Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Čím čistit kočárek a jak?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 12. 2018

Kočárek je poměrně nákladná koupě a jeho výběru jste věnovali jistě hodně času. Líbí se vám, jak je nový a krásný a také čistý. Jenže každý kočárek se po čase zašpiní. Projedete nějakou louží, na ulicích se práší a v případě větších dětí je to už naprosto jasné. Děťátko svůj dopravní prostředek ušpiní od jídla a pití, a to velmi důkladně. Je tedy jasné, že i váš kočárek potřebuje pravidelnou péči, aby vypadal stále jako nový. Jak a čím čistit kočárek?

Čištění kočárku

Pokud se budete věnovat péči o kočárek pravidelně, nezabere vám to příliš mnoho času a výsledek za to určitě stojí.

Začneme s rámem. Ten i všechny umělohmotné části a látkové díly se mohou vyčistit vlhkým hadříkem, houbou a jemným pracím prostředkem. Nepoužívejte žádné bělicí a ani abrazivní prostředky. Potahy lze většinou prát v pračce na cca 30 °C a bez aviváže. Jestliže začne pršet, je lepší použít pláštěnku, aby nevznikaly nežádoucí skvrny. Nezapomeňte, že potahy nesmíte sušit na slunci, aby nevybledly materiály a potahy kočárku.

Kočárky jsou u zlodějů oblíbené. Jak zabezpečit kočárek před ukradením

Starat se musíte i o kolečka. Ta pravidelně omývejte vodou a odstraňujte z nich špínu. Po umytí nebo při deštivém počasí je otřete měkkým hadříkem. Nezapomeňte po umytí pravidelně mazat. Když se objeví stopy rzi na osách kol, ložiscích, brzdových lankách, atd., je to známka nepromazání.

Některé maminky si nemohou vynachválit mytí kočárku octovou vodou, je to ekologický a navíc účinný čistič. Většina to však dělá tak, že sundá všechny potahy a hodí do pračky na již zmíněných 30 °C. Konstrukci pak umyjí s nějakým mycím prostředkem a houbičkou nebo hadříkem. Opláchnout ještě čistou vodou a popřípadě vysuší do sucha. Pak stačí natáhnout jen vyprané a suché potahy a váš kočárek je jako nový.

Kočárek nebo nosítko? Pro který z nich se rozhodnete?

Respektujte pokyny výrobce

Mytí kočárku není žádná věda. V podstatě vám stačí jen kýbl, obyčejný mycí prostředek, třeba jar na nádobí, hadřík a pračka. Než začnete s mytím, vždy si nejdříve přečtěte pokyny výrobce. Je možné, že bude doporučovat úplně jiný postup či čisticí prostředky a vy byste nesprávným čistěním kočárek poškodit.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Čím čistit kočárek a jak?