Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Chození bez bot u dětí je zdravé jedině na trávníku

Jestlipak už jste osvobodili své nohy, které byly po celou zimu uvězněné v uzavřených botách? Konečně nastává čas, kdy můžeme chodit bosky. Je to zdravé a moderní! Nezapomeňte myslet i na naše nejmenší a vyzout jim botičky. Z ortopedického hlediska je to to nejlepší, co pro ně můžete udělat!

Chození naboso u dětí

Bosá chůze je velmi doporučována u dětí i dospělých, a to především jako vhodná prevence i léčba plochých nohou. U batolete je noha nejprve přirozeně plochá a baculatá. Děti mohou mít i vbočená kolínka, která způsobují odlišné postavení paty. Ve věku do tří let se ale vše díky zcela přirozenému vývoji upraví. Do té doby nemá smysl dětskou nožku korigovat. Ke správnému a přirozenému vývoji ale přispívá možnost chodit naboso, a to u dětí všech věkových skupin. Podstatné však je, aby dítě neběhalo po rovném betonu či plovoucích podlahách, ale především po členitém travnatém terénu.

Každý ortoped vám potvrdí, že chození bosky má smysl jedině tehdy, když má chodidlo dostatek podnětů z různě zbrázděného terénu. Zaměřte se především na pohyb ve volné přírodě, samozřejmě tam, kde nehrozí dítěti úraz, například v podobě pohozených střepů, bodnutí včelou a podobně. Nejvhodnějšími materiály k bosé chůzi jsou tráva nebo písek, případně oblázky.

Barefoot: Ortoped doporučuje tenkou a ohebnou podrážku

Jednou z perfektních možností, jak simulovat bosou chůzi a podpořit správný vývoj nožní klenby u dětí, je takzvaná barefoot obuv, která je ideální pro nošení právě v létě. Částečně zpevňuje a chrání chodidlo, ale jinak ponechává naprostou volnost a možnost reagovat na členitý terén. Barefoot sandály mají velmi tenkou a ohebnou podrážku, umožňují mít dostatečný prostor pro prsty a zcela volný kotník.

Jak vybrat dětské boty? V čem rodiče nejvíce chybují?

Tento způsob chůze je skvělou prevencí proti pozdějším potížím s celým pohybovým aparátem, navíc je teď i vcelku módní záležitostí. Barefoot sandály si koneckonců můžete i vyrobit sami, a pokud do tohoto tvůrčího procesu zapojíte i děti, o to více je budou chtít nosit!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chození bez bot u dětí je zdravé jedině na trávníku