Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Chyby při zařizování dětského pokoje, které je třeba eliminovat

Komerční sdělení

Komerční sdělení

16. 10. 2023

Ať už je vaše dítě ve školkovém nebo školním věku, dokonce i když je teenagerem, se kterým „cloumají hormony”, v každém případě byste mu měli poskytnout příjemné zázemí, kam bude nejen rád zvát své kamarády, ale které bude také jeho útočištěm za předpokladu, že ho bude štvát celý svět. Takový dětský pokoj však bývá zařizován velmi špatně, respektive tak, že není ani příjemným místem pro život, ani nepodporuje dítě v činnostech, v jakých by měl. Pojďme si společně říct, jakým konkrétním chybám se ideálně vyvarovat, pokud pokoj pro svou ratolest právě zařizujete.

Dětský pokoj má mít zóny

Už jste určitě slyšeli o tom, že bychom svůj kuchyňský kout měli rozdělit na tři zóny. Zatímco v jedné budeme jídlo připravovat, v druhé bude vařené a ve třetí omýváme všechno, co jsme během přípravy pokrmu zašpinili (velmi polopaticky řečeno). Podobně to bývá se zařizováním interiéru jako celku. Domov by měl mít svou jídelní část, společenskou část, odpočinkovou a případně také pracovní, pokud na tom někdo trvá. A i dětský pokoj se má strukturovat do tří částí.

Podle bytových architektů a mnoha odborníků máme dětský pokoj zařizovat tak, aby byla jasně definovaná spací část, studijní část a také hrací část. I když toužíme po maximálně dokonalém designu, v tomto případě musí samo dítě jasně vědět, která část se vztahuje, ke které činnosti. Jen díky tomu nebude rozptylované při aktivitách, které bude dělat během dne.

Mnoho rodičů má tendenci vytlačovat převážně tu hrací část, protože chtějí ze svého dítěte vypěstovat génia Einsteinových rozměrů. Kreativní hraní je však podstatnou součástí vývoje dítěte, proto neutlačujte tuto část jeho pokoje jen z touhy vybudovat z dítěte nadprůměrně chytrého jedince.

Pozor na přílišnou výraznost

Dětská tapeta na zeď je krásným a osvěžujícím prvkem v každém dětském pokoji. Ale pravdou zároveň je to, že přílišná výraznost může škodit. Proto v nejlepším případě nesázejte na pestrost, která se nenosí ve velké míře a výraznější dětskou a stylovou tapetu doplňte spíše o odstíny krapet minimalističtější a neutrální, vyhněte se příliš kontrastním spojením, které mohou dítě dostat do psychické nepohody.

Pamatujte na to, že barvy jsou přesně to, co nás formuje dnes a denně, respektive co má přímý vliv na naši náladu. Zatímco červená je barvou, která probouzí chuť k jídlu, zelená zase podporuje produktivitu a efektivitu čili se hodí právě do pracovních koutů dětských pokojů. Modrá umí uklidňovat a žlutá je barvou velmi optimistickou, která podpoří pozitivní myšlení nejmenších.

Co se týče výraznosti, to platí také při výběru nábytku. Nábytek sám o sobě volte takový, který nejen poroste s dětmi, ale který nebude jen chvilkovou záležitostí, jako tomu v mnoha případech je. Nechcete přece utrácet za nábytek pro děti každý rok, ale naopak chcete najít řešení, které bude nadčasové a také z ekonomického pohledu daleko udržitelnější než jiná řešení.

V současné době se naštěstí i v dětských pokojích nosí univerzálnost, které dejte zelenou i ve vašem případě a neuchylujte se k tomu, čím se tato království nejmenších zaplňovala před deseti nebo dvaceti lety.

Tapety do dětského pokoje

Bezpečnost především

Pokud zařizujete pokoj malému dítěti, myslete na to, že bezpečnost by měla být na prvním místě. Teenageři se o sebe sice umí postarat, ale děti ve školkovém nebo školním věku potřebují ohlídání, respektive je dobré, když jejich pokoj bude zajištěn několika bezpečnostními prvky, jako je zábrana posteli, kulaté rohy stolů nebo koženková poutka u skříní a komod, jež nahradí tradiční dřevěné úchytky nebo úchytky z kovu či jiného materiálu.

To, kolik bezpečnostních prvků se bude nacházet v dětském pokoji určujte na základě věku dítěte. Jiné to bude u dětských pokojíčků pro školáky, jiné pro děti čtyř nebo pěti let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby při zařizování dětského pokoje, které je třeba eliminovat