Menu
MotherClub.cz

Pokud chcete pěstovat ovoce na vlastní zahradě, můžete si vybrat z velké škály ovocných druhů. Pěstování neobvyklého a originálního zahradního ovoce je stále rozšířenější. Patří sem například borůvky, jejichž odrůdy můžete snadno pěstovat na vlastním pozemku.

Proč sázet borůvky na zahradě?

Borůvky jsou velmi chutné a zdravé. Mají pozitivní vliv na náš zrak, působí antisepticky a proti průjmům. Jsou zdrojem mnoha vitaminů a pektinů. Můžeme je jíst jako čerstvé nebo sušené ovoce. Jsou také velmi vhodné k výrobě zavařenin. Jejich nadměrné množství lze libovolně dlouho skladovat v mrazničce. Pěstování borůvkového keře není příliš náročné, takže ho můžete úspěšně vysadit na zahradě a těšit se z lahodných plodů.

Borůvky – druhy pro pěstování na zahradě
Existuje mnoho odrůd borůvek, které můžete úspěšně pěstovat na zahradě. Patří mezi ně: lesní borůvky, heřmánkové bobule, goji a borůvky.

Lesní borůvky

Tato rostlina patří do čeledi vřesovcovitých a přirozeně roste v lesích, vlhkých oblastech, mokřadech a vřesovištích. Je to keř, který může dorůst výšky až několika desítek centimetrů a má rád kyselou půdní reakci. Plodí na přelomu července a srpna. Pokud tedy uvažujeme o pěstování této u nás tak oblíbené rostliny, musíme jí poskytnout podmínky co nejbližší těm, v nichž roste přirozeně. Sazenice lze snadno zakoupit v zahradnictví nebo si je přinést přímo z lesa.

Kamčatské bobule

Jedná se o druh dlouhověké rostliny, která se může dožít až 40 let a dorůst výšky kolem 203 metrů. Vykazuje odolnost vůči mrazu a suchu, a to i během kvetení. Kvete velmi brzy a již od konce května plodí poměrně hodně. Na trhu jsou k dispozici různé odrůdy, které se mohou lišit chutí nebo velikostí plodů. Kamčatské bobule by měly být pěstovány alespoň ve dvou kopiích a sazenice by měly představovat zcela odlišné odrůdy. To umožňuje správné opylení rostlin. Lehká půda a slunné stanoviště mají vliv na vitalitu rostlin a bohatost jejich plodů. Kamčatské bobule nevyžadují příliš zvláštní péči s výjimkou hnojení organickými hnojivy nebo mulčování kůrou stromů. Neměly by se používat žádné přípravky na ochranu rostlin, protože nejsou napadány škůdci. Plodí již druhým rokem po výsadbě. Prořezávat se budou muset až po čtyřech letech.

Bobule goji

Tyto plody jsou považovány za nejzdravější na celém světě. Keř může dorůstat výšky až 2 metrů a jeho stonky jsou pokryté trny. Bobule jsou podlouhlého tvaru, červené barvy a dosahují velikosti asi 2 cm. Plody goji jsou odolné vůči mrazu i velmi vysokým teplotám, takže snesou velké sucho i nadměrnou vlhkost. Začíná plodit druhým nebo třetím rokem po výsadbě. Potřebuje teplé a slunné místo. Půda by měla být především propustná a úrodná.

Borůvky

Patří také do čeledi vřesovcovitých a jsou to kulturní rostliny s velkým počtem odrůd. Pocházejí ze Severní Ameriky. Vyznačují se dlouhověkostí, a to až dvacet let, a mohou dosáhnout výšky až 2 metrů. Plody jsou mnohem větší než lesní plody. Lze je snadno koupit v mnoha obchodech, ceny borůvek jsou však poměrně vysoké, a proto se mnoho lidí rozhodne pěstovat si je sami. Borůvka je také kyselomilná a dává přednost propustné a na minerály bohaté půdě. V závislosti na zvolené odrůdě plodí na přelomu července a srpna. Není příliš náchylná na škůdce a různé choroby, takže není třeba používat pesticidy.

Sazenice bobulovin – požadavky

Aby bobule rostly zdravě a dlouho, musíme splnit jejich nejdůležitější požadavky. Borůvky naštěstí nejsou příliš náročné, takže je lze bez problémů vysadit prakticky na každé zahradě. Doporučujeme je vysadit na teplé a slunné místo, aby mohly plodit dobře vybarvené a šťavnaté plody. Borůvky mají rády propustnou, bohatou a úrodnou půdu s mírně kyselou reakcí, ale poradí si i s horšími podmínkami.

Obchod s borůvkami – kde koupit sazenice?

Sazenice borůvek lze snadno zakoupit ve stacionárních zahradnictvích. Mnohem pohodlnějším řešením je však navštívit webové stránky Moravske sadů, kde si tyto rostliny plodící chutné a zdravé plody můžeme zakoupit, aniž bychom museli opustit domov. Nákupy přes internet, je velký výběr, komfort a pohodlí díky možnosti doručení objednaných rostlin na adresu uvedenou kupujícím.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bobule