Pokud doma ještě nemáte děti ve školním věku, pravděpodobně vás brzy bude čekat nástup dětí do prvních tříd. Přechod ze školky do školy je pro děti velkou změnou, spolu s novou životní érou přichází na řadu i změna stávajícího pokojíčku.
Změnu dětského pokoje nenechávejte na poslední chvíli, aby měl čerstvý školák dostatek času se v novém zabydlet a připravit se na přicházející školní léta strávená v lavici a nad domácími úkoly. Pokojíček by už neměl být jenom na hraní, ale měl by nabízet i dostatek prostoru pro práci a učení.
Změna je život
Doposud dětský pokoj potřeboval pro pohodlné bydlení dva základní prostory. Jedna zóna byla odpočinková a spací, druhá zóna hrací a zábavná. Jak děti povyrostou, už potřebují i dostatečný prostor pro kvalitní studium. Myslete především na to, že u pracovního stolu budou odteď trávit hodně času mnoho dalších let. Každé dítě by mělo mít svůj vlastní pracovní stůl, kde se bude učit a dělat si domácí úkoly i přesto, že sdílí pokojíček ještě s dalším jedním nebo více sourozenci.
Hlavním kusem detského nábytku v pracovním koutu jsou samozřejmě vhodný a prostorný pracovní stůl, ergonomická židle pro zdravé sezení a pak případné další kousky mobiliáře, jako jsou knihovna na učebnice a komoda se šuplíky na ukládání psacích i výtvarných potřeb. Čím lépe se vám podaří pracovní stůl vyčlenit od zbývajícího prostoru, tím lépe se dítě bude soustředit na učení a nebude rozptylováno jinými hračkami.
Vybíráme stůl a vhodné místo na něj
Vybrat vhodný dětský psací stůl může být oříšek, ale je dobré se řídit základními parametry. Kolik na něj máte místa, zda chcete rostoucí, nebo postačí klasické rozměry a jestli potřebujete, aby jeho součástí byly další úložné prostory. Často v dětském pokoji nahrazuje malý stoleček pro dětské tvoření a malování, dětem tak dává najevo, že už jsou větší, a dodává jejich nástupu do školy větší význam důležitosti.
Jestli máte možnost, nejlepší je vždy umístit psací stůl pod okno, abyste zajistili co největší přísun denní světla na pracovní plochu. Méně podstatné, ale pořád důležité pro příjemnou práci je umístění na dohled od dveří do pokojíčku, ale bohužel ne vždy je takové umístění možné. Důležité je nezapomenout na vhodnou velikost pracovní plochy. Aby dítě mělo dostatečný prostor na rozložení učebnic a sešitů, a zároveň dostatek místa pro pohodlné psaní. V každé prodejně s nábytkem nebo u prodejců psacích stolů vám jistě rádi poradí a pomohou vybrat. Základní minimální rozměry stolu by měly být 120×60 cm.
Jak už bylo zmíněno výše, dnes je možné vybírat i z pestré nabídky rostoucích psacích stolů. Takové vám dávají mnoho možností, variability nastavení a měly by dětem vydržet po celé jejich studijní období. Když vám bude takový stůl připadat zbytečný, velký nebo cenově nedostupný, tak si nezoufejte. Běžný pracovní stůl můžete snadno doplnit o kvalitní rostoucí židli, která dítěti proměnlivou výšku stolu snadno vynahradí bez ztráty pohodlí nebo rizika nezdravého sezení.
Zdravé sezení
Při výběru kvalitní židle je dobré vybírat z vhodných pracovních židlí určených přímo pro děti. Pro pohodlné a zdravé sezení je nejlepší volit z nabídky židlí, jež mají minimálně nastavitelnou výšku i hloubku sedu. Správně vybraná židle je pro zdravé dlouhé sezení nejdůležitější, a můžete se tak vyhnout pozdějším špatným návykům, které mohou deformovat páteř vašich dětí. Židle by měla být optimálně nastavená tak, že při sedu dítě může pohodlně položit nohy celými chodidly buď na zem, nebo na podložku variabilní židličky. Hloubku sedu nastavujeme ideálně tak, aby dítě bylo zády opřeno o opěrku, ale sedák mu končil maximálně kousek před podkoleními jamkami. Nezapomínáme na základy zdravého sezení, kdy je třeba dodržovat pravé úhly nohou, zad a rukou i vzhledem k nastavené výšce stolu.
Navíc můžete pro větší pohodlí pořídit židli s opěrkami na ruce, které bývají většinou snadno demontovatelné. V neposlední řadě vybírejte židli také podle podlahy v dětském pokoji. Pokud židli na kolečkách umístíte do pokojíčku s vysokým kobercem, pak nebude úplně dobře jezdit a navíc bude značně ničit koberec v místě sezení.
Posviťte si na to
Pro zdravé oči vašich dětí je dobré vybrat bezpochyby vhodné osvětlení psacího stolu i celé místnosti. Kromě ideálního umístění pod okny je neméně důležité také umělé osvětlení. Lampičku je na stůl vhodné umístit tak, aby si vaše dítě při psaní nestínilo pod ruku. Myslete také na to, kterou rukou váš potomek píše! Nejlepší volbou na trhu jsou aktuálně lampičky, u nichž můžete snadno regulovat jas i teplotu světla, a snadno tak přepínat mezi svícením na práci nebo odpočinkové aktivity. Pozor na příliš bílé světlo, které má velký obsah modré, ta při dlouhodobém svícení ničí oči, ale hlavně není vhodná před spaním, protože brání klidnému spánku a probouzí činnost mozku.