Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Alergie na pyl u kojence. Proč vzniká a jak se s ní dá bojovat?

Alergická rýma, kýchání a slzení očí bohužel netrápí jen dospělé lidi a odrostlejší děti. Věk dětí s alergickými projevy se neustále snižuje a není proto žádnou výjimkou, když alergie postihne batole nebo kojence.

První alergické projevy

Alergie u dětí se často projevuje už mezi 6. a 12. měsícem života. Dříve se pylová alergie týkala spíše větších dětí, ale dnes běžně trápí i novorozence. Věk, kdy se projeví alergie u dětí, se rok od roku snižuje. Kromě potravinových alergií jsou u dětí časté alergie na pyly, roztoče, plísně a zvířecí srst. Alergie u dětí má různé příznaky. Nejběžnějším projevem pylové alergie je alergická rýma, která se nevyhýbá ani kojencům.

Co je alergie?

Konkrétní příčiny alergické reakce ještě nejsou zcela známé. Samotná alergie však vzniká proto, že imunitní systém vyhodnotí neškodné látky jako nebezpečné a začne proti nim bojovat. Zejména před pylovou alergií však neutečeme. Pylová zrnka létají vzduchem a roznáší se i pomocí hmyzu a rostlin. Koncentraci pylů v ovzduší zásadně ovlivňuje počasí, zvlášť, pokud je sucho, horko a fouká vítr. Zastoupení různých druhů pylových zrn se liší v závislosti na sezóně. Na jaře se jedná zejména o kvetoucí dřeviny, jako je bříza, olše, habr, kaštan, buk, dub a líska. Od května až do konce léta jsou to hlavně traviny a obiloviny, jako ječmen, žito, oves, pšenice, lipnice, bojínek a kostřava. V podzimním období ukončuje pylovou sezónu plevel – např. pelyněk a ambrozie. Příznaky alergie na pyl můžeme pomocí léků a dalších opatření pouze utlumit, nikoliv vyléčit.

Alergie na jídlo u miminka. Jak ji poznáte a dá se jí vyhnout?

Nejčastější alergeny

  1. traviny – hořčice, žito, sedmikráska, pýr
  2. dřeviny – topol, bříza, jasan, lípa
  3. byliny – chmel, heřmánek, pampeliška, řepka

Příznaky alergie na pyl

  • svědění v nose
  • kýchání
  • vodnatá rýma
  • pocit ucpaného nosu
  • zarudnutí a slzení očí
  • bolesti hlavy
  • pálení očí
  • bolesti v krku
  • zvýšená teplota
  • kožní problémy – u alergie na pyl se může objevit i vyrážka, kopřivka a svědění

Příznaky alergie u dětí rozhodně nepodceňujte, protože neléčená alergie může nenávratně poškodit jejich nosní sliznice. V některých případech může dojít ke ztrátě čichu a rozvoji polypů nebo astmatu. Na sliznicích dýchacích cest působí navíc alergie jako zánět, který když se nepotlačí, začne sliznice poškozovat a oslabovat. Miminko je pak mnohem náchylnější k běžným bakteriálním i virovým infekcím. Velmi nepříznivý vliv má alergie i na oči u dětí, které nepříjemně svědí, pálí a těžknou.

Svou roli hrají i geny

Pokud jednoho z rodičů trápí alergie, hrozí 30% riziko vzniku alergie u jejich potomka. Pokud jsou alergičtí oba rodiče, riziko se zvyšuje až na 60 %. Proto je dobré v těchto případech s možnou alergií počítat a bedlivě pozorovat miminko už od kojeneckého věku. K lékaři byste měli zajít už s prvotními příznaky, aby se mohla alergie včas začít řešit.

Diabetes u kojenců – jak se projevuje a léčí?

Léčba alergie

Prvním krokem v boji s alergií by měla být návštěva pediatra. Ten vás s miminkem pošle na alergologii, kde provedou potřebná vyšetření a doporučí vhodnou léčbu. Kromě léků existují další opatření, která by se měla zejména v pylové sezóně dodržovat. Patří sem zkrácení procházek, plánování procházek na dobu po dešti, časté pobyty v horách nebo u moře, krátké větrání bytu a pořízení sítí do oken. Alergikům může hodně pomoci čistička vzduchu nebo klimatizace se speciálními filtry, které zachytí částečky pylu a prachu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Alergie na pyl u kojence. Proč vzniká a jak se s ní dá bojovat?