Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Autismus: Jiný způsob vnímání světa

Vybarvuje vaše dítě trpělivě a systematicky hodiny čtverečkovaný papír? Nechce se dívat při řeči do očí, rozhodí ho, že jedete do školky autobusem místo autem? Může se jednat o poruchu autistického spektra.

Autismus je vrozená neurologická porucha, vývojové mentální postižení, jehož název pochází z řeckého slova autos – sám. Patří mezi poruchy autistického spektra (patří k nim i Aspergerův syndrom a dětská dezintegrační porucha). Příčiny vzniku nemoci zatím nejsou známé, ale zřejmě to může být kombinace dědičnosti a nepříznivých vlivů životního prostředí na lidský organismus. Autismus se u dětí objevuje již velmi brzy, kolem druhého roku věku a častěji postihuje chlapce (3:1).

Varovné signály

U těžkých forem autismu může rodiče varovat pozdní nástup řeči, absence gestikulace do roku věku, dítě může působit jako neslyšící, protože nereaguje na podněty a vyhýbá se očnímu kontaktu. Nereaguje ani na své jméno, neusmívá se, neopětuje mazlení. Autisté mívají i zvláštní pohyby, často chodí po špičkách, jsou strnulí, mohou působit jako loutky.

Potíže se vztahy

Lidé s autismem mají nejzásadnější obtíže s chápáním druhých, se sociálními kontakty a vztahy s lidmi. Nemají potřebu komunikovat, jakkoliv sdílet s ostatními své pocity, chtějí být sami ve svém světě, chybí jim empatie. Bytostně nesnáší dotyky, vadí jim různé zvuky, jednají velice stereotypně, stále se vracejí ke stejným činnostem. Jejich život je nalinkován přesně danými postupy a každá změna je dokáže naprosto vykolejit. Změny nechápou a nechtějí je, reagují velmi výbušně. Jsou vzteklí, křičí, propuká u nich dosud skrytá agresivita.

Aspergerův syndrom

Patří k nejznámějším typům poruch autistického spektra, je mírnější formou autismu. Její nositelé mají zvláštní záliby, třeba studování jízdních řádů, telefonních seznamů, které dokáží precizně vyjmenovat. Nechtějí komunikovat s vrstevníky, jsou zaměření pouze na sebe, mají často nadprůměrný intelekt a zároveň jsou motoricky neobratní a sociálně nezdatní.

Hledání pravdy je složité

Symptomy autismu jsou natolik pestré, že je těžké poruchu a její míru diagnostikovat. Poruchy autistického spektra se určují pomocí psychotestů, mezi diagnostické metody patří magnetická rezonance, analýza motoriky a hlasu i EEG hodnoty.

Autismus napořád

Diagnostikuje se v dětství, ale je součástí svého nositele po celý život. Tato neurologická porucha je nevyléčitelná a v dospělosti může způsobovat sebepoškozování či problematické chování. Je třeba, aby nemocní docházeli na terapie, které jim pomohou zvládat projevy poruchy a umožní jim zapojit se do běžného života. To se naštěstí ve většině případů daří.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Autismus: Jiný způsob vnímání světa