U kojenců dochází k zácpě z mnoha různých příčin a není vždy lehké je odhalit. Existují však různé způsoby, jak miminku můžete od zácpy ulevit. Co na zácpu u kojence?
Příčiny zácpy u kojence
Příčin může být více, nejčastěji je důvodem změna stravy, dehydratace či lehčí nemoc, jako je nachlazení. U miminek trpí na zácpy častěji děti nekojené než kojené, protože mateřské mléko je lépe stravitelné.
Kojenec do šesti měsíců
U kojení je to spíše naopak a miminko mívá řídkou průjmovitou stolici (připomíná míchaná vajíčka). Do 6. týdne života by dítě mělo mít stolici přibližně 2x až 4x. U starších ji nemusí mít klidně týden až dva a je to normální, pokud je jinak dítě spokojené. Rozhodující je počet počůraných plen, kterých by mělo být 6-8 za den. Nekojené děti už zácpu mívají častěji. Jak se to pozná? Miminko často tlačí, pláče, kroutí se a v plence nic není. Pomoci mu můžete cvičením s nožičkami, masírování bříška, a když nic nepomůže, zkuste rektální rourku, ale tu raději jen výjimečně. U kojených dětí zvyšte počet kojení.
Kojenec do jednoho roku
Další potíže mohou nastat současně se zaváděním příkrmů. Miminko začne kakat ve větších intervalech a stolice je tužší, což některým dětem způsobuje problémy. Do příkrmů můžete přidávat trochu másla či oleje a zároveň vybírejte potraviny, které nezpůsobují zácpu. Například rýže, banány, brokolice, květák, apod. Naopak velmi prospěšné jsou ovocné šťávy (švestka, jablko), jogurt s probiotickou kulturou. Zvyšte také příjem tekutin nebo kojte po každém příkrmu. A nadále můžete praktikovat cvičení s nožičkami, masáž bříška a v krajním případě přichází na řadu rektální rourka.
Co dělat když se miminko nemůže vykakat a je tzv. zašpuntováno
Můžete vyzkoušet čípky na změkčení stolice (pozor, jsou návykové, takže se držte návodu a používejte jen občas). Stačit by mohla i ovocná švestková šťáva. Stejně tak příznivě působí teplá koupel a cvičení. Jestliže problémy přetrvávají, raději se poraďte s lékařem.
Zácpa v době velkých změn
U batolat se velmi často objevuje zácpa v době, kdy se učí na nočník nebo nastupuje do školky. Příčinou může být to, že se dítě odmítá na nočník vyprázdnit, a raději to zadržuje nebo je ve stresu z nástupu do školky. Některým dětem vadí i nedostatek soukromí při vykonání potřeby.
Bolest břicha u dětí. Kdy vyrazit k lékaři a na co si dát pozor?
Co na zácpu u kojence: Vhodná léčiva
K léčbě můžete použít zmíněné glycerinové čípky, které jsou volně prodejné v lékárnách. Čípek rozdělte třeba na polovinu nebo méně podle váhy dítěte. Používat můžete i probiotické kapky, které klidně podávejte i preventivně. Tvoří přirozenou mikroflóru ve střevech.
Co určitě nedělejte
Nikdy nepoužívejte pro vyndání stolice předměty, které by mohli dítě poranit a nikdy nic nezasunujte hlouběji do konečníku.
Dietní opatření proti zácpě
Přidejte do stravy vlákninu, kterou najdete hlavně v ovoci a zelenině (švestky, meruňky, hroznové víno, jablka, hrušky, hrášek, zelené fazolky či brokolice). Vhodné jsou i ovesné vločky nebo celozrnné pečivo. Omezte potraviny, které by mohly zácpu vyvolat (banány, rýže, bílé pečivo, čokoláda, apod.). Zajistěte dostatek pohybu nebo s dítětem pravidelně cvičte. Také se doporučuje nácvik pravidelného vyprazdňování, kdy by mělo dítě začít správně vnímat dobu, kdy se mu chce na stolici a vyprazdňovat se co nejvíc pravidelně. Nejlepší je vyprázdnění asi 15 až 30 minut po jídle. Nácvik ale musí probíhat naprosto v klidu a nestát se dalším zdrojem stresů pro dítě.
Kdy se obrátit na lékaře
Jestliže se vám nedaří zácpu vyřešit a pravidelně se opakuje spolu s nechutenstvím, bolestmi břicha či silnou bolestí při vyprazdňování, je načase navštívit lékaře. V případě, že se ve stolici nebo na prádle objeví krev, jděte k lékaři okamžitě. Ten s vámi probere postup léčby včetně diety. Připravte se i na to, že někdy je léčba dlouhodobá a může trvat i několik měsíců, než se dítě přestane bát bolestivého vyprazdňování.