovna udělali nebo dělají a oceňujete to. Často se na vás snaží zapůsobit a upoutat vaši pozornost ve snaze, aby dosáhli vašeho uznání. Váš názor je pro ně velmi důležitý.

6. Vyžaduje od vás útěchu

Další důkaz látky je ten, že vždy, když se dítěti něco děje, běží za vámi. Chce, abyste mu pofoukali rozbité koleno, přijde se pomazlit, když je smutné nebo hledá vaši náruč, když se něčeho bojí. Není to dostatečný důkaz lásky?

Dítě nemá rádo matku – spíše to tak není

Že by skutečně dítě nemělo rádo matku, tedy vás, se určitě bát nemusíte. Zejména pro malé děti jsou rodiče to nejdůležitější ve vesmíru. U starších dětí už mohou nějaké konflikty vzniknout, ale pokud obě strany chtějí, vždy se dají zvládnout a překonat. Když budete přese všechny starosti a problémy vyjadřovat svému dítěti lásku a důvěru, určitě brzy uvidíte pozitivní výsledky.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Dítě nemá rádo matku. Jak poznat, že vás má váš potomek rád?