Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti břicha u dětí? Jak jednotlivé typy bolesti břicha řešit? Nemá vaše dítě z něčeho strach? Bolest břicha nesmíme nikdy podceňovat!
Příčiny bolesti břicha
Stanovit správnou diagnózu v souvislosti s bolestí břicha u dětí není v domácích podmínkách snadné. Bolesti břicha mohou mít totiž celou řadu příčin. Zatímco jednou mohou být projevem dětské neurózy, podruhé se může jednat o zánět slepého střeva. V žádném případě nikdy bolest břicha nepodceňujeme. Pokud je navíc spojená se zvýšenou teplotou, je potřeba ihned vyhledat lékaře.
Bolest bříška jako projev dětské neurózy
Kdykoliv děti něco trápí, mají strach, nechce se jim jít z nějakého důvodu do školy nebo jen prostě potřebují více pozornosti, stěžují si na bolesti břicha. Někdy jsou bolesti břicha u dětí doprovázeny také zvracením či průjmem. Většinou stačí s dítětem v klidu promluviti a pokusit se zjistit, co je trápí. Dítě je především potřeba uklidnit. Pokud se obtíže opakují častěji či dokonce trápí vaše dítě dlouhodobě, je potřeba navštívit dětského psychologa.
Bolest břicha z důvodu zánětu
Bolesti břicha mohou u dětí provázet prakticky každé onemocnění. Někdy se však může jednat o různé anatomické odchylky nejen trávicího traktu, ale všech orgánů uložených v dutině břišní včetně jejich zánětů.
Má vaše dítě roupy? Poradíme vám, jak se jich zbavit a jak infekci předcházet
Paraziti
Zejména u dětí, které navštěvují mateřskou školu, mohou bolesti břicha souviset s nejrůznějšími parazity, kteří se usídlili ve střevech, nejčastěji roup dětský či škrkavka.
Úrazy břišní stěny
Zvláštní pozornost by měla být věnována především úrazům v oblasti břicha, ačkoliv mnohdy vypadají nevinně.
Bolest břicha po jídle
Bolesti břicha z nestrávené a nerozkousané stravy bývají častým problémem zejména u dětí, které mají ještě málo zubů. Vždy je potřeba jídlo podávat po malých kouscích a maso nasekat nebo rozmixovat. Někdy se to stává i u starších dětí, když u jídla příliš spěchají. Proto je důležité od malička vést děti k pomalé konzumaci jídla. Někdy může bolesti břicha způsobit změna stravovacího režimu, kdy je dítěti předložena strava, na kterou není zvyklé. Vždy je potřeba se zamyslet, co mělo dítě k jídlu jiného, než je zvyklé a pro příště se pokusit se dané potravině vyhnout.
Jsou vaše děti hodně plačtivé? Vinou může být citlivost, vzdor i mnoho jiného?
Kolika břicha
Kolikovité bolesti břicha způsobené nadměrnou plynatostí mívají někdy svůj původ ve spolykaném vzduchu. Častěji však souvisejí s kvasnými pochody ve střevech. Rozpínající se střevní kličky tlakem na břišní stěnu vyvolávají intenzivní bolest, kterou trpí zejména novorozenci či kojenci. Dítěti můžeme ulevit např. polohováním, jemným masírováním bříška ve směru hodinových ručiček (tak probíhá v břišní dutině tlusté střevo), podáním kapek proti nadýmání (např. Sab simplex, Espumisan apod.), či podáním pár lžiček dětského čaje s heřmánkem a fenyklem. V krajním případě lze po poradě s lékařem použít tzv. rektální rourku.
Jak kolice předcházet?
Jednou z nejdůležitějších věcí je nechat miminko dostatečně odříhnout. Pokud kojíte, vyhýbejte se nadýmavým potravinám jako jsou luštěniny nebo čerstvé pečivo. Pokud krmíte z lahvičky, dejte si pozor na otvory v dudlíku, zda nejsou příliš velké. Koliky kojenců se většinou po 3. měsíci upravují s tím, jak se děti čím dál tím více hýbou.
Bolest břicha – kdy vyhledat pomoc?
Pokud bolesti břicha nepolevují, dostaví se horečka, zvracení, dítě není možné nijak utišit a kope nožkami, ihned vyhledejte dětského lékaře.
