Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

5 kroků k výběru dětské postele

Zdravý a ničím nerušený spánek je důležitý pro všechny věkové kategorie. Proto i dětská postýlka musí splňovat určité požadavky na kvalitu, hygienu a dlouhou životnost. Přinášíme vám tipy, jak vybrat tu nejlepší dětskou postel.

Krok č. 1: Typ postele

Na trhu najdete široký výběr různých druhů dětských postelí, které jsou vhodné pro nejmenší děti, školáky i puberťáky. Jedináčkům bude stačit jednolůžko, které se bez obav vejde i do malého pokoje. Pro sourozence jsou vhodné dvoupatrové postele, které šetří místo. Vždy ale myslete na to, že v horním patře postele by z bezpečnostních důvodů neměly spát děti mladší 6 let. Jestliže má váš potomek kamarády, kteří u vás pravidelně přespávají, zvažte investici do praktického dvojlůžka nebo postele s přistýlkou.

Krok č. 2: Materiál

Materiál dětské postele by měl být stabilní, odolný a zdravotně nezávadný. Jedině tak budete mít jistotu, že postel vydrží dlouhé roky i bez náročné údržby. Nejlépe uděláte, pokud sáhnete po smrkovém, borovicovém či bukovém dřevu, třeba z lanonabytek.cz. Kostra postýlky by měla být ideálně z materiálu, který se snadno udržuje v čistotě, tedy z masivního dřeva, případně přírodní dýhy či lamina. Snažte se naopak vyhnout čalounění, který se snadno zašpiní a velmi špatně se čistí.

Krok č. 3: Velikost

Při výběru velikosti promyslete, jak dlouho chcete, aby postel vašemu dítěti vydržela. I pro malé dítě se většinou vyplatí pořídit postel s větším rozměrem, do které postupně doroste a vydrží mu až do školního věku.

Krok č. 4: Kvalitní rošt

Nejdůležitějšími parametry dětské postele jsou rošt a matrace. Umožňují totiž správný vývoj kostry a zamezují bolestem zad a krční páteře. Zatímco malým dětem stačí pevný dřevěný rošt, pro větší děti raději pořiďte rošt lamelový nebo polohovací. Zajistíte jim tak maximální pohodlí při učení, čtení knih i v případě nemoci.

Krok č. 5: Zdravá matrace

Pokud chcete, aby se vašemu dítěti dobře spalo, věnujte dostatek času i výběru dětské matrace. Pozor si dávejte především na správný rozměr, materiál a tvrdost. Pro děti jsou ideální středně tvrdé matrace, které zaručují pohodlný spánek. Hodit se vám bude i měkký a prodyšný potah, který je možné pravidelně prát. Jestliže máte doma alergika, volte matrace z kokosových vláken či latexové pěny, která je alergicky neutrální a odolá plísním i bakteriím. Navíc zajišťuje správnou termoregulaci a zpříjemňuje spánek v chladných i teplých měsících.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 kroků k výběru dětské postele