Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Cestování v MHD s kočárkem. Tipy pro hladkou jízdu

Cestování městskou hromadnou dopravou s kočárkem může být stresující a fyzické náročné. Proto je dobré se ještě před první jízdou připravit a předejít tak možným problémům či komplikacím. Prozradíme vám hlavní zásady cestování s kočárkem v MHD a dáme vám tipy na hladký průběh cesty.

Jak cestovat s kočárkem?

1) Nízkopodlažní spoje

Zjistěte si předem, v jakých časech jezdí nízkopodlažní autobusy, tramvaje nebo trolejbusy. Do nízkopodlažního dopravního prostředku se vám s kočárkem bude nastupovat daleko lépe a nebudete se muset spoléhat na pomoc kolemjdoucích. Pokud na vaší trase nízkopodlažní spoje nejezdí, nic se neděje. Požádejte některého ze spolucestujících, zda by vám kočárek pomohl vynést do vozu a poté odnést zase ven.

2) Dejte o sobě vědět řidiči

Na zastávce před příjezdem vašeho spoje si stoupněte do míst, kde se budou pravděpodobně nacházet dveře, do kterých chcete nastoupit. Až se k vám bude blížit prostředek, do kterého chcete nastoupit, dejte řidiči jasně najevo, že budete nastupovat. K tomu vám postačí zřetelné zamávání nebo pokynutí paží. Až budete chtít vystupovat, stiskněte 2x tlačítko pro výstup s kočárkem nebo klasické znamení řidiči. Řidič vám díky tomu poskytne dostatek času na klidné vystoupení.

3) Buďte opatrná

Při vystupování a nastupování buďte dostatečně opatrná a myslete hlavně na miminko. Řídítka kočárku je důležité držet v rovině a nahoře, aby dítě nevypadlo ven nebo si neublížilo. Jestliže vám někdo s kočárkem chce pomoci, vysvětlete mu, jak má kočárek správně chytit.

4) Vybírejte místa určená pro kočárky

A jak správně postavit kočárek v autobuse? Zejména v nízkopodlažních dopravních prostředcích narazíte na speciální místa určená jen pro kočárky. Poznáte je snadno podle symbolu kočárku na vnější straně dveří vozidla a také uvnitř vozu. Kočárek by měl být umístěný v pozici, která si nevyžaduje příliš manévrování po nástupu ani před výstupem. Zároveň by neměl překážet ostatním cestujícím.

5) Zajistěte kočárek

Kočárek po nástupu zabrzděte a zajistěte. Pokud to jde, sklopte madlo kočárku, aby co nejméně vyčnívalo do prostoru. Připravte se také na to, že v případech, kdy je vůz zcela plný nebo jsou místa pro kočárky plně obsazená, může vás řidič odmítnout svézt. Na tento zásah má plné právo a vy pak musíte počkat na další spoj.

Cestování s batoletem. Jak cestovat s dětmi zábavně a pohodlně?

Komplikace pří jízdě MHD s kočárkem

Dokonce i tehdy, kdy se snažíte všem problémům předejít, může nějaká komplikace nastat. Pokud se ale na možné potíže předem připravíte, v danou chvíli vás nezaskočí a lépe je vyřešíte.

Nepříjemní řidiči nebo cestující

Každý z nás má někdy den blbec a navíc někteří lidé se do situace maminky s kočárkem nedokážou vžít. Proto se maminky občas setkávají s neochotou při pomoci se vstupem do vozu nebo během výstupu. Pokud na někoho takového narazíte, požádejte o pomoc jiného člověka a situaci dále neřešte.

Kočárek nebo nosítko? Pro který z nich se rozhodnete?

Cestování po Praze aneb MHD Praha a matka s kočárkem

Jak vypadá jízda s kočárkem v Praze a platí se za kočárek v metru, autobusech a tramvajích? Velkou výhodou je, že v MHD Praha jezdí maminky s kočárkem zdarma pouze s vlastní jízdenkou. Za kočárek tedy nic neplatíte a nemusíte shánět žádné další jízdenky nebo kupóny. Jak by měla probíhat správná přeprava kočárků, radí maminkám podnik hlavního města Prahy ve speciálním článku. Stejná pravidla má jízda s kočárkem i u DPMB.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Cestování v MHD s kočárkem. Tipy pro hladkou jízdu