Zácpa u dětí
Zácpa je velmi častá příčina bolestí břicha u dětí. Vzniká poruchou stravovacích životních návyků, kdy se střevní obsah zahušťuje a činnost střev se zpomaluje. U dětí se většinou jedná pouze o dočasnou poruchu. Obvykle stačí zvýšit příjem tekutin, zařadit do jídelníčku potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Na zácpu jsou velice účinné zejména hrušky, švestky, broskve, fíky, meruňky nebo mléčné výrobky s vysokým podílem tuku. Vhodné je také zvýšit pohybovou aktivitu. U dítěte staršího 3 let můžete jednorázově zavést glycerinový čípek, nedostaví-li se stolice do 3 dnů. Raději kontaktujte lékaře, pokud je zácpa provázena neklidem, teplotou nebo zvracením, zejména u malého dítěte. Pokud je vaše dítě plně kojené, mohou mít děti stoličku během dne i několikrát. Mohou se ale také vyprázdnit až po 10 dnech a nejedná se o zácpu. Mateřské mléko je totiž dokonalá strava pro kojence a téměř vše se zužitkuje.
Co dělat při bolestech břicha?
Snažte se vždy nejprve pátrat po příčině potíží. Postup se liší podle věku dítěte.
Bolesti bříška u kojenců a batolat
Pokud vše nasvědčuje tomu, že děťátko trápí bolesti bříška z důvodu plynatosti, bříško nejprve jemně promasírujte, pomalu měňte polohu dítěte a zkuste mu podat 2-3 lžičky fenyklového čaje. Pokud to nepomůže, přidejte Sab simplex či Espumisan, případně použijte rektální rourku. Větry tak rychle odejdou, většinou i s trochou stolice a dítě se uklidní. Pokud se ovšem dítě po předchozích úkonech nezklidní, větry ani stolice neodchází, kontaktujte telefonicky lékaře či dětskou pohotovost. Lékaře navštivte bezodkladně také tehdy, jestliže se dítě sice zklidní, ale potíže se opakují stále cca po půl hodině. Pokud se navíc přidá ještě zvracení, teplota a objeví-li se tmavě červená stolice nebo stolice připomínající rybízové želé, neztrácejte čas.
Starší dítě (školák)
Pokud si dítě stěžuje na bolesti břicha, nechte jej v klidu ležet ve zvýšené poloze s pokrčenými dolními končetinami. Podávejte mu několik lžiček chladné vody nebo tmavého čaje, který můžete přisladit hroznovým cukrem (Glukopur). Snažte se pátrat po příčině potíží (strach, konzumace nevhodného jídla či nadměrná konzumace ovoce). Pokuste se jemným pohmatem upřesnit bolestivé místo. Zjistěte, kdy se dítě naposledy vyprázdnilo. Pokud dítě nemělo 2-3 dny stolici, podávejte pouze neslazené tekutiny a aplikujte glycerinový čípek. Vyprázdní-li se, tak zhruba 2 dny podávejte jen lehkou stravu se zvýšeným obsahem vlákniny nebo ovocné džusy (švestkový, broskvový, meruňkový). Objevíte-li ve stolici parazity (nejčastěji jsou to roupi – drobní bílí cca 3-4 mm dlouzí červíci), navštivte dětského lékaře, který předepíše účinný lék a doporučí postup léčby.
Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Nikdy bolesti břicha nepodceňujte
Pokud se vám nepodaří vysledovat příčinu potíží, bolesti nepolevují a trvají více než hodinu, větry ani stolice neodchází ani po glycerinovém čípku, dítě je bledé, objeví se zvýšená teplota, zvracení nebo krev ve stolici, ihned navštivte nebo volejte lékaře. Nikdy nepodávejte léky tlumící bolest, ani léky snižující teplotu (také tlumí bolest). Studený obklad cca na 15 minut můžete do návštěvy lékaře přiložit bez obav. Teplý obklad na břicho (termofor) použijte jen tehdy, máte-li jistotu, že příčinou potíží je nadměrná konzumace nějaké potraviny (ovoce, ořechy apod.), nedostatečné vyprázdnění a z toho plynoucí zvýšená plynatost střev.
Pozor na kýlu!
Má-li vaše dítě tříselnou kýlu, může se stát, že se uskřine – nikdy se nesnažte kýlu zatlačit. Okamžitě vyhledejte odbornou pomoc. Uskřinutá kýla představuje opravdu vysoké riziko!
Pozor na úrazy břicha
Pokud bolesti břicha předcházel pád (např. na kole nebo při jiné aktivitě), vyhledejte lékaře ihned.