×
MotherClub.cz

9 z 10 Češek kojí své dítě. Průzkum ukázal u žen dobrou informovanost

Důležitost kojení

České ženy mají velmi pozitivní vztah ke kojení. Devět z deseti z nich plánuje své dítě živit mateřským mlékem a představy se příliš neliší od reality. Zhruba dvě třetiny žen kojí déle než 7 měsíců a na délku kojení má výrazný vliv především dostatečná informovanost. To vše ukázal exkluzivní průzkum, který u příležitosti Světového týdne kojení nechal zpracovat Nadační fond 1000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu.

„Výsledky průzkumu ukázaly, že 89 % budoucích prvorodiček plánuje kojit. Z řad matek se však
ke kojení nakonec přihlásilo ještě více žen, a to 93 %. Devět ze sta pak uvedlo, že kojilo občas anebo vůbec
,“ uvádí výsledky průzkumu MUDr. Petr Tláskal, CSc., primář oddělení léčebné výživy FN Motol v Praze, který je také členem správní rady Nadačního fondu 1000 dní do života a má bohaté zkušenosti ze své pediatrické praxe.

Na první týden v srpnu (1. – 7. 8.) připadá Světový týden kojení, jehož cílem je zvýšit informovanost o jeho prospěšnosti. Při této příležitosti nechal Nadační Fond 1000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu vypracovat agenturou NMS Market Research průzkum ohledně plánů i zvyklostí českých maminek; těch, které již malé dítě mají, ale i těch, co dítě v dohledné době plánují.

6 z 10 maminek kojí déle než 7 měsíců

Podle průzkumu plánuje 8 z 10 rodiček, že bude své dítě živit mateřským mlékem po dobu nejméně 3-12 měsíců. „Posláním našeho nadačního fondu je propagace takzvaného nutričního programování mezi odbornou i laickou veřejností. Jde o seznam doporučení správné výživy v prvních tisíci dnech života dítěte, to znamená od početí až do batolecího věku, z toho výživa mateřským mlékem má na počátku života velký význam,” říká MUDr. Petr Tláskal, který je také předsedou Společnosti pro výživu. „Díky vhodné výživě, kterou mateřské mléko bezpodmínečně je, lze do vyššího věku snižovat riziko rozvoje některých civilizačních onemocnění, ale i posilovat imunitní systém k omezení rozvoje infekcí a alergií. Proto velmi rád slyším, že budoucí matky kojit své děti opravdu plánují.”

S kojením po půl roce neplánuje přestat ani Karolína Poršová, mladá maminka z Prahy. „Kojím už šest měsíců a je to naprosto úžasné. Každé matce bych doporučovala, ať kojí a nevzdává to kvůli drobným zádrhelům, které se stávají každé z nás,” dodává Karolína s úsměvem.

Problémy s kojením často způsobuje nedostatek informací

Jak dále z průzkumu vyplynulo, problémy s kojením mají častěji ženy, které o něm nemají dostatečné informace. Obtíže v takovém případě uvedla více jak polovina z nich (54 %). Z matek, které měly naopak informací dostatek, hlásilo nesnáze při kojení jen 17 % respondentek.

Pokud ženy měly problémy s kojením, pak dle průzkumu šlo například o neschopnost dítěte se přisát (28 %) nebo to nedovoloval zdravotní stav ženy či dítěte. Zdaleka nejvíc žen, a to hned 6 z 10, které měly problémy s kojením, však jako hlavní problém uvedlo nedostatek mateřského mléka.

Prvorodičky čerpají informace od rodiny, matky především od lékařů a z internetu

Že má o kojení dostatek informací, si myslí 7 z 10 matek, ale jen 4 z 10 prvorodiček. Pro ty je nejdůležitějším zdrojem rodina a kamarádky, zatím co matky si pro rady nejčastěji chodí k lékaři nebo je vyhledávají na internetu.

Ani v tomto ohledu se nijak neliší Karolína Poršová. „Před porodem jsem o kojení nic moc nevěděla. Říkala jsem si, že jde o přirozenou věc, a tehdy mě vůbec nenapadlo, jaká to může být někdy věda. Nakonec to ale vůbec nevadilo, vše jsem dohnala za běhu a dodnes mám plně kojené dítě. Ohledně krmení mateřským mlékem mi pak nejvíc pomohla pediatrička a moje máma,” dodává maminka šestiměsíční holčičky z Prahy.

Mateřské mléko je pro dítě tou nejlepší výživou, shodly se budoucí matky 

Myslí si to celých 98 % respondentek z řad budoucích matek. Prospěšnost kojení vidí především v tom, že jde o přirozený způsob výživy, podle třetiny je pak mateřské mléko zdravé a obsahuje potřebné živiny a vitamíny. „Základem nutričního programování je kojení miminka po dobu půl roku, ideálně déle, to však již s příkrmy. Proto jsem velmi rád, že matky vnímají kojení jako nejlepší zdroj výživy pro své dítě. Přesto, pokud by to nebylo možné a nemohly by z nějakého důvodu kojit, není třeba se tím trápit. V současné době existují již velmi kvalitní náhradní výživy. Především platí, že pokud je maminka spokojená a klidná, je spokojené i její dítě,“ sděluje primář FN Motol a člen správní rady Nadačního fondu 1000 dní do života, MUDr. Petr Tláskal, CSc.

Průzkum na téma kojení pro Nadační fond 1000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu realizovala agentura NMS Market Research v polovině července 2019. Zúčastnilo se ho 250 matek a 250 prvorodiček, které očekávají první dítě anebo plánují do 5 let otěhotnět.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:2 Komentáře 9 z 10 Češek kojí své dítě. Průzkum ukázal u žen dobrou informovanost

  1. tak to pozor – to jsou podle mě lživé informace, protože VŠECHNY známé, se po mém porodu a přiznání, že nemám mléko a jsme na UM, přiznaly, že také nekojily – v podstatě jen 1 z 10 kojí, ostatní to po měsíci vzdali, protože neměly mléko…již v porodnici mé dcerce dávali Nutrilon a až týden po návratu z porodnice jsem si přečetla ve své propouštěcí zprávě, že dcera je plně kojena a vše bez problémů, naprostá lež!!! A pak věřte statistikám poskytovaným zdravotnickým zařízeními! (to nebyla jediná lež v lékařské zprávě)… spíš byste měli začít řešit, proč kojení nejde (skutečně v mnoha případech nejde, a rozhodně to není neinformovaností! při problémech s krvácením bradavek vám v „baby-friendly“ hospital dá laktační poradkyně klobouček a řekne, že to je normální a co otravuju, takže asi tak „báječné české porodnictví“ (když hodnotíte porodnice = nesmíte zahrnovat špičková pražská pracoviště!)

    • Je možné že máte kolem sebe jen dost vybočující vzorek… To se stane v každé statistice. Já zas ze svého okolí znám jen jednu maminku která nekojila (protože nechtěla), jinak všechny ostatní kojily minimálně rok. Dokonce jedna kamarádka kojila syna ještě v jeho dvou letech… Takže bych tu statistiku nezavrhovala jen proto že na vás a vaše okolí nesedí. Jinak co se podpory kojení týče, já jsem si na porodnici stěžovat nemohla. Syn měl ze začátku problémy, neuměl se přisát a sestry z novorozeneckého u mě vždy byly tak dlouho, až se zadařilo. A to jsem kojila až 12x denně (v těch prvních dnech po porodu)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*