Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Co koupit ročnímu dítěti? Myslete na zábavu i na rozvoj dovedností

První narozeniny jsou výjimečné pro rodiče i pro malé oslavence. Jde o záživné období vývoje; pospávající miminko je najednou pryč a na jeho místě je zvědavý neposeda, který testuje limity své mobility, poznává nová slova a začíná projevovat svou jedinečnou osobnost. Jaký dárek je nejvhodnější pro roční dítě?

Na hraní i zdravý vývoj

Hračky pro děti jsou typickým prvním nápadem a není se čemu divit. Myslete však na to, že ročnímu dítěti se nemůže koupit jen tak ledajaká hračka. V tomhle věku jsou děti zvídavé a snaží se pochopit, jak předměty v jejich okolí fungují a jaké dělají zvuky. Dokážou pro to vyvinout překvapivou míru vynalézavosti, jejich hračky tedy musí být na takové zacházení připravené a především bezpečné. Když budou mít navíc i edukační prvek, se kterým děti mohou rozvíjet své dovednosti, pak uděláte úplně nejlépe.

Ideálními hračkami jsou tedy barevné stavebnice, vkládačky, senzorické předměty a hudební hračky. Takové dárky jsou pro dítě zábavné a zároveň rozvíjí jejich koordinaci, motoriku a smyslové vnímání. Pokud už dítě vyrostlo ze své hrací deky, můžete mu také pořídit větší hrací podložky, deky a polštářky. Jednoduše mu tak vybavíte bezpečný a pohodlný hrací koutek. Nezapomeňte zvážit výběr materiálu; měl by jít snadno prát nebo očistit, jinak bude vaše další zastávka levná drogerie, aby si maminka doplnila zásobu pracích prostředků. Obecně je hezký nápad, když ke hračce přibalíte i nějaké potřeby pro maminky – přece jen ten první rok života dítěte byl náročný a zaslouží si za to taky odměnu.

Konečně bez kočárku a po vlastní ose

Po dlouhých měsících v kočárku se dítko konečně dokáže postavit na vlastní nohy – darujte mu zábavu i možnost volného pohybu na vlastním odrážedle. Možná se to nezdá, ale takové vozítko je komplexní hračka. Samozřejmě trénuje motoriku a rovnováhu, aby dítko vůbec někam dojelo. Zároveň uspokojuje zvědavost a touhu po samostatnosti, protože dává dítěti možnost vyrazit za každou zajímavostí nezávisle na rodičích (tedy, dokud ho nechytí).

Dále odrážedla poskytují značnou míru senzorické stimulace tím, že dětem dovolí vnímat spoustu nových zvuků, pocitů a povrchů. Se zájmem mohou zkoušet najíždět kolečky vozítka na různé povrchy a poslouchat rozdílné zvuky jízdy na asfaltu, dlažebních kostkách nebo trávě. V neposlední řadě testují jejich kognitivní schopnosti. Už se totiž nevezou jen tam, kam určuje kočárek – děti najednou musí samy udělat dlouhou sérii rozhodnutí o svém směru a rychlosti, aby co nejlépe dojely za svým cílem. Musí se třeba rozhodnout jak objet překážku nebo prozkoumat, co se stane při průjezdu kaluží. Dohromady tak odrážedla zaměstnají tělo i hlavu, což z nich dělá perfektní dárek pro ročního neposedu.

Nová radost z koupání

Časté koupání je povinnost, ze které jde udělat velkou parádu pomocí dobře zvolených hraček do vody. Zkoumání chování vody významně přispívá k rozvoji smyslového vnímání. Proto vyberte hračky, které jsou víc než klasický kyblíček; třeba dokáží vodu nabrat a stříkat nebo dělají zvuky. Vyzkoušejte také komplexnější hračky na způsob jednoduchého čerpadla, sprchy či mlýnského kola. Takové hračky nejen zabaví na delší dobu, ale také učí dítě o akci a reakci.

Úspěšně dítko zaměstnat při koupání neslouží jen k tomu, že ho rodiče v klidu stihnou umýt. Pokud se dříve do koupele moc netěšilo a vzpouzelo se, kvalitní hračky s pestrými barvami a rozmanitými možnostmi hry mohou dítěti vytvořit pozitivnější vztah ke koupání. Bez vody totiž hračky nejsou ono, takže se vana stane novým prostorem pro hraní, které může i největšího odpůrce koupání začít bavit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co koupit ročnímu dítěti? Myslete na zábavu i na rozvoj dovedností