Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Cestování s dětmi: Jak si ho užít naplno?

Výlet s dětmi je vždy nezapomenutelným zážitkem. Přestože většinou za tím stojí pozitivní důvody, najdou se i situace, kterým byste se raději vyhnuli. Jak si tedy cestování s dětmi užít opravdu naplno a bez stresu?

Bezpečnost dětí na prvním místě

Děti jsou křehká stvoření, která chtějí objevovat svět. Prostor by k tomu ale měly dostat venku – v přírodě, v parku či na hřišti. V autě musí být dítě dokonale chráněno před rizikem poranění v případě nehody.

V autě by tak dle věku, resp. výšky a váhy dítěte nemělo chybět tzv. vajíčko, autosedačka, nebo podsedák. Dobře prostudujte manuály ke svému automobilu i k autosedačce a natrénujte si správné umístění tohoto bezpečnostního prvku i usazení samotného dítěte. I drobná chyba může zvýšit riziko nežádoucích pohybů dítěte při nehodě.

Ochraňte se před rizikem

Chtě nechtě je cesta autem s dítětem plná rozptýlení. Ať už je dítě neklidné, nebo si chce jen povídat, bude snížena vaše pozornost nutná pro řízení vozidla. Přestože nikomu nepřejeme nehodu a měli byste dělat vše pro to, aby k ní nedošlo, počítejte s rizikem a pojistěte se.

Samozřejmostí by u každého vozu mělo být povinné ručení, jehož sjednání ukládá zákon. Nezapomeňte ale ani na havarijní pojištění, které kryje další rizika. V zahraničí vám nesmí chybět cestovní pojistka.

Už tam budeme? Zábava nesmí chybět

„Kdy už tam budem?“ Že je vám tahle věta povědomá a slýcháte ji, sotva sednete do auta?

Připravte si na cestu zábavný program, hrajte slovní fotbal, povídejte si, zpívejte, pusťte si oblíbenou hudbu. Máte-li modernější vůz, můžete dětem na část jízdy pustit jejich oblíbený film či pohádku. Větší děti si zase mohou přečíst knihu.

Když se dítě ptá na konec cesty, nemusí to znamenat, že se nudí, ale že má jiný problém – hlad, žízeň či potřebu jít na toaletu. Také mu může být horko nebo zima. Ptejte se proto během cesty, zda je vše v pořádku a zda něco nepotřebuje. Všichni členové posádky pak budou klidnější.

Všechno řešte raději s klidem

Můžete se snažit sebevíc, ale občas se zkrátka něco nevyvede a nastane stresová situace. Překonejte se, řešte vše s klidem. Znovu se zeptejte dětí na důvody jejich neklidu a vše se pokuste vyřešit.

Udělejte zastávku, nechte je chvíli proběhnout, kupte zmrzlinu. A brzy budou všichni připraveni opět vyrazit na cestu.

Tip: Ne vždy máme na cestách bezproblémové počasí. A zvlášť na podzim musíme čekat ztížené podmínky, které přináší mlha nebo déšť. Jak se na ně správně připravit a v jakém stavu mít své auto, abychom je zvládli co nejlépe? O tom si poslechněte v novém podcastu Nepodceňto od Srovnejto.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestování s dětmi: Jak si ho užít naplno?