Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Desatero, jak usnadnit dětem nástup do školky

Redakce

Redakce

27. 8. 2019

Dítě bude poprvé bez mámy a táty. Někdy to dítě zvládá s úsměvem, jindy se slzičkami. Počítejte s tím, že si dítě na školku zvyká. Vytvořte časový prostor sobě i dítěti a práci si naplánujte později.

1.  O školce si spolu povídejte

Povídejte si s dítětem o tom, co ho ve školce čeká. “Nejprve si pohraješ, pak si dáte svačinku, zazpíváte si, pak půjdete na zahradu. Až se vrátíte, dáte si oběd a v tu chvíli už pro tebe přijdu.” Dítě je klidnější, když ví, co, se bude dít.

2. Připravujte ho na odloučení od rodičů

Může přespat pár dní u prarodičů nebo ho může chvíli hlídat teta nebo chůva.

3. Adaptujte dítě na školku postupně

Dejte dítě do školky nejprve jen na pár hodin a postupně dobu prodlužujte. Zkuste být ze začátku s dítětem ve školce i vy, můžete si společně hrát, pak jen přihlížet a pomalu a postupně se vzdalovat. Jestli nemůžete z pracovních důvodu vy – požádejte prarodiče.

4. Dejte mu s sebou jeden jistý bod v nejistém novém prostředí

Nechte dítě, ať si vybere malého plyšáka, hračku nebo oblíbenou svačinku či fotku maminky, kterou si do školky vezme a které bude moct vždy říct, když bude smutné nebo nejisté.

5. Naučte ho něco pro jeho důležitost

Zapnout si bundu, obléct si kalhoty, nakreslit sluníčko nebo udělat kotrmelec. Sebevědomé dítě, které ví, že něco dokáže, se ve školce cítí lépe.

6. Seznamte dítě s učitelkou osobně

Pokuste co nejlépe poznat s učitelkou a dovolte jim, aby i oni poznali vás. Obě strany by měly po celou dobu úzce komunikovat a spolupracovat.

7. Přijměte emoce, když dítě pláče

Je v pořádku, že je dítě smutné, že se mu stýská nebo že má vztek. Takhle malé dítě si ještě nedokáže s takovými emocemi samo poradit. Neříkejte věty jako: “Už jsi velká holka, přece nebudeš kvůli školce takhle vyvádět!” Uznejte, že je v pořádku, že takové emoce má a povídejte si o tom, co můžete společně udělat pro to, aby mu bylo lépe. Obejměte ho.

8. Neochraňujte dítě od nepříjemných situací

Když dítě zjistí, že už ho to nebaví, nechce se mu vstávat nebo že se s ním Toník nechce bavit, není dobré hned školku ukončovat. Čím více nekomfortních situací zvládne, tím více úspěchu zažije. Nenechávejte ho v tom ale samotné, povídejte si o tom a nabízejte možnosti, jak si poradit.

9. Neslibujte za pobyt ve školce odměny, nestrašte tresty

I když je to pro dítě náročné – dělá maximum, aby vše zvládlo. Další stres z toho, že přijde o pohádku večer, nebo že nedostane slibované autíčko či zmrzlinu, už nepotřebuje. Navíc kupovat každý den dárek, za to, že zvládlo být ve školce či se nepočůrat je dlouhodobě neudržitelné.

10. Nalaďte se na to, co potřebuje zrovna vaše dítě

Když dítě pláče, říká vám, že potřebuje něco jinak. Neexistuje univerzální rada, vy své dítě znáte nejlépe a víte, jestli potřebuje delší čas na rozloučení nebo to udělat rychle bez protahování. Důležitá je vaše sebejistota – o tu se opírá vaše dítě.

A tip nakonec: Zamyslete se nad tím, kdo z vás má s nástupem do školky větší problém. Vy nebo vaše dítě? Vaše obavy z vás dítě vycítí a převezme je.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desatero, jak usnadnit dětem nástup do školky