Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Dětská kola: Jak vybrat to pravé?

Jízda na kole učí děti rovnováze, zvyká je na pravidelný pohyb a umožňuje jim pobyt na čerstvém vzduchu. Při výběru dětského kola je však důležité zohlednit několik parametrů, které mají zásadní vliv na to, zda vaše dítko bude jezdit s nadšením nebo ne. Správné kolo musí být snadno ovladatelné, jeho konstrukce by měla být lehká, ale zároveň pevná a dostatečně odolná.

Odrážedlo jako skvělý začátek

Ještě než dítěti pořídíte první kolo, můžete začít s odrážedlem, které je vhodné pro děti už od 2 let a napomáhá zlepšení jejich motoriky a koordinačních schopností. Díky němu se snadno a rychle dítě naučí držet řídítek, udržovat základní stabilitu, odstrkovat se nohama a zatáčet. Kvalitní dětská odrážedla umožňují nastavit výšku řídítek a sedátka podle potřeby a rostou tak společně s dítětem. Při výběru berte v úvahu zejména to, zda je odrážedlo lehké, má kvalitní brzdy, chránítka šroubů a naopak nemá žádné ostré hrany.

Kdy je dítě připravené na své první kolo?

Na kolo lze posadit dítě už ve 3 letech. Pokud nemá žádné zkušenosti s odrážedlem, můžete mu pořídit kolo s přidanými balančními kolečky, které mu pomohou lépe udržet rovnováhu. Jestliže po nějakou dobu bez problémů drandí na odrážedle, je vhodné rovnou přejít na klasické dětské kolo.

Dětská kola a nejdůležitější parametry při výběru

Průměr kola

Dětská kola seženete nejčastěji v průměru 12″ – 26″. Tato velikost se určuje podle výšky dítěte a výšky rozkroku. Nejmenší děti, které ještě nedosáhli 100 cm, využijí velikost 12″. Při výšce 98 – 106 cm je vhodný průměr kola 14″, a pokud je vaše dítě vysoké 104 – 122 cm, pak se doporučuje průměr 16″. Zda máte správnou velikost, poznáte tak, že když si dítě stoupne rozkročmo nad horní rámovou trubku, zbývá mu nad rozkrokem přibližně 10 – 15 cm místa, při sezení dosáhne rukama na řídítka a nohama na pedály.

Výška a materiál rámu

Dítě by mělo mít rám kola ideálně v úrovni pasu. Co se týče materiálu, nejčastěji se setkáte s ocelí, která zajišťuje kolu dostatečnou pevnost. Tato kola jsou cenově dobře dostupná, ale zároveň jsou těžší a podléhají často korozi. Duralové rámy jsou také velice pevné, ale mají nízkou hmotnost a vydrží delší dobu jako nové. Specialitou jsou hliníkové rámy osazené lehkými komponenty, které jsou navržené přímo pro dětská kola. S hliníkem se setkáte např. u dětských kol anglické značky Frog.

Váha

Neméně důležitým parametrem je samotná váha kola. Čím lehčí totiž kolo je, tím snadněji s ním dítě může manipulovat a tím více ho jízda bude také bavit. Lehká dětská kola vyrábí značky Early Rider, Woom, Sky Team a Frog. Tato kola vynikají také svou ergonomií. Jsou navržena speciálně pro děti a tím se odlišují od jiných výrobců, kteří staví dětská kola pouze jako zmenšeniny kol pro dospělé.

Brzdy

Brzdy musí být v první řadě snadno ovladatelné. Běžnou variantou jsou u dětských kol brzdy véčkové, které brzdí třením gumové plochy o ráfek kola. Nevýhodou je, že při kontaktu s vodou jejich účinek výrazně klesá. Druhou možností jsou kotoučové brzdy, které účinně brzdí za sucha i za mokra a zaručují dítěti maximální bezpečnost při jízdě.

Sháníte dětské kolo nebo odrážedlo? Doporučujeme vám nákup v prodejnách Cyklospeciality.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Dětská kola: Jak vybrat to pravé?