Děti může trápit osamělost, absence kamarádů a pohybu. Vynahraďte jim to pohybem!
Redakce
11. 4. 2020
Prázdniny bez kamarádů. I takto mohou děti vnímat současnou situaci, kdy prožívají neplánované volno doma v karanténě. Radost z nicnedělání ale rychle vystřídá pocit osamění a nuda bez spolužáků. Jak dětem pomoci zvládnout neplánované prázdniny, aby z nich vytěžili co nejvíce? Zaměřte se na harmonogram a dostatek pohybu, který psychiku vás a vašich dětí v tomto čase ovlivní více, než si možná myslíte.
Neplánové prázdniny si žádají pravidelný režim. A to nejen u dospělých. Ať už máte děti školou povinné anebo předškoláky, zaměřte se na každodenní harmonogram a pravidelné cvičení. Děti zbaví nudy a pomůže jim zvládnout zdlouhavé dny jinak než na internetu a u televize a dětem tak smysluplně naplní dny.
Zaostřeno na pohyb
Namísto školy, ve které mají děti nejméně dvě hodiny tělesné výchovy týdně a řada z nich navštěvuje také sportovní kroužky, se nyní jejich pohyb do značné míry snížil. A proto bychom měli dbát na to, aby ho měli dostatek i doma. Bude to mít pozitivní vliv nejen na jejich fyzické, ale také psychické zdraví.
Děti si budují aktivní vztah k pohybu a sportování odmalička a od rodičů. Jsou totiž jejich prvním vzorem. Budete-li sami aktivní, je vyšší pravděpodobnost, že vás budou následovat i vaše děti. Upevní si tak zdravé návyky a lásku ke sportování, která funguje nejen jako prevence proti nadváze, ale je důležitá také pro jejich motorický vývoj. A to díky spojení centrální nervové soustavy s vývinem kostí a svalů.
Závislost dětí na mobilech a elektronice. Problém tkví v psychickém i fyzickém zdraví
Ve dvou se to lépe táhne
Donutit se cvičit doma může být těžší, než se na první pohled zdá, a to i pro řadu dospělých. Proto se dětem nesmíme divit, že se jim občas nechce. Zkuste to proto společně. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Spojte síly, začněte pozvolna a udělejte si plán. Vzájemná motivace pomůže více, než si myslíte.
Pravidelné domácí cvičení například formou her nebo videí se sportovci vaše pouto s dětmi ještě více spojí a zaplní nejedno zdlouhavé odpoledne. Začněte s dětmi třeba hned, a to doma v obýváku. Nejen, že v dětech podpoříte soutěživost a zabavíte je, ale budou tak mít i dostatečný pohyb, který je nezbytný pro jejich růst. Nemusíte dětem předat základy gymnastiky. Stačí, aby uměly základní protahovací cviky.
Najděte, co vás baví
Umění pohybu je klíčovou vlastností v životě a děti by si ho měly osvojit odmalička. I když mohou mít pocit, že jim to nejde, měli byste je podpořit. Potřeby každého jsou individuální a každém vyhovuje něco jiného. Zkuste tak s dětmi najít to, co bude bavit právě je. Bude to posilování, tanec, protahování anebo jóga? Hledejte. Dejte si čas a zkoušejte.
Jestliže se děti k pohybu nemají, zkuste zábavné hry. Podpořením soutěživosti dětí zvýšíte jejich motivaci. Ať už budete soupeřit spolu anebo podněcovat sourozence, záleží na vás. Důležité je, aby to děti braly jako zábavu a ne trest. V opačném případě by to jejich vztah k pohybu negativně ovlivnilo.
Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Hýbejte se s olympioniky
Říkáte si, že potřebujete ještě více motivace? Zkuste tréninková videa s olympioniky, kteří vám ukážou, jak správně provádět nejrůznější cvičení. Do projektu se zapojili olympijští sportovci, jako je česká rekordmanka Šárka Kašpárková, šermířka a bronzová medailistka z Olympijských her mládeže Veronika Bieleszová, Jiří Prskavec, český vodní slalomář závodící v kategorii K1, ve které se v minulém roce stal mistrem světa, a mnoho dalších. Nebudete potřebovat speciální nářadí, postačí vám vaše děti a odhodlání. Lekce najdete na webových stránkách www.sportvokoli.cz, které pro vás připravila Sazka společně s Českým olympijským výborem.