×
MotherClub.cz

Cestování v MHD s kočárkem. Tipy pro hladkou jízdu

Cestování s kočárkem v MHD

Cestování městskou hromadnou dopravou s kočárkem může být stresující a fyzické náročné. Proto je dobré se ještě před první jízdou připravit a předejít tak možným problémům či komplikacím. Prozradíme vám hlavní zásady cestování s kočárkem v MHD a dáme vám tipy na hladký průběh cesty.

Jak cestovat s kočárkem?

1) Nízkopodlažní spoje

Zjistěte si předem, v jakých časech jezdí nízkopodlažní autobusy, tramvaje nebo trolejbusy. Do nízkopodlažního dopravního prostředku se vám s kočárkem bude nastupovat daleko lépe a nebudete se muset spoléhat na pomoc kolemjdoucích. Pokud na vaší trase nízkopodlažní spoje nejezdí, nic se neděje. Požádejte některého ze spolucestujících, zda by vám kočárek pomohl vynést do vozu a poté odnést zase ven.

2) Dejte o sobě vědět řidiči

Na zastávce před příjezdem vašeho spoje si stoupněte do míst, kde se budou pravděpodobně nacházet dveře, do kterých chcete nastoupit. Až se k vám bude blížit prostředek, do kterého chcete nastoupit, dejte řidiči jasně najevo, že budete nastupovat. K tomu vám postačí zřetelné zamávání nebo pokynutí paží. Až budete chtít vystupovat, stiskněte 2x tlačítko pro výstup s kočárkem nebo klasické znamení řidiči. Řidič vám díky tomu poskytne dostatek času na klidné vystoupení.

3) Buďte opatrná

Při vystupování a nastupování buďte dostatečně opatrná a myslete hlavně na miminko. Řídítka kočárku je důležité držet v rovině a nahoře, aby dítě nevypadlo ven nebo si neublížilo. Jestliže vám někdo s kočárkem chce pomoci, vysvětlete mu, jak má kočárek správně chytit.

4) Vybírejte místa určená pro kočárky

A jak správně postavit kočárek v autobuse? Zejména v nízkopodlažních dopravních prostředcích narazíte na speciální místa určená jen pro kočárky. Poznáte je snadno podle symbolu kočárku na vnější straně dveří vozidla a také uvnitř vozu. Kočárek by měl být umístěný v pozici, která si nevyžaduje příliš manévrování po nástupu ani před výstupem. Zároveň by neměl překážet ostatním cestujícím.

5) Zajistěte kočárek

Kočárek po nástupu zabrzděte a zajistěte. Pokud to jde, sklopte madlo kočárku, aby co nejméně vyčnívalo do prostoru. Připravte se také na to, že v případech, kdy je vůz zcela plný nebo jsou místa pro kočárky plně obsazená, může vás řidič odmítnout svézt. Na tento zásah má plné právo a vy pak musíte počkat na další spoj.

Cestování s batoletem. Jak cestovat s dětmi zábavně a pohodlně?

Komplikace pří jízdě MHD s kočárkem

Dokonce i tehdy, kdy se snažíte všem problémům předejít, může nějaká komplikace nastat. Pokud se ale na možné potíže předem připravíte, v danou chvíli vás nezaskočí a lépe je vyřešíte.

Nepříjemní řidiči nebo cestující

Každý z nás má někdy den blbec a navíc někteří lidé se do situace maminky s kočárkem nedokážou vžít. Proto se maminky občas setkávají s neochotou při pomoci se vstupem do vozu nebo během výstupu. Pokud na někoho takového narazíte, požádejte o pomoc jiného člověka a situaci dále neřešte.

Kočárek nebo nosítko? Pro který z nich se rozhodnete?

Cestování po Praze aneb MHD Praha a matka s kočárkem

Jak vypadá jízda s kočárkem v Praze a platí se za kočárek v metru, autobusech a tramvajích? Velkou výhodou je, že v MHD Praha jezdí maminky s kočárkem zdarma pouze s vlastní jízdenkou. Za kočárek tedy nic neplatíte a nemusíte shánět žádné další jízdenky nebo kupóny. Jak by měla probíhat správná přeprava kočárků, radí maminkám podnik hlavního města Prahy ve speciálním článku. Stejná pravidla má jízda s kočárkem i u DPMB.

Cestování v MHD s kočárkem. Tipy pro hladkou jízdu
5 (100%) 2 hlas[ů]


1 Komentář Cestování v MHD s kočárkem. Tipy pro hladkou jízdu

 1. Dobrý den,

  a můžete pro změnu vy prosím naučit řidiče nízkopodlažních autobusů, že mají
  a) stisknout tlačítko pro snížení vozu, když vidí, že chce nastupovat/vystupovat někdo s kočárkem, vím od kamaráda – řidiče pražské MHD – že v těch nízkopodlažních je, ale většina řidičů busů v Praze na to kašle,
  b) a hlavně najíždět s vozem k chodníku tak, aby téměř u chodníku nebyl předek vozu, který je lidem s kočárkem k ničemu, ale zejména prostředek vozu? Víte, jak je hrozné nastupovat nebo vystupovat, když řidič zastaví cca půl metru od chodníku? Do té díry se s kočárkem nevejdete, díru ale nepřekročíte.

  Naprosto pravidelně je problém na Budějovické, zejm. u 124 z Vršovic, ale i u dalších spojů, nadáváme obě i s dcerou. Ale stává se to často i na jiných linkách i jinde, a to poctivě máváme na řidiče. Dřív jsem nechápala stesky lidí na internetu, ale co se mi narodila vnučka, je to tak každá druhá jízda, kde při cestování MHD zažíváme problémy výše popsaný.

  Děkuji za pochopení.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*