Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

5 tipů, jak doplnit energii nejen na mateřské

Cítíte se unavená, vyčerpaná a jste dlouhodobě bez nálady? Ubíjí vás stereotyp všedních dní a cítíte, že potřebujete alespoň na chvíli vypnout a odpočinout si? Máme pro vás několik tipů, jak se po hektickém dni uvolnit a načerpat novou energii.

1. Dopřejte si relaxační koupel

Nejdůležitějším zdrojem energie je spánek, který by měl být co nejkvalitnější. Po náročném dni s dětmi nebo v práci byste se proto měla odreagovat a zajistit si tak klidné spaní. Dopřejte si večerní relax v podobě horké koupele, která vám zaručeně zvedne náladu.

Nezapomeňte si nachystat kosmetické produkty, které vám pomohou zklidnit mysl i tělo. Vyzkoušet můžete přírodní přípravky do koupele a do sprchy od izraelské firmy Sabon. Obsahují esenciální oleje a jsou bohaté na antioxidanty, minerály a vitamíny, díky čemuž povzbudí všechny vaše smysly. Dokonalou atmosféru pomohou vytvořit svíčky a příjemná hudba.

Pokud potřebujete doplnit energii během dne, vsaďte naopak na kratší vlažnou sprchu o teplotě zhruba 38 °C – pokud netrvá déle než deset minut, váš organismus spolehlivě povzbudí. Rovnou se tak můžete začít připravovat na pravidelné otužování, které má v dlouhodobém horizontu pozitivní účinky na fyzický i psychický stav. Zkušení otužilci vám dosvědčí, že po každé ledové sprše se dostaví pocity radosti a euforie a také příliv nové energie.

2. Zkuste aromaterapii

Aromaterapie neboli ,,léčba pomocí vůní” je metoda, jejímž cílem je navození a udržení psychické i fyzické pohody člověka. Kromě toho, že napomáhá relaxaci, dokáže také nastartovat organismus. Jejím základem jsou éterické oleje, které se v tradičním léčitelství používají už od dávných dob. Energii povzbudí například máta peprná, šalvěj levandulolistá, rozmarýn nebo levandule.

Oleje z těchto bylinek lze použít více způsoby. Můžete je jednoduše nakapat do difuzéru, popřípadě na pár kousků vaty, které poté rozmístíte po bytě. Další možností je jejich použití při masáži nebo obkladech, nicméně pokud je plánujete aplikovat na pokožku, měla byste si nejdříve udělat test citlivosti. Určitě je třeba upozornit také na to, že ne všechny éterické oleje je vhodné používat v těhotenství.

Aromaterapie má své příznivce i odpůrce. Jedni věří v její blahodárné účinky na lidský organismus, druzí v ní vidí pouhé placebo. Jisté je, že bylinné oleje se používaly už ve starověkých civilizacích. Pokud potřebujete rychle načerpat energii a nejste vyloženě odpůrcem alternativních metod, určitě aromaterapii dejte šanci.

3. Dbejte na vyvážený jídelníček

Správný jídelníček je z dlouhodobého hlediska základem vašeho fyzického a do značné míry i psychického zdraví. Pokud vás často trápí únava, pocit vyčerpání nebo špatná nálada, zaměřte se na to, co jíte. Mnohdy stačí provést pár změn a člověk se téměř ihned cítí lépe.

Zkuste do svého jídelníčku zařadit více čerstvých surovin, zeleniny a potravin rostlinného původu, zároveň se vyhýbejte polotovarům a nadměrné konzumaci živočišných produktů. Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim, který se má skládat převážně z čisté vody, neslazených čajů a slabě či středně mineralizované vody.

Pokud potřebujete doplnit energii okamžitě, dejte si banán, avokádo, sušené ovoce, brokolici, borůvky nebo zázvor. Tyto potraviny vám dodají energii velmi rychle a také povzbudí kognitivní funkce, navíc si na nich pochutnáte.

4. Sportujte

Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit, a pravidelně se jí věnujte. Pohyb je skvělým způsobem, jak povzbudit energii, na což se bohužel často zapomíná. Dochází při něm k vyplavování endorfinů, které přispívají k dobré náladě a ulevují od bolesti. Díky tomu si také vysloužily příhodné označení ,,hormony štěstí”.

Zkuste vstávat o chvilku dřív a hned po ránu si zacvičit. Nemusíte hned lámat rekordy, zvláště pokud jste doposud nesportovala. Pro začátek postačí pár jednoduchých cviků s vlastní vahou, při nichž nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Vyzkoušet můžete také různé cviky pro maminky, do kterých lze zapojit i malé děti. Nezapomeňte správně dýchat a po cvičení se protáhnout.

5. Vyrazte si s kamarádkou

Udržovat přátelské vztahy je pro mentální zdraví většiny z nás nesmírně důležité. Lidé jsou společenští tvorové a ti, kteří přátelské vztahy pěstují, jsou celkově spokojenější, zdravější a mají více chuti do života. Naopak izolace často vede k depresivním stavům, pro něž jsou charakteristické mimo jiné i pocity vyčerpání a nedostatku energie.

Pokud jste neustále v jednom kole a své přátele tak trochu zanedbáváte, je nejvyšší čas to napravit. Hoďte se do gala a vyrazte na šálek dobré kávy nebo sklenku vína, vaše ratolest to bez vás chvilku zvládne. Uvidíte, že příjemné setkání vás zbaví stresu a nabije energií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů, jak doplnit energii nejen na mateřské